Demencja u seniorów – ćwiczenia aktywizujące pamięć

Zdrowie podopiecznych

demencja u seniorów

Nasz mózg, tak jak każdy organ w ciele się starzeje, jednak gdy dzieje się to zbyt szybko, występują niepokojące objawy. Demencja czyli otępienie starcze dotyka coraz więcej seniorów. Choroba przejawia się w stopniowym i nieodwracalnym obniżeniem zdolności umysłowych, co wpływa na jakość życia chorego i jego otoczenia. Proces starzenia się mózgu można jednak opóźnić, dlatego ćwiczeń aktywizujących pamięć nie powinno się pomijać w codziennym życiu.

Demencja u osób starszych – czym jest

Demencja starcza jest zjawiskiem, które towarzyszy chorobom upośledzającym sprawne funkcjonowanie mózgu. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, osoba dotknięta demencją ma problem między innymi z oceną sytuacji, postrzeganiem rzeczywistości, rozumieniem, orientacją czasowo-przestrzenną. W początkowym etapie rozwoju demencji chory ma świadomość popełnianych błędów, najczęściej próbuje jednak ukrywać objawy. Z czasem wykonywanie codziennych czynności staje się coraz trudniejsze. W najcięższej fazie chory nie rozpoznaje nikogo z rodziny, nie mówi wyraźnie. Każda czynność sprawia mu kłopot, cały czas spędza w łóżku.

Pierwsze objawy

Jednym z pierwszych objawów demencji są problemy z koncentracją. Seniorowi zdarza się zapominać o tym, co wydarzyło się poprzedniego dnia. Występują również problemy z koordynacją ruchów i niechęć do podejmowania aktywności. Obniżony nastrój wraz ze skłonnością do drażliwości także może być jednym z objawów choroby. Najważniejsze jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie chorego.

Opóźnienie rozwoju demencji

Proces starzenia się mózgu możemy opóźnić poprzez dbanie o dietę, aktywność fizyczną i przede wszystkim różne aktywności. Ćwiczenia wspomagające pracę mózgu powinny sprawiać seniorom przyjemność. Wszelkie czynności, które pobudzają pracę mózgu i skupienie zaliczają się do ćwiczeń. Rozwiązywanie krzyżówek czy różnych łamigłówek, robótki ręczne – wszystkie te czynności stymulują mózg. Trening powinien być przede wszystkim regularny i różnorodny. Z tego powodu wymaga systematyczności, ale warty jest cierpliwości. Ćwiczenia możemy przeprowadzić na różne sposoby:

 • Nauka nowych rzeczy takich jak obsługa komputera, nauka języka czy gra na instrumencie, spowodują większą aktywność mózgu.
 • Gra w szachy jest idealnym treningiem stymulującym pamięć mózgu. Pozwala także ćwiczyć seniorowi koncentrację.
 • Kontakt ze znajomymi pozwala na zachowanie aktywności mózgu –samotni seniorzy są bardziej narażeni na rozwój demencji, niż osoby które regularnie rozmawiają ze znajomymi i poznają nowych ludzi.
 • Uprawianie sportu lub regularne ćwiczenia fizyczne, np. codzienny, półgodzinny spacer ,uaktywniają korzystne procesy w mózgu, które regenerują jego strukturę, co obniża rozwój chorób mózgu.
 • Liczenie podczas zakupów ile zapłaci się kasie albo chodzenie na zakupy bez listy i próba zapamiętywania potrzebnych produktów.
 • Czytanie artykułów, który stymulują intelektualnie, poznawanie nowych słów.

Możemy również wykonywać proste domowe ćwiczenia, które aktywizują mózg osób dotkniętych chorobą:

 • Dokańczanie popularnych przysłów np. Niedaleko pada…, Jedna jaskółka…
 • Odgadywanie, jaki przedmiot jest opisywany np. Mebel, który służy do siedzenia, Przedmiot, którym myjemy zęby
 • Wybieranie spośród podanych wyrazów, który nie pasuje do pozostałych np. Hortensja, tulipan, pies, róża
 • Podawanie przeciwieństwa wyrazów np. Duży, Wesoły, Pełny, Ładny
 • Wymienianie w kolejności dni tygodnia, miesiące roku, wydarzenia.
 • Ułożenie jak największej ilości słów zaczynających się na daną sylabę „pa”, „ma” itd.

Regularne ćwiczenia i aktywizowanie pamięci seniora pomagają umysłowi pozostać sprawnym. Nie warto poprzestać na samym rozwiązywaniu krzyżówek, najlepiej sprawdzą się ćwiczenia wszechstronnie angażujące.

 

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!