Postępowanie z osobami chorymi na depresję nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli jesteśmy opiekunką osoby starszej, która cierpi na tę chorobę. Depresje u seniora – co musisz o niej wiedzieć, to tekst przedstawiający kilka przydatnych porad, związanych z opieką nad seniorami z tym schorzeniem. Zapoznaj się z przyczynami i objawami depresji wśród osób starszych, aby nie popełnić podstawowych błędów.
Podstawy wystąpienia depresji u osób starszych, tak jak i u każdego z nas mogą być bardzo zróżnicowane. Choć istnieją podstawy do tego, aby określić jakąś osobę, jako skłonną do zapadnięcia na tę chorobę, nie warto uważać tego za zasadę. Osoby wrażliwe i empatyczne, będą bardziej narażone na stany depresyjne niż osoby pewne siebie i odważne, jednak jeśli depresja wywołana jest traumatycznymi wydarzeniami, nie ma możliwości określenia profilu osoby z tym schorzeniem.
Objawy depresji u seniora nie różnią się zbyt od tych, które przebywają osoby młodsze. Mogą nieść za sobą zaburzenia odżywiania i snu. Występuje rozdrażnienie, wahania nastroju oraz łatwość popadania w złość. Osoba starsza może mieć myśli fatalistyczne, często mówić o śmierci, wspominać stale niepowodzenia. Senior może być bardzo wybredny, nieprzyjemnie odpowiadać na komentarze. Współistnienie z nim w jednym domu może być bardzo nieprzyjemne. Osoby starsze o mocnym temperamencie mogą chcieć w ten sposób przelewać swoją frustrację na kogoś innego. Mogą pojawiać się również objawy somatyczne, takie jak bóle różnych części ciała, obniżenie kondycji oraz ogólnie obniżona sprawność.
Przy schorowanej osobie starszej bardzo trudno odróżnić, co jest objawem depresji, a co wywołują choroby wieku starczego oraz przebyte schorzenia. Opiekunka do osób starszych musi być w stałym kontakcie z bliskimi seniora oraz jego lekarzem. Warto monitorować zachowania i nie bagatelizować znaków, które może nam podsuwać osoba, którą się opiekujemy.
Jeśli pojawia się kilka objawów wymienionych wcześniej, warto namówić seniora na wizytę u psychologa. Musi to być jednak bardzo delikatnie przeprowadzona rozmowa, ponieważ postawienie seniora przed faktem dokonanym, może wzmocnić negatywne odczucia i wpłynąć na rozwój objawów depresji.
Osoba chora na depresję potrzebuje więcej uwagi niż zdrowi seniorzy. Nie jest to związane jedynie z kwestią ochrony jej zdrowia i życia. Warto zwrócić uwagę na przyswajanie przez chorego odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Należy zadbać o jego rozrywkę oraz spotkania z bliskimi i rodziną. Ważne jest to, aby senior miał kontakt ze światem i nie czuł się samotny. Przede wszystkim należy dbać o to, aby osoba starsza zażywała odpowiednie leki i utrzymywała kontakt z psychologiem.
Osoby starsze często są samotne. Wielu seniorów ma problemy z radzeniem sobie z codziennymi czynnościami, które dla każdego z nas są oczywiste. To połączenie może wywoływać myśli i przeświadczenie o tym, że jest się zbędnym, a nawet obciążeniem dla bliskich.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255