Dieta seniora w wybranych schorzeniach

Zdrowie podopiecznych

Zdrowy tryb życia to podstawa funkcjonowania każdego z nas. Jeśli jednak masz do czynienia z chorym seniorem, koniecznie musisz zapoznać się z tym, jaka dieta jest wskazana przy danych schorzeniach. Często nasze wyobrażenie o zdrowych posiłkach nie jest tym, czego potrzebuje chory organizm. Dlatego prezentujemy poradnik – dieta seniora w wybranych schorzeniach i pokazujemy jakie posiłki przyrządzać dla osób z najpowszechniejszymi chorobami.

Dieta w cukrzycy typu 2

Na cukrzycę typu 2 cierpi bardzo wiele osób starszych. Przy tej chorobie, właściwa dieta jest kluczowym i niezbędnym elementem leczenia objawów. Choć sama choroba nie jest w pełni wyleczalna, właśnie dzięki lekom i zdrowemu żywieniu można zminimalizować jej negatywne objawy, a nawet wyciszyć. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim osoby z cukrzycą typu 2 powinny ograniczyć produkty pochodzenia odzwierzęcego. Zawierają one bowiem nasycone kwasy tłuszczowe, które zwiększają cholesterol we krwi.

Chory nie powinien spożywać wysoko przetworzonej żywności i przede wszystkim wystrzegać się produktów z wysokim indeksem glikemicznym, czyli produktów słodkich. Dieta seniora z cukrzycą musi być oparta na świeżych warzywach. Powinna być lekkostrawna i niskokaloryczna. Należy dbać o odpowiedni poziom mikroelementów, gdyż tradycyjne pojmowanie zrównoważonego posiłku nie jest tożsame z wymaganiami diety dla cukrzyka.

Dieta przy nadciśnieniu

U osób chorych na nadciśnienie należy zwracać szczególną uwagę na zawartość soli oraz potasu. Tą pierwszą należy ograniczyć, najlepiej do minimum, a zawartość tego drugiego warto zwiększać w swojej diecie. Obecnie większość z nas spożywa nadmiar soli. Jest ona obecna w większości produktów, zwłaszcza tych wysoko przetworzonych. Również przy nadciśnieniu należy ograniczyć produkty odzwierzęce oraz dbać, aby w posiłkach nie było nadmiaru soli. Jest to najłatwiejsze do osiągnięcia, gdy gotuje się w domu i używa bardzo dużo świeżych warzyw. Mamy wtedy kontrolę nad poziomem soli oraz rozkładem witamin i minerałów. Dieta przy nadciśnieniu musi zawierać bardzo dużą ilość potasu, gdyż wspomaga on organizm w eliminacji sodu. Należy dbać o naturalnie dostępny potas, którego najwięcej jest w warzywach i owocach.

Dieta w osteoporozie

Senior cierpiący na osteoporozę powinien mieć zapewnioną dietę bogatą w wapń. Wbrew powszechnej opinii to nie produkty mleczne zawierają najwięcej tego składnika, lecz niektóre warzywa, takie jak kapusta, brokuły, brukselka, jarmuż, boćwina, szpinak oraz natka pietruszki. Bardzo wiele wapnia znajduje się również w soi i fasoli. Aby wapń był odpowiednio przyswajalny, należy zadbać również o poziom witaminy D w organizmie. Natomiast nie należy przekraczać zalecanych porcji magnezu oraz żelaza.

Bardzo ważny przy diecie chorego na osteoporozę jest fosfor. Jednak jego nadmiar może ograniczać przyswajanie wapnia. Tego składnika jest najwięcej w orzechach oraz nasionach. Oprócz tego zadbaj o ilość białka, witamin C i K oraz magnezu. Są to składniki, które mają bardzo duży wpływ na jakość naszego układu kostno-stawowego i są sprzymierzeńcami w walce z osteoporozą.

Traktuj nasz poradnik jako wskazówkę do dalszego pozyskiwania wiedzy. Przede wszystkim zacznij od spytania rodziny seniora o wymagania dotyczące jego diety. Możesz skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem lub dietetykiem.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!