Dieta seniora – wskazówki, które warto zapamiętać

Zdrowie podopiecznych

Dieta dla seniora

Dieta seniora powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb – z wiekiem pojawiają się liczne utrudnienia. Przewlekłe choroby i schorzenia ograniczają sprawność fizyczną i umysłową, a złe nawyki żywieniowe nasilają dolegliwości. Dlatego warto zapoznać się z podstawami zdrowej diety.

Z biegiem lat organizm pracuje wolniej. Zmiany dotykają także układu pokarmowego. Trudniej trawić pokarm, składniki odżywcze są gorzej przyswajane. Nieodpowiednia dieta skutkuje dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i niedoborem składników odżywczych. Według badań, seniorzy nie odżywiają się najlepiej. Najczęściej ma to związek z nabytymi nawykami, które z czasem trudno zmienić. W rezultacie dieta przepełniona np. tłuszczami zwierzęcymi i czerwonym mięsem jest źródłem nadmiaru cholesterolu czy gorszego samopoczucia. Szczególnie w wypadku takich chorób jak cukrzyca, osteoporoza, niedokrwistość, niewydolność nerek i innych, wymagane są zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Co wpływa na dietę?

Na sposób żywienia wpływają także zmiany zachodzące w ciele. Możliwe ubytki uzębienia utrudniają gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Z wiekiem zmniejsza się zdolność odczuwania bodźców smakowych, obniża się również ilość wydzielanej śliny, co może powodować trudności w połykaniu. Zmiany te mogą wpływać na przyjmowanie posiłków, zniechęcając seniorów do odpowiednich ilościowo i jakościowo porcji.

Proste zasady żywienia seniora

 • Częste zjadanie posiłków (4-5 małych porcji)
 • Ograniczenie spożywania soli kuchennej
 • Unikanie potraw ciężkostrawnych
 • Gotowanie zamiast smażenia
 • Urozmaicanie smaku
 • Zdrowe przekąski

Dieta seniora powinna być zróżnicowana. Przede wszystkim powinno się dostarczać osobie starszej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Urozmaicone posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych witamin. Posiłki powinny być także przyjmowane regularnie. Często zdarza się, że seniorzy spożywają zbyt małe ilości jedzenia. Niedożywienie osób starszych powoduje nie tylko spadek masy ciała. Zbyt mała ilości przyjmowanego pokarmu może skutkować takimi konsekwencjami jak: osłabiona siła i sprawność psychomotoryczna, zaburzenia trawienia i wchłaniania, zmniejszenie syntezy białek, zwiększona podatność na zmęczenie i wiele innych. Pamiętaj, że atrakcyjne podanie posiłków może pobudzić zaburzone łaknienie. Apetyczne i kolorowe dania zachęcą seniora do jedzenia.

Dieta osoby starszej powinna być również lekkostrawna. Ograniczy to dolegliwości gastryczne. Należy unikać tłustych i ostrych potraw, które długo zalegają w żołądku. Zamiast smażenia potraw, lepszym wyborem będzie gotowanie (w wodzie lub na parze), pieczenie i duszenie.

Kolejną istotną zasadą, której często nie przestrzegają seniorzy, jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Na dobę osoby starsze powinny dostarczać organizmowi około 2 litrów wody (przyjmowanej zarówno w postaci napojów, jak i w pożywieniu). Seniorzy są bardziej narażeni na odwodnienie, ze względu na słabsze odczuwanie pragnienia w stosunku do zapotrzebowania i mniejszej sprawności nerek.

Dieta, która daje energię

Zapotrzebowanie na energię wynika głównie z aktywności fizycznej. Przeciętnie dla starszych kobiet wynosi 1500-1700 kcal, natomiast dla mężczyzn 1800- 2000. Osoby starsze są zwykle mniej aktywne, dodatkowo ich metabolizm ulega zwolnieniu. Aktywniejsi seniorzy powinni przyjmować większą ilość energii niż prowadząc siedzący tryb życia. Nadmiar kalorii może powodować choroby takie jak otyłość czy choroby układu krążenia. Większość dostarczanej energii powinna być czerpana z węglowodanów – warzyw, makaronów czy pieczywa pełnoziarnistego. Pozostała część kalorii powinna pochodzić z tłuszczów, głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych, oraz w mniejszej ilości z białek. Dobrym wyborem będą chude, najczęściej białe mięsa, ryby i przetwory mleczne. Zastosowanie się do tych kilku prostych wskazówek korzystnie wpłynie na zdrowie i codzienne samopoczucie seniora.

 

 

 

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!