Dlaczego warto czytać książki z seniorem?

Zdrowie podopiecznych

Opieka nad osobami starszymi to niezwykle wymagające zajęcie. W poszukiwaniu lepszego bytu, chęci poprawy standardu życia oraz podreperowania domowego budżetu, znaczny odsetek Polaków decyduje się na tak poważny krok, jakim jest wyjazd za granicę. Praca jako opiekunka dla seniora wymaga jednak cierpliwości, opanowania oraz sporego doświadczenia. Oprócz podstawowych obowiązków, takich jak codzienna higiena, dbałość o przyjmowanie leków czy pomoc w codziennych czynnościach, należy zadbać również o czas wolny podopiecznego.

Kreatywność – czy jest niezbędna?

Niezbędna może i nie, ale z pewnością jest pomocna! Jako opiekun osoby w podeszłym wieku, jednym z powierzonych ci zadań, jest oczywiście zapewnienie rozrywki. Podopieczni wymagają nieustannej opieki. Ze względu na niestabilny stan zdrowotny, zaplanuj czynności tak, aby bez problemu mógł je wykonać. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się u osób starszych, jest czytanie książek. W zależności od stanu seniora możesz czytać mu książki lub zaproponować, by robił to samodzielnie. Korzyści płynących z czytania jest tak wiele, że nie sposób zrezygnować z tego rodzaju aktywności. Oto one!

Działaj krok po kroku

Stan zdrowia podopiecznych niekiedy sprawia, iż tracą oni motywację. Dlatego też, opiekunowie bardzo często zaczynają właśnie od czytania książek, by później przejść do nieco innych zajęć. Wartościowe książki mogą zmienić poniekąd nastawienie seniora do jego przypadłości, dodać mu siły i otuchy. Kto wie? Być może twój podopieczny stanie się molem książkowym i zdecyduje się na uczestnictwo w klubie literackim?

Mózg i pamięć

Liczni bohaterowie, ich imiona, charaktery, miejsca i wiele innych szczegółów… Czytanie książek poprawia koordynację naszego mózgu oraz pozytywnie wpływa na koncentrację. Nasz mózg jest wówczas nieustannie stymulowany. Podczas tej czynności, musimy zapamiętać wiele interesujących wątków. Tym oto sposobem, istniejące w mózgu synapsy wzmacniają się, powstają także nowe, tym samym nasza pamięć, poprzez regularne ćwiczenia, wzmacnia się, a proces starczej demencji ulega znacznemu spowolnieniu.

Zadbaj o dobry sen podopiecznego

Dolegliwości zdrowotne, z jakimi bardzo często zmagają się nasi podopieczni, uniemożliwiają zdrowy i głęboki sen. Ciekawym rozwiązaniem może zatem okazać się wieczorne czytanie książek. Zmiana dotychczasowych nawyków z pewnością umili seniorowi czas, tym samym pozwoli mu na relaks. Przeczytanie kilku rozdziałów ciekawej książki to gwarancja dobrego snu!

Stymulacja mentalna

Czynności, takie jak rozwiązywanie krzyżówek, czytanie czy gry planszowe, wspomagają  schorowanych seniorów. Osoby po udarze czy chore na Alzheimera, wymagają ciągłej stymulacji. Zajęcia te wzmocnią ich czujność na czynniki zewnętrzne oraz sprawią, że staną się bardziej aktywni, a przede wszystkim zachowają bystrość umysłu.

Czytanie nie musi być drogie!

Błędne byłoby stwierdzenie, iż czytanie książek jest drogie. Na rynku istnieje tyle możliwości, iż bez  problemu dostosujesz tę oto czynność do seniora. Spacer do biblioteki publicznej nic nie kosztuje, a niesie ze sobą wiele korzyści. Możesz zatem skorzystać z usługi państwowej lub pożyczyć książkę od sąsiada czy koleżanki.

Osoby starsze coraz częściej chorują na Alzheimera czy demencję. Od ciebie, jako opiekuna, zależy dalszy rozwój podopiecznego. Regularne czytanie i korzystanie z wszelkich rozwojowych form rozrywki może okazać się naprawdę cenne. Senior jednocześnie zaangażuje swój aparat mowy, wyćwiczy słuch i wzrok oraz opóźni rozwój demencji. W dodatku, aktywności te pozytywnie wpłyną także na jego nastrój i samopoczucie psychiczne.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!