Dlaczego warto pracować legalnie za granicą?

Przygotowanie do wyjazdu

Adult Daughter Pushing Mother In Wheelchair

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze ogromny stres, dlatego warto zapewnić sobie maksymalne poczucie bezpieczeństwa i podjąć zatrudnienie legalnie. Wbrew panującym opiniom legalna praca nie oznacza morza formalności i gorszych zarobków.

Mimo że w ostatnim czasie w kraju nie brakuje ofert pracy, nadal wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Powody wyjazdu od lat są takie same. Przede wszystkim na zachodzie możemy liczyć na lepsze zarobki, które pozwolą podreperować rodzinny budżet, przeprowadzić większy remont czy odłożyć trochę pieniędzy na przyszłość. Dla wielu kobiet podjęcie pracy u naszych zachodnich sąsiadów np. jako opiekun osób starszych i chorych, to dobry sposób, żeby wrócić na rynek pracy. Poza tym wyjazd do pracy to także okazja, żeby poznać inną kulturę, podszkolić język czy zdobyć cenne doświadczenie.

Podjęcie decyzji o wyjeździe z kraju nigdy nie jest łatwe. Wiele osób obawia się rozłąki z bliskimi, ma trudności z przełamaniem bariery językowej oraz funkcjonowaniem wśród zupełnie obcych ludzi. O wiele łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdy w nowym miejscu pracy czujemy się bezpiecznie i pewnie. Taki komfort bez wątpienia daje świadomość, że pracujemy legalnie.

Z jednej strony może się wydawać, że praca na czarno to szansa na większe zarobki. Nie odprowadzamy żadnych składek, więc większa kwota trafia prosto do naszej kieszeni. Nie musimy się również zajmować formalnościami związanymi z zatrudnieniem. Jednak osoby, które decydują się na pracę na czarno, zyskują tylko pozornie. Kary za nielegalną pracę w Niemczech wynoszą nawet 5 tys. euro, z kolei w przypadku choroby możemy zapłacić ok. 500 euro za jeden dzień pobytu w szpitalu. Pracując na czarno narażamy się także na działania oszustów, np. nielegalnych pośredników czy pracodawców, którzy nie mają zamiaru wypłacić całego wynagrodzenia. Sytuacje, w których dochodzi do nadużyć i łamania praw pracowników, wcale nie są rzadkością.

Takich obaw nie mają osoby, które mają podpisaną umowę, w której określone są warunki pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Poza tym legalna praca pozwala czuć się pewnie na co dzień. – Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której musiałabym wezwać karetkę do mojego podopiecznego i zaczęłabym się zastanawiać, czy nie zaszkodzę tym sobie, bo przy okazji ktoś wezwie policję lub urząd celny – mówi pani Maria, opiekunka z LAXO Care. – Mam umowę, odprowadzone składki do ZUS oraz na ubezpieczenie. To daje mi poczucie bezpieczeństwa w czasie pracy, na wypadek choroby, a także na przyszłość, o której nie wiele młodych osób myśli – dodaje kobieta.

Wbrew panującym opiniom załatwienie niezbędnych formalności związanych z legalnym zatrudnieniem wcale nie jest skomplikowane, wystarczy postarać się o EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz dokumenty potwierdzające, że pracujemy za granicą legalnie np. formularz A1. Jeśli przed wyjazdem sami nie mamy czasu na załatwianie potrzebnych dokumentów lub nie wiemy, jak się do tego zabrać, warto zdecydować się na współpracę z firmą, która przejmie ten obowiązek na siebie. Na przykład LAXO Care oferuje opiekunkom osób starszych i chorych pomoc w załatwieniu wszystkich formalności. To nie jedyna korzyść wynikająca ze współpracy z LAXO Care. Opiekunki mogą również liczyć na ciekawe i sprawdzone oferty pracy, premie okolicznościowe, darmowe szkolenia językowe, a nawet pomoc związaną z organizacją wyjazdu do podopiecznego. Także podczas pobytu w domu seniora doświadczeni konsultanci LAXO Care oferują wsparcie i pomoc w rozwiązaniu ewentualnych nieporozumień.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!