Cierpiący na inkontynencję nie kontrolują pracy pęcherza albo jelit (lub obydwu). Wydalanie moczu i stolca występuje samoczynnie. Inkontynencja może mieć różny stopień – średni i lekki bądź ciężki i bardzo ciężki. W przypadku pierwszego z nich zaburzenia oddawania moczu, charakteryzujące się częstym uczuciem parcia na pęcherz, zazwyczaj spowodowane są m.in. starczym osłabieniem zwieraczy, czyli mięśni zamykających miejsca ujścia moczu.
Przyczyną inkontynencji moczowej u mężczyzn może być przerost prostaty. Z kolei charakterystyczne nietrzymanie moczu podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego wiąże się z osłabieniem mięśni miednicy. Dolegliwość zwykle występuje u kobiet, osób z nadwagą i starszych. Inkontynencja ciężka i bardzo ciężka jest dysfunkcją łączącą problem nietrzymania moczu z niekontrolowanym oddawaniem stolca. Przykra przypadłość może towarzyszyć chorobie Parkinsona, Alzheimera i udarowi mózgu.
Osoby starsze, u których występuje nietrzymanie moczu lub kału, aby poradzić sobie ze swoim problemem, potrzebują pomocy opiekunek. Z tego powodu należy znać najważniejsze zasady postępowania z podopiecznym z inkontynencją:
Seniorzy z inkontynencją lekką, popuszczający mocz w niedużych ilościach, mogą stosować wkładki anatomiczne. Akcesoria te przypominają standardowe podpaski, ale dzięki swojej specjalnej budowie gwarantują zwiększoną chłonność i zabezpieczenie przed przeciekaniem. Aktywne starsze osoby, które częściowo kontrolują oddawanie moczu, powinny używać pieluchy anatomiczne mocowane za pomocą majtek siatkowych albo pieluch z elastycznym pasem, które da się ściągnąć i ponownie założyć. Poleca się im też noszenie pieluchomajtek. Przypominają one zwykłą bieliznę, a przy tym są wygodne i łatwe w użyciu. Seniorzy borykający się ze średnią i ciężką inkontynencją powinni z kolei stosować pieluchomajtki zamykane z dwóch stron przylepcami. Takie środki pomocnicze najskuteczniej zapobiegną przeciekaniu.
Opiekunka zajmująca się osobą starszą zmagającą się z inkontynencją musi pamiętać o tym, by należycie dbać o higienę seniora. Pozwoli to uniknąć podrażnień, odparzeń skóry oraz odleżyn. Zapobiegnie też zakażeniom dróg moczowych i poprawi samopoczucie podopiecznego. Przy inkontynencji trzeba regularnie kontrolować stan wilgotności pieluchy. Wilgoć sprzyja problemom skórnym, dlatego opiekunka starszych musi pamiętać o tym, by podopieczny zbyt długo nie nosił zmoczonych pieluchomajtek czy wkładek higienicznych. Pieluchę należy zmieniać wtedy, gdy zostanie zanieczyszczona tak, że nie da się dalej jej używać, a także po każdorazowym oddaniu stolca.
Podczas zmiany pieluchomajtek trzeba też zabezpieczyć skórę. Przed założeniem nowej pieluchy powinno się dokładnie umyć, wysuszyć i pielęgnować miejsca narażone na podrażnienia. Warto używać do tego celu delikatnych myjek i ręczników. Jeżeli senior nietrzymający moczu lub stolca jest unieruchomiony w łóżku albo porusza się na wózku, zmieniaj jego pozycję co 3-4 godziny.
Inkontynencja może uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Związane z nią uczucie zawstydzenia często sprawia, że osoba starsza zamyka się w sobie i unika kontaktu z innymi ludźmi. Z tych względów opiekunka powinna pamiętać o tym, by odpowiednio zadbać o seniora i wesprzeć go w radzeniu sobie z krępującą przypadłością. Oprócz czynności higienicznych, podawania odpowiedniej ilości płynów i stosowania akcesoriów pomocniczych, należy być wyrozumiałym i podchodzić do dolegliwości podopiecznego z empatią.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255