Jak dbać o skórę seniora w słonecznych miesiącach?

Zdrowie podopiecznych

Skóra z wiekiem staje się coraz delikatniejsza, co sprawia, że pielęgnacja musi zostać odpowiednio dopasowana tak, by przynosiła pożądane rezultaty. Warto pamiętać, że należy o nią dbać przez cały rok, jednak w okresie letnim konieczne jest zwrócenie na nią jeszcze większej uwagi. Jak pielęgnować skórę seniora latem i jak zabezpieczyć ją przed mocnym słońcem?

Kremy z filtrem UV

Już od najmłodszych lat słyszymy, że wychodząc na słońce, należy nałożyć na skórę krem z filtrem, który ochroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV czy poparzeniami słonecznymi. Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry seniorów, pielęgnacja ta z wiekiem staje się jeszcze ważniejsza. Wychodząc na spacer, zadbaj o to, by partie ciała, które będą wystawione na działanie słońca. Pokryj je warstwą lekkiego kremu z wysokim filtrem np. SPF50. Jeśli osoba starsza nie przepada za tłustymi kremami nakładanymi na skórę, warto przetestować lekkie żele, emulsje lub aerozole, które wchłaniają się w kilka sekund. Nie zapominajmy również o twarzy, na którą zastosujmy dedykowany, lekki fluid.

Nawilżanie skóry

Skóra osób starszych traci wodę znacznie szybciej – zwłaszcza w cieplejsze dni, pod wpływem działania słońca staje się wysuszona i szorstka. Aby zapobiec negatywnym efektom, warto wprowadzić do rutyny regularne zabiegi skupiające się na nawilżaniu. Warto codziennie nakładać na skórę twarzy lekki krem nawilżający oraz zachęcać do wykorzystywania pielęgnujących żeli myjących, które zapobiegają utracie wody z naskórka. Wybierajmy produkty zawierające w swoim składzie ceramidy, oleje roślinne czy pentanol. W odróżnianiu od tradycyjnego mydła pomogą zachować skórę bardziej jędrną i zdrową.

Strój dopasowany do pogody

Nie tylko kremy z filtrem i produkty o działaniu nawilżającym są w stanie ochronić delikatną skórę osób starszych w okresie wiosennym i letnim. Przed wyjściem na słońce koniecznie zadbajmy o odpowiedni strój, który ochroni wrażliwą skórę na poszczególnych partiach ciała przed promieniowaniem UV. Starajmy się osłonić przede wszystkim ramiona i barki, które często ulegają poparzeniom słonecznym. Wypierajmy ubrania wykonane z naturalnych tkanin jak len czy bawełna. Przepuszczają one powietrze i nie doprowadzają do przegrzania czy odparzenia skóry.

Dieta dla seniora

Również dieta jest w stanie w ogromnym stopniu wpłynąć na wygląd skóry seniora. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu odpowiedniej dawki zdrowych kwasów tłuszczowych pochodzących z orzechów, ryb, oliwy pomoże w zachowaniu właściwego stanu naskórka, który pozostanie odpowiednio nawilżony i miękki. Pamiętajmy również o antyoksydantach, które spowalniają proces starzenia organizmu. Znajdziemy je w większości warzyw i owoców, a także w zielonej herbacie.

Właściwa pielęgnacja pozwoli zachować odpowiednie nawilżenie naskórka przez długi czas. Okres wiosenno-letni wymaga szczególnej ostrożności. Intensywne słońce szybko przyczynia się do przesuszenia skóry, dlatego zastosowanie dedykowanych kosmetyków w tym czasie jest niezbędne.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!