Jak dbać o skórę seniora zimą?

Zdrowie podopiecznych

Skóra osób starszych znacznie szybciej traci wodę. Przez to zjawisko możemy zauważyć, że szybciej pojawia się efekt przesuszenia czy spierzchnięcia. Zbyt skuch skóra powoduje dyskomfort, a w przypadku zaniedbania mogą pojawić się nawet drobne, bolesne ranki na przykład na zewnętrznych partiach dłoni. Jak pielęgnować skórę seniora, tak by również zimą była zadbana?

Dobierz właściwe kosmetyki do kąpieli

Odpowiednio przeprowadzona kąpiel jest łatwym sposobem na zapewnienie właściwej pielęgnacji skóry seniora. Podczas wieczornej rutyny powinniśmy, zwłaszcza w okresie zimowym wybierać kosmetyki nawilżające lub natłuszczające. W trakcie kąpieli warto sięgać po żele i kremy pod prysznic wzbogacone w naturalne olejki. W ten prosty sposób zapewnimy właściwy poziom nawilżenia skóry.

Pamiętajmy również, że po kąpieli skóra powinna zostać jak najszybciej dokładnie wytarta z wody. Parujące kropelki mogą niepotrzebnie doprowadzić do przesuszenia powierzchni naskórka. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie balsamu lub mleczka, które zastosujemy na całe ciało. Nie zapominajmy, że każdy kosmetyk powinien być indywidualnie dobrany do rodzaju skóry danej osoby. Koniecznie zwróćmy uwagę na alergie czy nadwrażliwość, jaka może występować u seniora. Starajmy się wybierać naturalne kosmetyki, które będą całkowicie bezpieczne.

Zwróć uwagę na suche dłonie

Jeśli senior spędza czas poza domem, problemem mogą być przesuszone dłonie. Aby zapobiec pojawieniu się suchych skórek, a niekiedy nawet pęknięć regularnie nawilżajmy dłonie seniora specjalistycznym kremem przeznaczonym do tego rodzaju pielęgnacji. Sucha skóra na dłoniach może pojawić się również, gdy senior przebywa głównie w domu. Dobrym pomysłem jest postawienie w łazience koło umywalki kremu do rąk. W ten sposób po każdym myciu rąk będziemy pamiętać o niezbędnym nawilżaniu. Jeśli skóra jest wyjątkowo podatna na utratę wody, warto zainteresować się zabiegiem parafinowania.

Zregeneruj wysuszone wargi

W zimie wyjątkowo problematyczne są również suche wargi, które niekiedy pękają, powodując dotkliwy ból. Warto zapobiegać wystąpieniu tego zjawiska. Wystarczy regularnie smarować usta pomadką ochronną. Powinniśmy wybierać produkty wzbogacone w naturalne oleje i witaminy. Jeśli skóra na wargach pękła, możemy sięgnąć po kosmetyki wzbogacone w chłodzący mentol, który delikatnie ukoi ból. Grubszą warstwę pomadki nakładajmy zwłaszcza przed snem, gdy skóra jest podatna na wysuszenie.

Zadbaj o właściwą dietę

Nie tylko kosmetyki są rozwiązaniem, które zapewni nawilżoną piękną skórę u osoby starszej. Niezbędna jest również odpowiednia dieta. W okresie zimowym koniecznie zadbajmy o właściwą ilość zdrowych tłuszczy. W posiłkach nie powinno zabraknąć oliwy, ryb, orzechów. Mimo że niskie temperatury często zachęcają do niezdrowego jedzenia, warto w każdym posiłku przemycić bogate w witaminy warzywa. Możemy skorzystać na przykład z mrożonek. Postarajmy się ograniczyć spożycie kawy i czarnej herbaty, która działa odwadniająco. Zastąpmy je wodą, ciepłymi owocowymi herbatami lub ziołami.

Regularne dbanie o skórę seniora zapobiegnie pojawieniu się nieprzyjemnych efektów w postaci przesuszenia czy ściągnięcia. Starsza osoba poczuje się zadbana i wypielęgnowana, co pozytywnie wpłynie również na jej samopoczucie. Warto wprowadzić konkretne zwyczaje, które zagwarantują, że skóra seniora pozostanie w świetnym stanie przez cały rok.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!