Jak pomóc osobie starszej przetrwać upał?

Zdrowie podopiecznych

happy senior woman with glass of water at home

Udar cieplny, przegrzanie organizmu, zasłabnięcia – to tylko niektóre zagrożenia związane z upałami. W tym okresie opiekunki osób starszych i chorych powinny szczególnie zatroszczyć się o swoich podopiecznych, żeby nie dopuścić do sytuacji zagrażających ich zdrowiu i życiu.

Z wysokimi temperaturami nie ma żartów. Po 2000 roku na świecie odnotowano sześć zabójczych fal upałów, z czego aż trzy dotknęły Europę. Szacuje się, że w sumie w 2003, 2006 oraz 2010 roku na naszym kontynencie w skutek wysokich temperatur zmarło około 130 tys. ludzi. Największy odsetek stanowiły osoby starsze i cierpiące na przewlekłe schodzenia, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, nadwaga, problemy z tarczycą czy niewydolność nerek.

Osoby, które podejmują pracę jako opiekun osób starszych i chorych, powinny sobie zdawać sprawę, że ich podopieczni są szczególnie narażeni na niebezpieczne skutki upałów. Dzięki kilku zasadom można pomóc seniorowi komfortowo i bezpiecznie przetrwać falę wysokich temperatur.

Woda to podstawa

Jedno z podstawowych zaleceń lekarzy, które powinniśmy zastosować w czasie upałów, to nawadnianie organizmu. Dorosła osoba powinna wypić minimum 2 litry wody dziennie, w niektórych przypadkach zaleca się picie nawet 3-4 litry. Osobom starszym, które mają zaburzenia w odczuwaniu pragnienia, warto o tym przypominać i zachęcać do regularnego spożywania wody lub innych niezbyt słodkich napojów. Aby skutecznie nawodnić organizm należy regularnie tj. co około godzinę wypić kilka łyków. Niedobór wody w organizmie może być szczególnie niebezpieczne u seniorów, którzy przyjmują leki. Podczas odwodnienia leki zwiększają swoje działanie i może dojść do zapaści. Opiekunka powinna również zwrócić uwagę na dietę podopiecznego. W czasie upałów zaleca się spożywanie lekkostrawnych posiłków. Warto też sięgać po owoce i warzywa, które zawierają dużo wody, ale także cenne witaminy i minerały.

Ochładzanie z głową

Na czas upałów opiekunka osób starszych, powinna zorganizować dzień tak, aby senior nie wychodził z domu pomiędzy godziną 10 a 16. Ten czas najlepiej spędzić w domu, w zacienionym, chłodnym pomieszczeniu. Ulgę mogą przynieść także chłodne kąpiele oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało. Jeśli wyjścia na zewnątrz nie da się uniknąć, należy pamiętać o kremach ochronnym z filtrem UV, nakryciu głowy i przewiewnym, lekkim ubraniu z naturalnych materiałów. Dzięki temu unikniemy przegrzania organizmu. Z drugiej jednak strony, opiekunka osób starszych musi zachować rozsądek i pamiętać, że duże różnice temperatur również nie są wskazane. Wejście do klimatyzowanego pomieszczenia czy sięganie po zimne napoje z lodówki mogą skończyć się infekcjami górnych dróg oddechowych i przeziębieniem, które osłabiony upałem organizm seniora będzie miał problem zwalczyć.

Pierwsza pomoc

W czasie męczących upałów opiekunki osób starszych i chorych powinny bacznie obserwować swojego podopiecznego. Niepokój powinno wzbudzić, gdy starsza osoba skarży się na złe samopoczucie, ból głowy, mroczki przed oczami czy nudności. W takich należy spróbować przenieść seniora do chłodnego pomieszczenia i uzupełnić niedobór płynów, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Pomoc medyczną należy wezwać zawsze, gdy pojawią się drgawki czy utrata przytomności. W oczekiwaniu na przyjazd lekarza należy ułożyć podopiecznego z nogami uniesionymi nogami. W przypadku osoby nieprzytomnej wskazana jest pozycja boczna.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!