Jak pomóc osobie starszej z chorymi stawami

Zdrowie podopiecznych

Osoby starsze wraz z biegiem lat muszą się zmagać z coraz cięższymi dolegliwościami. Jedną z powszechniejszych przypadłości jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Charakteryzuje się ona permanentnym bólem w zaawansowanym stadium choroby oraz ograniczeniem ruchliwości.

Jako opiekunki powinnyśmy dołożyć wszelkich starań, aby ulżyć naszym podopiecznym w ich codziennych zmaganiach. Poniżej znajdziecie kilka sposobów na to, w jaki sposób pomóc seniorom, którzy cierpią z powodu chorób stawów.

Domowe sposoby na bóle stawowe – kiedy warto?

Sposobami, które w prosty sposób możemy wprowadzić do codziennych czynności naszego podopiecznego, są zimne lub ciepłe okłady. A także kąpiele z dodatkiem ziół, czy odpowiednia dieta. Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby w walce z bólem są skuteczne, tylko jeśli będziemy regularnie je stosować. Dodatkowo nie są one wskazane przy ostrym bólu, ponieważ mogą okazać się niewystarczające.

Jeżeli jednak senior, którym się opiekujemy, nie chce brać farmaceutyków, które mogłyby wywołać skutki uboczne, bądź boi się o swoją wydolność nerek, ponieważ przyjmuje już wiele lekarstw, to świetnym sposobem są właśnie czynności, które możemy wykonać w domu.

Domowe sposoby, czyli jakie?

Zimne lub ciepłe okłady są najprostszym rozwiązaniem, które możemy zastosować u podopiecznego. W zależności od preferencji możemy zagrzać w gorącej wodzie lub schodzić w lodówce specjalne żelowe kompresy i przykładać do stawów, które są bolesne. Jeżeli nie mamy specjalnych okładów, możemy wykorzystać  do tego kostki lodu i stworzyć je samodzielnie.

Jeżeli mowa o kąpieli, to warto dodać do wody w wannie zioła, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, takich jak, chociażby kurkuma. Natomiast dieta, którą warto stosować, w momencie, gdy senior zmaga się z bólem stawów, powinna być bogata produkty o wysokiej zawartości kolagenu, czyli wszelkich galaretkach, chrząstkach, czy golonkach.

Ćwiczenia na ból stawów

Kolejną ważną kwestią, którą jako opiekunki możemy zaproponować swojemu podopiecznemu lub jego rodzinie, to ćwiczenia, które mogą zmniejszyć jego ból. Najczęstszym miejscem, które jest obciążone przez bóle stawowe, jest nasz kręgosłup, a zwłaszcza odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Jeżeli senior, którym się opiekujemy, doskwiera właśnie ból krzyża, to jak najbardziej możemy z nim wykonać kilka ćwiczeń.

Jedno z podstawowych, to leżenie na plecach, na macie, nogi są ugięte w kolanach, a stopy stabilnie oparte na podłożu. Kluczowe jest wykonanie napięcia mięśni brzucha, które wciskają odcinek lędźwiowy do podłogi. Takie ćwiczenie należy powtórzyć 10-12 razy. W ten sposób wzmocnimy mięśnie głębokie grzbietu. One z kolei poprawią stabilizację kręgosłupa naszego podopiecznego, co w efekcie zmniejszy jego ból.

Modernizacja przestrzeni seniora

Istnieje szereg innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie potrafią podnieść komfort osoby starszej,  cierpiącej na bóle stawowe. Mowa tu, chociażby o doborze odpowiedniego łóżka, czy materaca, które wpływają na wygodę osoby chorującej. Warto poinformować o tym rodzinę seniora. Ponieważ nie każdy musi wiedzieć o tym, że wyższe łóżko i delikatnie twardszy materac będą dużo lepiej sprawdzały się u osób z takimi dolegliwościami. Dzięki takim rozwiązaniom ból nie będzie aż tak nasilony, a zmiana pozycji podczas snu będzie znacznie ułatwiona.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechnie występująca zwłaszcza u osób starszych. Jako opiekunki możemy jednak pomóc swoim podopiecznym w minimalizowaniu bólu. Wprowadzając domowe sposoby na bóle stawowe, chociażby zimne lub gorące okłady, które będziemy przykładać podopiecznemu do bolesnych miejsc. Innym rozwiązaniem mogą być niezwykle skuteczne ćwiczenia, które warto wykonywać wraz z seniorem. Nie można również zapomnieć o udogodnieniach, które poprawią codzienne funkcjonowanie podopiecznego, takie jak dosyć wysokie łóżko i twardszy materac.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!