Jak przygotować się do pierwszego zlecenia jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Przygotowanie do wyjazdu

opiekunka w niemczech wymagania

Praca opiekunki w Niemczech może nieść ze sobą sporo satysfakcji i nowych możliwości. Niemniej jednak przyszli pracownicy bardzo często zapominają, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Jeżeli podjęliście już decyzję o podpisaniu kontraktu, tym samym odliczacie dni do pierwszego zlecenia – zostańcie z nami na moment. Podpowiemy wam, jak prawidłowo przygotować się do pracy jako opiekunka osób starszych.

Opieka nad starszymi – jak się przygotować?

Branża opiekuńcza każdego roku przyciąga setki zainteresowanych pracowników, którzy w pogoni za lepszymi perspektywami niekiedy pomijają kluczowy aspekt. Odpowiednie przygotowanie do zlecenia jako opiekunka osób starszych to absolutna konieczność. Bez tego ani rusz. Zanim jeszcze podpiszecie umowę z agencją zatrudnienia, dobrze zastanówcie się, czy rozwiązanie to jest dla was. 

Czy macie świadomość, z czym wiąże się praca opiekunki w Niemczech? Czy wiecie, jak wygląda typowy dzień profesjonalnej opiekunki i jakie będą wasze nowe obowiązki? Odpowiedzi na te kilka prostych pytań z pewnością pozwolą wam podjąć najlepszą decyzję. Otóż opieka nad osobami starszymi w Niemczech nie zawsze jest miła i przyjemna. Czekać na was będą zupełnie nowe wyzwania, które niekiedy wręcz nie sprzyjają samopoczuciu pracowników. O czym należy pamiętać, decydując się na kontrakt jako opiekunka osób starszych?

Utrwal język niemiecki

Praca w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego jest oczywiście możliwa. To jednak może przysporzyć wam sporo stresu. Wyjeżdżając za granicę, warto zapoznać się z podstawowymi regułami językowymi i podszkolić nabyte dotąd umiejętności. Agencje zatrudnienia bardzo często oferują potencjalnym kandydatom darmowy kurs językowy, który zagwarantuje im lepszy start. Znajomość słówek i wyrażeń wykorzystywanych na co dzień w branży opiekuńczej z pewnością będzie przydatna już na miejscu. Możecie śmiało spakować do walizki słownik polsko-niemiecki lub skorzystać z aplikacji na telefon. Wraz z trwaniem waszego pierwszego zlecenia zaczniecie biegle posługiwać się językiem niemieckim.

Przygotuj niezbędną dokumentację

Pakowanie walizki tuż przed wyjazdem to prawdziwa zmora. Doskonale to rozumiemy! W końcu nie tak łatwo jest zabrać niezbędne rzeczy i zmieścić je w jednej walizce. I choć bez dodatkowej pary butów będziecie w stanie rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, brak niezbędnej dokumentacji może przysporzyć wam wiele trudności. Czego nie może zabraknąć? Upewnijcie się, iż posiadacie ważny dowód osobisty lub paszport. Jeżeli dodatkowo możecie pochwalić się prawem jazdy, tym lepiej dla was. Niekiedy może ono być przydatne, zwłaszcza jeżeli wasz nowy podopieczny to osoba stale unieruchomiona. Co więcej, powinniście zabrać ze sobą trochę gotówki na wypadek nagłej konieczności zakupu czegoś na miejscu.

Spakuj walizkę

Nie zabierajcie ze sobą wszystkich ubrań i dodatków. W walizce powinny znaleźć się wszelkie niezbędne akcesoria, w tym właśnie wygodne buty i ubrania, które nie będą krępowały waszych ruchów. Warto dodatkowo wziąć ze sobą formalny strój, kapcie, piżamę oraz skompletowaną kosmetyczkę. Na wszelki wypadek możecie również zaopatrzyć się w podstawowe materiały pierwszej pomocy. Plastry z opatrunkiem czy bandaż mogą niekiedy okazać się potrzebne. Jeżeli zostanie wam wolne miejsce w walizce, zabierzcie także książkę czy laptopa. Czas wolny warto bowiem wykorzystywać na rozwijanie własnych zainteresowań czy rozrywkę.

Poznaj nową okolicę

Jeszcze zanim wyruszycie w podróż, warto wcześniej sprawdzić nową okolicę i poniekąd zaznajomić się z tamtejszym otoczeniem. Konieczność zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania może być dla was stresująca. To fakt! Stąd też kładziemy tak duży nacisk na tę właśnie kwestię. Za pomocą kilku kliknięć będziecie mogli sprawdzić na mapie, jak wygląda wasza okolica oraz gdzie znajdują się interesujące was miejsca. Kto wie? Być może odkryjecie niesamowite atrakcje nieopodal miejsca zamieszkania… W wolnym czasie możecie śmiało udać się na krótką wycieczkę.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to bez wątpienia spore wyzwanie. Dobrze przygotujcie się do pierwszego zlecenia.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!