Jak radzić sobie z brakiem apetytu u seniora?

Zdrowie podopiecznych

Brak apetytu u osób starszych jest często spotykanym zjawiskiem. Niechęć do spożywania posiłków nie tylko martwi bliskich seniora, ale dodatkowo niekorzystnie wpływa na jego zdrowie. Brak apetytu może powodować groźne niedożywienie, które będzie niekorzystnie wpływało na funkcjonowanie całego organizmu. Co zrobić, gdy senior odmawia posiłków?

Apetyt a wiek

Brak apetytu pojawia się wraz z wiekiem. Jest to naturalne zjawisko, które powiązane jest ze zmianami w organizmie osoby wraz z upływem czasu. Z wiekiem spowalnia przemiana materii, brak aktywności fizycznej dodatkowo potęguje zmniejszenie się zapotrzebowania kalorycznego. Brak apetytu u osób starszych może być spowodowany również problemami z uzębieniem, schorzeniami układu pokarmowego, trawiennego. Często kubki smakowe i węchowe nie działają tak sprawnie, co powoduje, że nawet lubiane niegdyś pokarmy w oczach seniora stają się nieatrakcyjne. Spadek apetytu jest powiązany również z mniejszą ilością hormonów regulujących poczucie sytości i głodu.

Skutki braku apetytu

Brak apetytu nie wpływa jedynie na obniżenie masy ciała. Ograniczenie pożywienia grozi niebezpiecznymi niedoborami witamin i minerałów, co nie pozostaje bez znaczenia dla organizmu seniora. Niedobór witamin z grupy B może być przyczyną zaburzeń psychicznych oraz neurologicznych, braki potasu i magnezu są niebezpieczne dla pracy serca, a za mało żelaza w diecie powoduje anemię. Niedobory witamin i minerałów powodują gorszą odpowiedź na leczenie farmakologiczne, przyczyniają się do częstszych infekcji, powodują pogorszenie wydolności oddechowej i zwiększają ryzyko odleżyn i martwicy skóry.

Jak zwiększyć apetyt?

Aby zwiększyć apetyty, warto zadziałać na kilku płaszczyznach. W pierwszej kolejności należy odkryć przyczynę zmniejszonej ochoty na jedzenie. Jeśli zjawisko to powiązane jest z chorobą, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto zwiększyć częstotliwość spożywania posiłków jednocześnie zmniejszając ich porcję. Bardzo ważna jest sama atmosfera towarzysząca posiłkom. Warto jeść razem z osobą starszą, tak by nie czuła się ona osamotniona. Zadbajmy o miłe otoczenie i nastrój przy stole. Na zwiększenie apetytu wpłynie również aktywność fizyczna. Codzienne spacery pozytywnie przełożą się na samopoczucie seniora.

Gotuj dla seniora z głową

Seniorzy powinni siadać do stołu nawet 6-7 razy w ciągu dnia. Szczególną uwagę należy poświęcić przygotowanym daniom. Posiłki powinny być lekkostrawne, smaczne i atrakcyjne wizualnie. Najlepiej postawić na kilka ulubionych posiłków osoby starszej i przygotowywać je w różnych wariacjach. Podczas gotowania używajmy przypraw jak bazylia, pieprz, kolendra, chrzan, które pobudzają apetyt i jednocześnie pozytywnie wpływają na trawienie. Wiele osób dodatkowo suplementuje preparatami z mięty, anyżu, kopru, które dodatkowo pomagają w przywróceniu prawidłowego apetytu.

Brak apetytu u seniora nie powinien być zlekceważony. Wprowadzenie odpowiednich działań jest w stanie zatrzymać pojawiającą się niechęć do jedzenia. Warto pamiętać, że to z pożywieniem dostarczamy do organizmu najwięcej witamin i minerałów, więc każdy jego niedobór negatywnie wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!