Jak rozpoznać udar cieplny u seniora

Zdrowie podopiecznych

Opieka nad seniorem w czasie upałów może być dużo trudniejsza niż przez pozostałe miesiące w roku. Zwłaszcza jeśli masz do czynienia z osobą schorowaną. Należy dbać o to, aby zapobiec udarowi cieplnemu. Osoby starsze są szczególnie na niego narażone podczas coraz bardziej upalnych letnich dni. Aby do tego nie dopuścić, prezentujemy poradnik – jak rozpoznać udar cieplny u seniora. Dowiesz się z niego jakie są objawy udaru i jak im zapobiec.

Przyczyny udaru cieplnego

Udar cieplny jest bezpośrednio powodowany czynnikami atmosferycznymi. Gdy temperatura przekracza 30 stopni, należy zachować bardzo dużą ostrożność. Jednak przekroczenie 40 stopni, powoduje bardzo duży wzrost potencjalnego zagrożenia udarem. Na to schorzenie bardzo często cierpią ludzie starsi, zwłaszcza z chorobami układu krążenia. Jeśli dodatkowo spożywają leki, które mogą wpływać na zdolność do pocenia się (antycholinergicznych, neuroleptyków, antyhistaminowych), leki moczopędne czy beta-blokery ryzyko udaru jest bardzo duże. Również seniorzy z chorobami skóry są w grupie ryzyka.

Przegrzanie jako wstępny etap udaru cieplnego

W zależności od stanu zdrowia objawy przegrzania mogą być stosunkowo zróżnicowane. Najczęściej spotyka się jednak nadmierną potliwość, zawroty głowy, mdłości, wahania nastroju oraz ogólnie obniżone samopoczucie. Mogą występować skurcze. Następnie przyspiesza tętno i wzmaga się potliwość. Mogą wystąpić mocne bóle głowy. W kolejnych etapach osoby przegrzane mogą tracić świadomość. Występują drgawki, jednak nie takie jak w przypadku padaczki. Przegrzana osoba ma wtedy mocno zaczerwienioną twarz, a tętno na tętnicy promieniowej jest dobrze wyczuwalne i niezbyt szybkie. Chory nie reaguje na głos, jednak zdaje sobie sprawę z ucisku skóry, więc częściowo jest świadomy. Oddychanie jest bardzo swobodne i szybkie.

Udar cieplny objawy

Udar cieplny to reakcja organizmu na długotrwałe przegrzanie. W takiej sytuacji organizm nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem nagromadzonego w sobie ciepła. Należy działać bardzo szybko, ponieważ udar cieplny może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Gdy temperatura otoczenia wzrasta do 41 stopni, nasz organizm zaczyna mieć problemy z termoregulacją. Objawia się to problemami z układem nerwowym. Skóra ma wtedy bardzo wysoką temperaturę i stale trwają drgawki. Chory nie jest już wtedy świadomy. Ustanie pocenia oraz wysuszona skóra to późne etapy udaru cieplnego. W takiej sytuacji niezbędna jest już opieka na oddziale intensywnej terapii, gdyż zagrożenie życia jest bardzo wysokie.

Jak zapobiec udarowi?

Aby zapobiec udarowi, należy nie dopuścić do przegrzania się organizmu. Przede wszystkim podczas ciepłych dni należy pić zimną, jednak nieprzesadnie lodowatą wodę. Nie wolno spożywać zbyt ciepłych i ostrych posiłków, ponieważ wzmagają one pocenie, które może nadmiernie wpływać na organizm. Należy przebywać w nienasłonecznionych pomieszczeniach i nie dopuścić, aby temperatura w nich przekraczała 40 stopni, a najlepiej, aby było jeszcze chłodniej. W najgorętszych porach dnia nie warto wychodzić z domu, a jeśli już musisz, przebywać na słońcu maksymalnie 15-20 minut. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i ochronę przed słońcem. Pamiętaj, aby chronić głowę osoby starszej nakryciem w jasnym kolorze oraz zadbać w przewiewne ubrania, z jasnych, odbijających promienie materiałów.

Latem musisz zachować szczególną ostrożność i precyzyjne monitorować wszelkie reakcje organizmu seniora. Stale pytaj o samopoczucie. Możesz poprosić o dodatkowe wizyty lekarza bądź samemu obserwować i zapisywać symptomy. W sytuacji zagrożenia, jak najszybciej kontaktuj się z lekarzem.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!