Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

Zdrowie podopiecznych

Wiele osób ma duży problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu, a zwłaszcza osoby starsze. Czym jest dobry, a czym zły cholesterol? Jak utrzymać prawidłowy poziom i co zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości?

Cholesterol – czym jest?

Zapewne duża część z was przynajmniej raz w życiu badała poziom cholesterolu w organizmie. Nie każdy jednak wie, czym jest i za co tak naprawdę odpowiada… Nie ma problemu! Już śpieszymy z wyjaśnieniami. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tym samym jego nadmiar lub widoczna dysproporcja pomiędzy dobrym a złym cholesterolem jest dla nas szkodliwa. Cholesterol dobry znany bliżej jako DHL, jest niczym innym jak swego rodzaju frakcją odpowiadającą za odprowadzanie nadmiaru cholesterolu z krwiobiegu. Cholesterol zły – LDL, działa wręcz odwrotnie. Doprowadza cholesterol do tkanek, a to może zaś skutkować powstawaniem złogów. Co możesz zrobić, by utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie? Jak możesz pomóc podopiecznemu, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Nadmiar cholesterolu w organizmie

Cholesterol sam w sobie nie jest zły, dopóki nie mamy do czynienia z jego nadmiarem. Wytwarzany przez ludzki organizm odpowiada m.in. za produkcję niektórych hormonów. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, wystarczy tyle cholesterolu, ile wyprodukuje organizm. Warto bowiem dbać o jego poziom, gdyż zaistniałe nieprawidłowości mogą prowadzić do wystąpienia poważnych chorób. I choć Polacy często zaniedbują kwestie zdrowotne, regularne kontrole są po prostu konieczne.

Nadmiar cholesterolu – skutki

Zapewne niejednokrotnie słyszeliście o skutkach zbyt wysokiego poziomu cholesterolu w organizmie, nieprawdaż? Jest to szczególnie widoczne u osób starszych. Do czego zatem może prowadzić? Miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, zaburzenia erekcji, niepłodność, niewydolność nerek, niedokrwienie kończyn dolnych… Moglibyśmy wymieniać i wymieniać choroby i dolegliwości, z którymi bardzo często borykają się pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu. Aby nie dopuścić do wystąpienia poważnych dolegliwości, należy systematycznie dążyć do obniżenia jego poziomu.

Aktywność fizyczna

Codzienna dawka wysiłku fizycznego nie dla wszystkich brzmi zachęcająco… Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, możesz pomóc zarówno sobie, jak i swojemu podopiecznemu. Jak? Właśnie poprzez wysiłek psychiczny! Mamy świadomość, iż stan zdrowia seniorów nie zawsze pozwala na wiele… O ile twój podopieczny jest wciąż mobilny lub w jakimś stopniu samodzielny, zaproponuj mu regularne spacery. Kto wie? Być może stanie się fanem nordic walking…

Dieta to podstawa

Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do sukcesu! Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest bardzo często widoczny u osób zmagających się z otyłością. Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych jest wówczas konieczna. Bez tego ani rusz! Usuń z codziennego jadłospisu fast foody, słodkie i słone przekąski, tłuste mięso oraz gotowe produkty. Osoby zdrowe również powinny wziąć sobie do serca tę radę. Każdy organizm jest inny, a co za tym idzie, może zareagować inaczej na dostarczane mu składniki. Zadbaj, by twoja dieta była bogata w substancje odżywcze i witaminy. Warto również wdrożyć odpowiednią suplementację. Lepiej jest zapobiegać aniżeli ryzykować wystąpieniem nieprzyjemnych konsekwencji…

Używki? Powiedz „nie”

Używki nikomu nie służą – to fakt! Palacze w szczególności należą do grupy podwyższonego ryzyka. Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż rzucenie złych nawyków nie zawsze jest proste… Niemniej jednak zalecamy odstawić wszelkiego rodzaju używki i zadbać o swoje zdrowie.

Pozbądź się stresu

Stres nie jest czynnikiem sprzyjającym. Prowadzi nie tylko do podwyższenia poziomu cholesterolu, lecz także może prowadzić do nadciśnienia. Walka ze stresem nie należy do łatwych… Im szybciej nauczymy się rozładowywać pokłady stresu, tym lepiej dla nas.

O czym warto pamiętać?

Zaniedbywane latami zdrowie może ujawnić się dopiero w podeszłym wieku. Wówczas o obniżenie poziomu cholesterolu nie będzie tak łatwo. O zdrowie należy dbać od samego początku. Nieodpowiednia dieta, brak ruchu, nadwaga czy stosowanie odżywek mają znamienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Należy bowiem regularnie wykonywać badania i wprowadzać zdrowe nawyki. Twój organizm jeszcze ci za to podziękuje!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!