Jak walczyć z zaparciami u seniora?

Zdrowie podopiecznych

jak walczyć z zaparciami u seniora

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech na każdym kroku stawia przed pracownikami nowe wyzwania. Praca z seniorem wymaga bowiem nie tylko należytej uwagi, lecz także umiejętności rozpoznawania pewnych schorzeń czy dolegliwości. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na często spotykanym wśród seniorów problemie, jakim są zaparcia. Gdzie leży przyczyna zaparć u osób starszych? Jak je rozpoznać i jak skutecznie z nimi walczyć? Sprawdzamy!

Zaparcia u osób starszych – rozpoznanie

Dolegliwości układu pokarmowego dotykają spory odsetek naszego społeczeństwa, a zwłaszcza seniorów. Grupa ta jest w szczególności narażona na występowanie zaparć, o czym być może doskonale wiecie. Zaparcia mogą być niekiedy związane z dysfunkcją dna miednicy, stałym unieruchomieniem, przyjmowaniem niektórych leków, występowaniem różnego rodzaju chorób czy nieodpowiednią dietą. Źródła problemu możemy doszukiwać się na wielu polach, tym samym wymaga to podjęcia natychmiastowych środków. Kiedy zatem możemy mówić o zaparciach u seniora? Dolegliwość ta zwykle objawia się uczuciem pełności, wzdęciami, gazami czy nieustępującym bólem głowy. Jeżeli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, tym samym zauważysz niepokojące symptomy – nie bagatelizuj tego. Problemy z wypróżnianiem lub nagłe zmiany w częstotliwości oddawania stolca nie wróżą niczego dobrego, co więcej – mogą sprawiać seniorowi dyskomfort. Jak zatem poradzić sobie z zaparciami u osoby starszej?

Dieta i jeszcze raz dieta

Odpowiednio dobrana, a zarazem dobrze zbilansowana dieta ma wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Jako opiekunka osób starszych masz wpływ na codzienną dietę podopiecznego, a co za tym idzie, powinnaś zadbać, by spożywane posiłki były bogate w witaminy oraz błonnik, odpowiadający za pobudzenie perystaltyki jelit. Dieta seniora powinna zostać dopasowana do jego potrzeb tak, by nie tylko dostarczała mu niezbędnych składników, a także miała pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Niech nie zabraknie nabiału oraz kiszonek. Produkty te zawierają duże ilości naturalnych probiotyków. Możesz także pokusić się o wzbogacenie diety w siemię lniane czy suszone owoce.

To oczywiście nie wszystko! Pamiętajmy także, że odpowiednie nawodnienie oraz regularne spożywanie posiłków mają ogromne znaczenie. Serwowanie podopiecznemu delikatnych posiłków co 3-4 godziny jest wówczas kluczowe.

Aktywność fizyczna

Codzienna dawka wysiłku fizycznego to klucz do sukcesu! Oczywiście dotyczy to seniorów, których stan zdrowia pozwala na odrobinę samodzielności, tym samym nie są oni stale unieruchomieni. Aktywność fizyczna pozwoli zadbać o stan psychiczny oraz kondycję fizyczną. Warto zaproponować podopiecznemu ćwiczenia ruchowe lub codzienne spacery, które pobudzą jego układ pokarmowy do działania.

Prawidłowa pozycja – to należy wiedzieć

Przyjmowana pozycja w trakcie wypróżniania wpływa na pracę naszych mięśni oraz układu pokarmowego. Co to tak naprawdę oznacza? Osoby starsze na co dzień zmagające się z uciążliwymi zaparciami powinny zwrócić uwagę na swoją pozycję. Klasyczna pozycja siedząca może się nie sprawdzić. Zadbaj, aby twój podopieczny znacząco zmienił stopień nachylenia, co zaś ułatwi oddawanie stolca. Z pomocą tutaj może przyjść specjalny stołek, na którym senior ułoży nogi.

Środki na przeczyszczenie – czy warto je stosować?

I tak, i nie! Regularnie przyjmowane specjalistyczne środki o działaniu przeczyszczającym na dłuższą metę mogą przynieść efekt daleki od pożądanego. Wówczas możemy zaszkodzić osobie starszej aniżeli jej pomóc. Preparaty te powinny zostać podane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jeżeli twój podopieczny zmaga się z regularnymi zaparciami, należy poszukać źródła problemu i skutecznie temu przeciwdziałać.

W wielu przypadkach seniorzy niechętnie rozmawiają o problemach układu pokarmowego. To nic wstydliwego! Co istotne, wstrzymywanie defekacji może nasilić problem i wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. Porozmawiaj z podopiecznym i spraw, by poczuł się w pełni komfortowo.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!