Jak zadbać o umysł seniora?

Zdrowie podopiecznych

Sprawny umysł to gwarancja dobrego samopoczucia i znakomitego życia zwłaszcza w okresie senioralnym. Wraz z wiekiem co poniektóre funkcje organizmu zaczynają jednak ulegać pogorszeniu, a to nie wróży niczego dobrego… Jak zatem stymulować umysł osoby starszej i dlaczego ma to tak duże znaczenie? Sprawdzamy!

Stymulacja umysłu seniora – to warto wiedzieć

Osoby w wieku senioralnym bardzo często skarżą się na pogorszenie pamięci czy koncentracji. Co za tym idzie? Niekiedy zaczynają wycofywać się z życia społecznego, rezygnując jednocześnie z kontaktu z drugim człowiekiem. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, należy bowiem nie tylko dbać o kondycję fizyczną seniora, lecz także o sferę psychiczną. Zdrowy i bystry umysł pozwoli podopiecznemu lepiej funkcjonować w otaczającym go świecie, a jednocześnie korzystać w pełni z życia. Nie bez powodu o tym wspominamy… Stymulacja mózgu seniora ma niebagatelne znaczenie dla jego ogólnego samopoczucia. Każdego dnia warto wdrażać nowe nawyki i przeprowadzać tzw. trening mózgu, który z czasem zacznie przynosić niesamowite efekty. Jak zatem zadbać o umysł seniora, pracując jako opiekunka osób starszych?

Dobrze zbilansowana dieta

Już niejednokrotnie mówiliśmy, jak duże znaczenie dla samopoczucia osoby starszej ma dobrze zbilansowana dieta. Dostarczenie organizmowi codziennej dawki składników odżywczych nie tylko wpłynie pozytywnie na jego zdrowie, a także poprawi dotychczasową sprawność umysłową. Czego nie powinno zabraknąć w diecie seniora? Przede wszystkim magnezu, potasu i nienasyconych kwasów tłuszczowych! Warto, by znalazły się one w każdym serwowanym posiłku. Rośliny strączkowe, nabiał, ryby, ciemne pieczywo, otręby, pistacje czy banany są wręcz wskazane. W razie zaistniałej konieczności możecie także włączyć dodatkową suplementację. Witaminy z grupy B to absolutna konieczność!

Zajęcia grupowe dla seniorów – czy warto?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Seniorzy bardzo często zmagają się z poczuciem osamotnienia, któremu z łatwością będziecie w stanie zaradzić. Opieka nad osobami starszymi to spore wyzwanie i to właśnie od was w szczególności zależy sprawność umysłowa podopiecznego. Co zatem powiecie na to, by zapisać go do pobliskiego klubu seniora? Miejsca tego typu są nakierowane na najśmielsze potrzeby osób w wieku senioralnym, co więcej – sprzyjają rozwijaniu pasji i zainteresowań. Podczas zajęć wasz podopieczny uzyska szansę na kontakt z osobami w podobnym wieku. Słuchanie, rozmawianie i przetwarzanie informacji przyczyni się do pracy szarych komórek w mózgu, a gimnastyka umysłowa zacznie przynosić świetne rezultaty!

Trening umysłu w domu – jak to zrobić?

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż większość czasu spędzicie w domowym zaciszu z podopiecznym. To zatem idealna okazja, by wykorzystać ten czas na stymulację mózgu osoby starszej! Co możecie zrobić? Wspólne czytanie książek czy oglądanie filmów dokumentalnych pozwoli poprawić pracę mózgu, a jednocześnie poszerzy horyzonty. Warto również skupić się na rozwiązywaniu łamigłówek czy krzyżówek! Regularnie wykonywane ćwiczenia tego typu pobudzą umysł do pracy, poprawiając przy tym koncentrację.

Aktywność fizyczna

Sprawność umysłowa jest w dużym stopniu powiązana z kondycją fizyczną. Co to tak naprawdę oznacza? Nie wystarczy jedynie zadbać o dobrze zbilansowaną dietę czy codzienną dawkę treningu mózgu, a także regularnie aktywizować seniora. W trakcie aktywności fizycznej do mózgu wydzielane są hormony szczęścia, co ma zaś znamienny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Aktywny senior to szczęśliwy senior! Możecie śmiało zaproponować podopiecznemu codzienne spacery lub ćwiczenia rozciągające. Dla osób bardziej zaawansowanych nordic walking może również okazać się strzałem w dziesiątkę! Pamiętajcie, iż aktywność fizyczna pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych jednostek chorobowych, które oddziałują na pracę mózgu.

Jak to mówią, w zdrowym ciele zdrowy duch! Zadbajcie o sprawność umysłową waszych podopiecznych i nie martwcie się o nic więcej.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!