Jak zapobiegać schorzeniom kręgosłupa u seniorów?

Zdrowie podopiecznych

Ból kręgosłupa, szczególnie w jego dolnym odcinku, to jedno z najczęstszych schorzeń u osób starszych, ale nie tylko, ponieważ dotyka coraz młodszych. Może on być objawem wielu chorób, dlatego nie należy go lekceważyć. Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka osób starszych, podopieczny bardzo często ma już zdiagnozowane choroby kręgosłupa. Jednak jeśli nie, dzięki tym kilku radom pomożemy uniknąć poważnych problemów. Przeczytaj, jak zapobiegać schorzeniom kręgosłupa u seniorów.

Prawidłowa postawa na co dzień

Im osoba jest starsza, tym ciężej o „ustawienie” jej postawy, dlatego tak istotne jest dbanie o to już za młodu. Opiekunka seniora może mu jednak przypominać o wyprostowaniu się i starać się wpoić, w jaki sposób powinno się poruszać, by nie obciążać niepotrzebnie kręgosłupa. Nawykiem musi stać się prostowanie pleców poprzez ściągnięcie i opuszczenie łopatek oraz uniesienie głowy. W ten sposób zachowamy postawę, z którą rodzi się każdy człowiek, a która w miarę upływu czasu zanika na rzecz zgarbionej, pochylonej sylwetki.

Podobna postawa powinna nam towarzyszyć w trakcie codziennych czynności: podnoszenia, pochylania się, sięgania do górnych szafek. Podnoszenie ciężkich przedmiotów powinno odbywać się przez proste plecy, czyli najpierw schodząc do przysiadu, z prostymi plecami unieść rzecz z podłogi i z prostymi plecami wrócić do stania. W ten sposób nie będziemy nadmiernie obciążać naszego korpusu.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Podopieczny uskarża się na coraz częstsze bóle pleców? Zacznijcie razem ćwiczyć! Opiekunka, podczas wykonywania swoich obowiązków, również narażona jest na schorzenia kręgosłupa, dlatego Tobie ćwiczenia świetnie pomogą ustrzec się niepotrzebnych dolegliwości. Każda aktywność fizyczna będzie sprzyjała zdrowiu, więc na początek świetnie sprawdzą się codzienne spacery. Później warto dodać 10-15 minut spokojnych ćwiczeń w domu. Mogą to być ruchy rozciągające i mobilizujące plecy do pracy: zgięcia, skręty, rotacje. Wszystko po to, by zachować odpowiednią ilość mazi międzykręgowej, dzięki której kości nie będą ocierały się bezpośrednio o siebie, a to nie spowoduje zniekształceń stawów, naciskających na nerwy.

Zapobiegaj bólom pleców u seniora

Kluczem do zdrowych pleców jest też sen, a właściwie to, jak i na czym śpi senior. Materac nie może być zbyt miękki, by nie zapadał się pod ciężarem ciała. Jednocześnie powinien być sprężysty, by swoją powierzchnią odpowiadać na krzywizny kręgosłupa. Miękka, duża poduszka jest niezwykle wygodna, ale nie działa korzystnie na nasze plecy. Ma stanowić podparcie dla odcinka szyjnego w jego naturalnej pozycji, czyli z jego lordozą. W nocy często się obracamy, śpimy w różnych pozycjach, a poduszka powinna zapewniać kręgom stabilność niezależnie od ułożenia ciała. Dobrym wyborem jest taka termoplastyczna, której kształt dopasowuje się do szyi i głowy pod wpływem ciepła ciała, i zmienia się sam, gdy tylko się obrócimy.

Bólom pleców i schorzeniom kręgosłupa sprzyja nadwaga, dlatego im jesteśmy starsi, tym większą wagę powinniśmy przykładać do tego, co jemy. Tłuste mięsa, smażone na oleju czy smalcu potrawy oraz przetworzona żywność powinny stanowić zdecydowaną mniejszość posiłków. Dobrze, gdy opiekunka wprowadzi do jadłospisu seniora więcej warzyw i owoców. Schorzenia kręgosłupa to w większości przypadków dolegliwości, na które pracujemy całe życie. Jednak o ile to możliwe, róbmy wszystko, by im zapobiegać i zmniejszać ich objawy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!