Jakie kursy warto zrobić w pracy opiekunki osób starszych

Przygotowanie do wyjazdu

Podnoszenie kwalifikacji jest niezwykle ważne w każdym zawodzie, a zwłaszcza w tych profesjach, które opierają się na jakości relacji społecznych. Jeśli jesteśmy opiekunkami, to powinnyśmy szczególnie dbać o doskonalenie naszych umiejętności. Jakie kursy warto zrobić i w czym się doszkolić? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Język niemiecki – praca opiekunki

Po pierwsze kluczowa w pracy opiekunki jest znajomość języka, którym posługuje się senior. Aktualnie najwięcej ofert dla naszej profesji możemy znaleźć właśnie za zachodnią granicą, czyli w Niemczech. Oprócz tego, że dzięki wyjazdowi możemy poznać inną kulturę, rozszerzyć horyzonty, to dodatkowo mamy możliwość też lepiej zarobić. Jednak wiąże się to z koniecznością nauki języka. Oczywiście na początku wystarczą nam same podstawy niemieckiego, jednak jeśli chcemy zadbać o lepszą relację z podopiecznym, to koniecznie powinnyśmy udać się na rozszerzony kurs języka niemieckiego.

Komunikacja na wysokim poziomie jest podstawą zaufania. Bez odpowiednich umiejętności nie będziemy w stanie wesprzeć seniora w trudnych momentach, które osobom starszym zdarzają się często. Podstawą naszej pracy jest empatia, a bez zrozumienia drugiego człowieka, ciężko będzie nam domyślić się przyczyn złego nastroju. Innym atutem posiadania tej umiejętności jest zrozumienie rodziny podopiecznego oraz innych specjalistów, którzy się nim zajmują.

Kurs prawa jazdy

Kolejną ważną umiejętnością w kontekście zawodu opiekunki osób starszych jest posiadanie prawa jazdy. Okazuje się, że osoby starsze, które wymagają stałej opieki różnych specjalistów, często muszą zjawiać się w ich gabinetach nawet raz w tygodniu. W takim wypadku niezbędne jest posiadanie prawa jazdy. Taka kwalifikacja z pewnością podnosi również naszą “wartość rynkową”, dzięki czemu możemy spodziewać się również wyższych zarobków.

Kursy z pielęgnacji i opieki seniorami

Innym szkoleniem, na które warto zwrócić uwagę, jest to, które odnosi się do naszej profesji, czyli kurs z pielęgnacji i opieki nad osobami starszymi. Pamiętajmy, że każda wiedza po jakimś czasie się dezaktualizuje, przez co jesteśmy zmuszone wciąż ją odświeżać. Dzięki udoskonalaniu naszych umiejętności jesteśmy w stanie być coraz lepsze w tym, co robimy. Możemy stosować nowe techniki, które mogą okazać się jeszcze lepsze dla komfortu i zdrowia naszego podopiecznego. 

Kursy zdalne

Warto pamiętać, że aktualnie rosnącą popularnością cieszą się również kursy zdalne. Dzięki temu możemy zdobyć dostęp do rzetelnej wiedzy bez wychodzenia z domu. Dzięki rozwojowi technologii nie musimy się zadowalać wyłącznie słowem pisanym, ponieważ w takich kursach on-line jest wiele video oraz audio materiałów, dzięki czemu nauka staje się jeszcze przyjemniejsza.

Jednym z najważniejszych zadań opiekunek do osób starszych jest ciągłe aktualizowanie wiedzy, po to, aby móc wspomagać seniora w jak najlepszy sposób. Warto nauczyć się języka niemieckiego oraz zrobić kurs prawa jazdy, ponieważ może to wpłynąć również na wysokość naszych zarobków.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!