Język niemiecki w pracy opiekunki osób starszych

Język niemiecki

paper with text

Czy opiekunka osób starszych w Niemczech musi znać język niemiecki? Na jakim poziomie? Czy ktoś, kto nigdy nie uczył się niemieckiego, ma szansę na znalezienie pracy? Specjaliści z LAXO Care rozwiewają wątpliwości, które towarzyszą przyszłym opiekunkom.

Opieka nad seniorem w Niemczech to praca, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, dla wielu osób to szansa na legalne zatrudnienie i dobre zarobki. Warto jednak zdać sobie sprawę, że opieka nad osobą straszą i chorą to bardzo wymagające i odpowiedzialne zajęcie. Od opiekunek wymaga się dużej wrażliwości, odporności na stres, samodzielności w organizowaniu pracy oraz doświadczenia w opiece nad osobą chorą. Duże znaczenie mają również umiejętności językowe. Przed wyjazdem do Niemiec trzeba znać język przynajmniej na poziomie podstawowym.

Niemal we wszystkich ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziemy informację, że warunkiem koniecznym jest znajomość języka niemieckiego. Nic dziwnego, umiejętności językowe są przydatne niemal na każdym kroku, np. gdy musimy ustalić z podopiecznym bądź jego rodziną zakres obowiązków, przygotować listę zakupów, przekazać bliskim informacje na temat stanu zdrowia i samopoczucia seniora itp. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego, nierzadko to opiekunka jest osobą, która musi wezwać lekarza i przekazać mu podstawowe informacje. W takich sytuacjach bez znajomości języka nie sposób sobie poradzić.

Podczas pracy za granicą opiekunka dzięki swoim umiejętnością językowym będzie czuła się pewnie i swobodnie, szybciej odnajdzie się w nowym środowiska, a praca będzie sprawiała większą satysfakcję. Poza tym uniknie niepotrzebnych nieporozumień, które mogą wynikać z trudności językowych. Warto również zaznaczyć, że stopień znajomości języka ma również wpływ na wygrodzenie, np. opiekunki współpracujące z LAXO Care, które dobrze znają język niemiecki, mogą zarobić nawet 1 650 euro miesięcznie.

Znajomość języka niemieckiego to podstawa. Jednak osoby, które nigdy nie uczyły się tego języka lub znają go bardzo słabo, również mają szanse na znalezienie pracy. Opiekunki współpracujące z LAXO Care mogą skorzystać z kursów języka niemieckiego, które oferuje im firma. Co ważne w LAXO Care takie kursy są darmowe. Intensywny kurs językowy to okazja, żeby poznać podstawy, ale również zgłębić branżowe słownictwo. Poza tym w internecie i na sklepowych półkach można znaleźć rożnego rodzaju książki, płyty z kursami i samouczki, które pozwalają utrwalić podstawy języka obcego. Mały słownik lub rozmówki przydadzą się także podczas wyjazdu.

Przygotowania do wyjazdu to doskonały czas, żeby podszlifować umiejętności językowe. Jednak również czas spędzony w domu seniora warto wykorzystać na naukę. Podobno języka najlepiej uczyć się przez obcowanie z nim. Uczyć można się oglądając telewizję, słuchając radia czy dyskutując z podopiecznym, który może okazać się świetnym nauczycielem. Czas zainwestowany w naukę języka niemieckiego zaprocentuje podczas kolejnych wyjazdów za granicę.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!