Najlepsze aplikacje do nauki języka niemieckiego dla opiekunek

Język niemiecki

Decydując się na wyjazd jako opiekunka osób starszych do Niemiec trzeba mieć świadomość, że ta praca wymaga ciągłego podnoszenia umiejętności językowych.  Na szczęście w dobie internetu nauka może być dużo łatwiejsza i przyjemniejsza dzięki m.in. kursom internetowym czy darmowym aplikacjom mobilnym. W sklepach z aplikacjami znajdziemy coraz więcej takich programów, które pozwalają na jeszcze szybsze przełamanie bariery językowej i skuteczną naukę słówek w obcym języku.

Nauka gdziekolwiek chcesz

Mając telefon, mamy dostęp do coraz lepiej dopracowanych narzędzi jakimi są aplikacje do nauki języka niemieckiego. Zaletami takich aplikacji jest przede wszystkim prosta obsługa, opcja nauki poprzez zabawę (np. quizy w formie gier) oraz możliwość korzystania z nich w dowolnym czasie i miejscu. Z aplikacji można korzystać będąc w podróży do Niemiec, podczas przerwy w pracy, czekając w kolejce, czy podczas oglądania telewizji przez podopiecznego. W takich sytuacjach możesz dobrze wykorzystać czas i poznać kilka nowych słówek!

Którą aplikację do nauki języka niemieckiego wybrać?

Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych aplikacji do nauki języka niemieckiego, które będą łatwe użyciu już od pierwszego razu. Wszystkie wymienione poniżej aplikacje są darmowe – w kilku z nich dostęp do rozszerzonych funkcji jest jednak płatny.

Duolingo

Ma szerokie grono wiernych fanów na całym świecie! Nauka w tej aplikacji jest podzielona na małe lekcje – każda z nich nawiązuje do innej tematyki. Użytkownik wykonuje kolejne ćwiczenia, które opierają się głównie na tłumaczeniu zdań, ćwiczeniu wymowy przez mikrofon w smartfonie lub tablecie, a także na nauce pisania, słówek i gramatyki. Jeśli zagadnienia w danej lekcji są już znane, użytkownik może przejść do kolejnego działu.

Rozwiązując poprawnie ćwiczenia zdobywasz punkty, dzięki którym przechodzisz do kolejnego etapu. W Duolingo można rywalizować ze swoimi znajomymi. Poza tym, aplikacja przypomina i motywuje do nauki. Dużym plusem jest funkcja, w której na początku określamy dzienny czas, który chcemy przeznaczyć na naukę języka.

Zalet Duolingo jest mnóstwo, a co z wadami? Niestety aplikacja oferuje tylko jeden kurs dostępny po polsku – jest to język angielski. Wszystkich innych języków – w tym niemieckiego – można się uczyć jedynie po angielsku. Dlatego też nauka niemieckiego jest możliwa tylko przez osoby dobrze znające język angielski.

Der Die Das

Aplikacja niezwykle przydatna w nauce rodzajników w języku niemieckim. Jest bardzo prosta i idealna zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z językiem niemieckim, jak i dla tych, którzy mają już zaawansowane umiejętności. W części teoretycznej zawiera reguły wyjaśnione i opatrzone przykładami, zaś w części praktycznej oferuje szereg ćwiczeń utrwalających zdobytą wiedzę teoretyczną.

Pośród ciekawych funkcji programu wymienić warto możliwość tworzenia listy powtórek, czy listy ulubionych słówek. Ciekawym dodatkiem do aplikacji jest gra słowna, w której użytkownik musi podać rodzajnik do proponowanego przez aplikacje rzeczownika. Mamy do wyboru trzy poziomy zaawansowania gry, dzięki czemu nie znudzi nas zbyt łatwa gra jak i nie zniechęci zbyt trudna.

Program pokazuje słówko oraz 3 możliwości rodzajnika: der, die, das. Wybieramy rodzajnik, który naszym zdaniem jest prawidłowy i od razu widzimy poprawną odpowiedź. W ten sposób łatwo zapamiętać, jaki rodzajnik jest właściwy do danego słowa.

Memrise

Memrise jest wielojęzyczną aplikacją o światowej randze. Nauka z Memrise przypomina tradycyjną naukę z fiszkami. Polega głównie na zapamiętywaniu poszczególnych zwrotów oraz wyrażeń w odstępach czasu, wykorzystując przy tym mechanizm gry, w której trzeba zbierać punkty, aby osiągnąć wyższy poziom. Aplikacja zapamiętuje poziom użytkownika – słowa, z którymi gracz ma problem będą pojawiały się znacznie częściej w kolejnych zadaniach. Za dobre odpowiedzi można przejść do kolejnego etapu.

Różnorodność tematyczna zadań i sekcji pozwala na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych osób o zróżnicowanym poziomie kompetencji językowych. Do społeczności Memrise warto dołączyć, aczkolwiek z aplikacji korzystać można także offline, czyli bez dostępu do internetu. Niestety, podobnie jak w Duolingo, nauka języka obcego po polsku jest możliwa tylko w przypadku języka angielskiego. Innych języków trzeba się uczyć bazując na angielskim.

Learn Numbers fast

W języku niemieckim liczebniki są trudne do opanowania, co za tym idzie doczekały się dedykowanej aplikacji mobilnej. Aplikacja zawiera zadania, których celem jest przećwiczenie używania liczebników w języku niemieckim. Poza zadaniami na uzupełnianie, dopasowanie liczebnika w zdaniu, wypowiedzi mamy do dyspozycji szereg nagrań, które pozwalają na doskonalenie wymowy i rozumienia ze słuchu. Aplikacja zawiera wbudowany moduł powtórek, któremu służą fiszki. Dzięki powtórkom możemy weryfikować zdobytą wiedzę, uzupełniać ją i monitorować postępy. Minusem tejże aplikacji jest jednak to, że jest ona po angielsku.

Babbel

Babbel to idealna propozycja dla osób, które nie mają wystarczającej ilości czasu, aby przysiąść do nauki na dłuższą chwilę. Aplikacja oferuje szeroki wybór kursów językowych w 13 językach (w tym języka niemieckiego) – od poziomu podstawowego aż do zaawansowanego. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość zapisywania postępów w nauce na serwerze. Dzięki czemu rozpoczęty kurs możesz kontynuować na dowolnym urządzeniu mobilnym z systemami Android oraz iOS lub na komputerze stacjonarnym poprzez przeglądarkę internetową.

Języki dostępne dla polskojęzycznych użytkowników to język angielski oraz niemiecki. W celu nauki pozostałych języków niestety trzeba być użytkownikiem anglojęzycznym. Aplikacja zawiera bardzo dużą ilość ćwiczeń usprawniających mowę, pisanie oraz rozumienie, które pozwalają systematycznie doskonalić swoje umiejętności. Baza słownictwa w Babbel to nie tylko słownik, ale również fiszki z opcją ćwiczeń, mini gier utrwalających znaczenie słów z języka potocznego, idiomów itd.

HelloTalk

To darmowa aplikacja, która łączy w sobie platformę e-learningową z portalem społecznościowym. Przeznaczona dla osób, które znają już podstawy konkretnego języka obcego. Aplikacja pomaga przełamać strach przed mówieniem, wszystko za sprawą mechanizmu jej działania – całość przypomina duży, międzynarodowy czat, na którym można porozmawiać z ludźmi z całego świata w dowolnym języku.

Po pobraniu aplikacji, użytkownik ustawia swój język ojczysty oraz poziom języka obcego, którego chce się nauczyć. HelloTalk ma wiele przydatnych funkcji, np. szybkie tłumaczenia nieznanych słów na chacie lub zapisy audio tekstowych wypowiedzi. Dzięki możliwości obcowania z żywym językiem, rozmowy z native speakerami na dowolny temat, to rozwiązanie stanowi wspaniałe wsparcie do powtórki materiału, jak również do podszkolenia komunikacji codziennej. Dodatkowe materiały video, możliwość wysyłania wiadomości tekstowych oraz darmowych połączeń przez aplikację sprawiają, że nauka staje się przyjemnością i rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem.

Nauka języka niemieckiego poprzez zabawę

Podczas nauki języka niemieckiego warto testować wiele nowych narzędzi i metod nauki. Wybór aplikacji jest ogromny. Warto jednak pamiętać, że wiele z nich działa tylko na konkretnym systemie operacyjnym (np. Android lub iOS). Większość aplikacji uczących niemieckiego wymaga obsługi w języku angielskim, jednak mając na uwadze fakt, iż nie wszyscy użytkownicy są anglojęzyczni interfejsy aplikacji są na tyle proste w obsłudze, iż często angielskie polecenia stanowią zalewie dodatek i ich rozumienie nie jest konieczne.

Aplikacje mobilne do nauki języka niemieckiego nie zastąpią nam w 100% kursu z lektorem, ale będą świetnym uzupełnieniem takiej formy nauki w dowolnym czasie i miejscu! Jeśli lubisz gry i rywalizację, nie wahaj się – pobierz wybraną „apkę” i ucz się gdziekolwiek chcesz! 🙂

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!