Kilka sposobów, aby zachęcić seniora do aktywności fizycznej

Porady dla opiekunek

aktywność z seniorem

Aktywność fizyczna pozwala skutecznie poprawić kondycję oraz zapobiegać występowaniu wielu chorób. Zaskoczeniem zatem nie będzie, jeśli powiemy, że ruch to zdrowie. Osoby starsze, które wymagają całodobowej opieki, zdają się jednak o tym zapominać. Niesłusznie! Wobec tego nasuwa się pytanie – Co zrobić, by zachęcić podopiecznego do codziennej aktywności? Poniżej znajdziecie nasze wskazówki.

Aktywność fizyczna u seniorów – wskaż główne korzyści

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech nakłada na przyszłych pracowników multum nowych wyzwań, którym nie każdy będzie w stanie podołać. Jest to całkowicie zrozumiałe, a tym samym opiekunowie powinni dobrze przygotować się do pierwszego zlecenia. Wspominamy o tym z jednego prostego powodu – otóż na całokształt współpracy wpływają różnorakie czynniki, w tym umiejętność komunikowania wzajemnych potrzeb oraz rozumienia ich. Jeśli relacja nie zostanie oparta na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, może z czasem się okazać, iż senior niechętnie przystaje na wasze prośby, przez co wdrażanie nowych nawyków również staje się problematyczne i czasochłonne. Jak temu zaradzić? Niezależnie od tego, co pragniecie osiągnąć, należy rozmawiać z seniorem i każdą kwestię dokładnie tłumaczyć. Sprawa nie wygląda oczywiście inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę aktywność fizyczną. Podopieczny powinien zostać poinformowany o korzyściach, jakie płyną z uprawiania sportu. Nie należy natomiast na niego naciskać, gdyż osiągniecie rezultat daleki od pożądanego. Wskażcie główne zalety ruchu na świeżym powietrzu i bądźcie otwarci na jego potrzeby.

Dobierz aktywność względem możliwości seniora

Regularna aktywność fizyczna minimalizuje ryzyko występowania chorób, a także pozwala zachować sprawny umysł przez długi czas. Rozmawiając z seniorem, warto zatem nie tylko wskazać mu zalety, ale również pokazać, że zależy wam na jego samopoczuciu. Dopasowana do jego możliwości aktywność fizyczna z czasem zacznie przynosić pierwsze rezultaty. Jeżeli wasz podopieczny nie zmaga się z chorobami stawów, wówczas będziecie mieli szerokie pole do manewru. Ćwiczenia rozciągające czy spacery na świeżym powietrzu wpłyną na samopoczucie zarówno jednej, jak i drugiej strony. W przypadku osób starszych, które mają ograniczoną mobilność, należy wspólnie zastanowić się, jaki rodzaj aktywności będzie najlepszy. Ważne, aby podopieczny mógł podjąć decyzję samodzielnie na podstawie wcześniej przeprowadzonej rozmowy.

Ćwicz wspólnie z seniorem

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to świetny sposób na spędzenie czasu z podopiecznym. Tym sposobem nie tylko poprawicie własną kondycję, lecz także zadbacie o obopólną relację. Warto zatem pokazać podopiecznemu, że wy także chcielibyście zacząć wprowadzać nowe nawyki i ćwiczyć razem. Pamiętajcie bowiem, że osoby starsze zmagające się z chorobami przewlekłymi niestety często wycofują się z życia społecznego, przez co doskwiera im samotność i brak motywacji. Wspólne ćwiczenia to zatem pierwszy krok w kierunku zmian na lepsze. Kto wie? Być może joga lub wędrówki po okolicy okażą się strzałem w dziesiątkę. Regularnie uprawiany sport to gwarancja lepszego samopoczucia, a także zmiany podejścia u osób starszych, które dotychczas nie reagowały zbyt optymistycznie na myśl o wyjściu.

Zapisz podopiecznego do Klubu Seniora

Opiekunka osób starszych powinna jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego zlecenia w Niemczech ustalić harmonogram dnia, dzięki czemu dotychczasowa rutyna osoby starszej nie zostanie zaburzona, a przy tym o wiele łatwiej będzie znaleźć czas na wszelkiego rodzaju aktywności, w tym spotkania organizowane w pobliskim Klubie Seniora. Warto sprawdzić ofertę i zastanowić się, czy nie jest to najlepszy sposób, by zachęcić podopiecznego do aktywności. W organizacjach tego typu najczęściej kładzie się nacisk na dobre samopoczucie osób starszych i dopasowanie charakteru zajęć do ich możliwości. Grupowe zajęcia rozciągające lub godzinny nordic walking z pewnością przyczyni się do zmian w nastawieniu, co także przełoży się na kondycję fizyczną. Seniorzy niekiedy potrzebują odpowiedniej zachęty!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!