Miasto Essen – co zwiedzić w wolny dzień?

Kultura niemiecka

essen

Wyjazd do pracy za granicę często kojarzony jest z wycieńczającymi zajęciami od rana do wieczora i brakiem czasu wolnego. Jednak wyjazd jako opiekun osoby starszej to również szansa na zwiedzanie. Zaciekawiła Cię oferta pracy w Essen? Sprawdź, co możesz zobaczyć w wolny dzień.

Essen – co, gdzie, jak?

Essen to dziewiąte pod względem liczby mieszkańców miasto położone w zachodniej części Niemiec. Jest to miejscowość portowa – leży nad Ruhrą i Kanałem Ren-Herne i jest to jednocześnie główny ośrodek przemysłowy i handlowy Zagłębia Ruhry. W 2010 roku Essen było częścią projektu Europejska Stolica Kultury jako składowa RUHR.2010.

W wyniku II wojny światowej, w Essen doszczętnie zniszczonych zostało około 3 tysięcy budynków, a kolejne 2 tysiące uszkodzonych. Na szczęście udało się oszczędzić wiele dzieł sztuki z okresu panowania dynastii Ottonów – teraz można oglądać je w licznych muzeach i na wystawach.

mapa essen

Źródło: eurosis.org

Zabytki warte zobaczenia

Pierwszym punktem na liście „must-see” w Essen powinno być Muzeum Zagłębia Ruhry – dawny kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein, który od 2001 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do muzeum można się dostać największymi ruchomymi schodami w Niemczech (wejście znajduje się 24 metry nad ziemią). Pierwszy szyb wydobywczy stanął w 1847 roku, a od lat 50. XX wieku Zollverein uważany był za największy kompleks w Europie. Po zamknięciu został objęty ochroną konserwatorską i wpisany jako atrakcja Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Niemczech blisko Essen.

Katedry i kościoły

W centrum miasta znajduje się dawne opactwo żeńskie, w którym zwiedzić można katedrę św. Kosmy i Damiana z ottońską kryptą, westwerkiem (umieszczona poprzecznie do nawy, rozbudowana część bazyliki) i wczesnogotyckim halowym korpusem nawowym. W samej katedrze blaskiem bije złota Madonna z 980 roku i siedmioramienny świecznik z roku 1000. Natomiast w skarbcu katedralnym są wcześniej wspomniane dzieła sztuki z czasów panowania dynastii Ottonów, m.in. cztery krzyże procesyjne, miecz ceremonialny i korona Ottona III.

W Essen zachowały się również kościoły w stylu późnogotyckim: św. Jana Chrzciciela z 1471 roku oraz św. Gertrudy, który łączy w sobie późny gotyk z romańską wieżą zachodnią. Dzielnica Werden zachwyca dawnym klasztorem benedyktynów i romańskim kościołem św. Ludgera i kościołem św. Lucjusza. Pomimo wielu zniszczeń, swój urok zachowała synagoga z 1913 roku – pamiątka po gminie żydowskiej, która stanowi przykład modernistycznej architektury. Do świeckich zabytków warto dodać zamek Borbeck z XVIII wieku i Willę Hugel, XIX-wieczną rezydencję Kruppów, a obecną siedzibę biur Fundacji Kultury Ruhry.

Kultura dla młodszych i starszych

Jeśli komuś bardziej niż na zwiedzaniu, zależy na poznaniu kultury niemieckiej, polecanym miejscem do odwiedzenia jest jeden z pięknych teatrów, np. GOP Variete-Theater lub Colosseum Theater. Świetnym punktem zarówno dla młodych, jak i starszych jest Grugapark – park z ogrodem botanicznym i lunaparkiem. Można również zrelaksować się nad kanałem wodnym w Nordsternpark lub wybrać spacer nad Ruhrą lub kanałem Ren-Herne.

Tak duże miasto jak Essen oferuje naprawdę wiele przyjezdnym. Oprócz zabytkowych kościołów i katedr, jednym z najciekawszych miejsc jest Muzeum Zagłębia Ruhry wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach aktywnego wypoczynku najlepsze będą spacery w licznych parkach i nad Kanałem Reńskim. Praca to również szansa na zwiedzanie!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!