Ergoterapia (gr. ergo – czynię, działam, robię) seniorów to nic innego jak angażowanie podopiecznego w prace domowe. Jest to wspieranie seniora w podejmowaniu aktywności i umożliwienie mu czynnego udziału w codziennym życiu. Jednym z założeń ergoterapii jest nauka samodzielności i samowystarczalności. W ergoterapii zawiera się wiele elementów różnych terapii, w tym arteterapii, muzykoterapii i socjoterapii. Wspólnym mianownikiem wszystkich technik jest aktywizowanie pacjentów poprzez rozmaite działania. Ze względu na nazwę ergoterapia często utożsamiana jest z pojęciami „terapia przez pracę” lub „terapia zajęciowa”. Nie wyczerpuje jednak swojego zakresu w żadnej z tych dziedzin. Są one tylko jej metodami. Ważne jest docenienie efektu wykonanej pracy przez seniora! Należy dobrać poziom trudności ćwiczeń adekwatnie do fizycznej i psychicznej sprawności podopiecznego. Dzięki samodzielnemu wykonaniu nawet najprostszych czynności, podopieczny utwierdzi się w przekonaniu, że jest potrzebny i sprawny.
Cele ergoterapii uzależnione są zawsze od potrzeb pacjenta. Najogólniej mówiąc, rodzaje terapii zajęciowej ze względu na ich rolę podzielić można na takie, które służą opanowaniu pewnych czynności („do zajęcia”), i takie, w przypadku których określone działania przyczyniają się do poprawy stanu psychicznego chorych („przez zajęcie”). Ergoterapia uczy niezależności, samodzielności i zachęca do różnego rodzaju aktywności. Jednocześnie terapia ta zaspokaja potrzeby emocjonalne i pomaga lepiej odnaleźć się w życiu społecznym.
Wśród największych zalet ergoterapii z pewnością należy wymienić przywracanie wiary we własne możliwości, której utrata często towarzyszy osobom starszym, częściowo sparaliżowanym czy takim, które z jakiegoś powodu nie są już w stanie wykonywać czynności, z którymi wcześniej nie miały problemów. Mowa tu nie tylko o czynnościach o większym stopniu skomplikowania, jak np. prowadzenie samochodu czy obsługa innych maszyn, ale też o tak prostych, jak samodzielne ubieranie się czy spożywanie posiłków.
Różne formy terapii zajęciowej służą poprawie jakości życia osobistego oraz społecznego osób starszych. Angażowanie ich w dostosowaną do możliwości aktywność:
Metody ergoterapii dobiera się w zależności od jej celów, a zatem uwzględniając potrzeby oraz możliwości podopiecznych. W przypadku osób starszych warto rozważyć:
W ramach ergoterapii część seniorów uczy się nowych umiejętności, ale większość z nich robi to, na czym doskonale się zna – pokolenie seniorów to przecież ludzie, którzy byli od najmłodszych lat uczeni prac manualnych. Ergoterapia seniorów może więc obejmować np.:
Są to dobre metody aktywizacji podopiecznego. Wykonywanie drobnych czynności powoduje poczucie integracji z otoczeniem i jednocześnie ćwiczenie sprawności motorycznej, która w istotny sposób wpływa na procesy intelektualne.
Prawidłowo i konsekwentnie prowadzona ergoterapia przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Wpływ prac manualnych na rozwój ogólnych i społecznych umiejętności oraz zdrowie emocjonalne pacjenta był przedmiotem wielu badań. Ich pozytywne wyniki skłaniają specjalistów do wprowadzania ergoterapii w swojej praktyce.
Ubieranie się, mycie, jedzenie stają się dużo prostsze, gdy pokażemy, jak można to wykonać prawidłowo. W razie potrzeby warto zaopatrzyć podopiecznego w odpowiednie narzędzia. Może np. nauczyć się zakładania skarpet przy pomocy specjalnego urządzenia, będącego przedłużeniem ramion chorego: nakłada się na nie skarpetkę lub pończochę, a „ramiona” sprzętu pomagają sięgnąć do stopy.
Często nie są potrzebne wielkie inwestycje, by poprawić życie starszych osób. Wprowadzenie kilku zmian pomoże zwiększyć ich samodzielność. Położenie w łazience mat antypoślizgowych oraz zamontowanie uchwytów na ścianach, sprawi, że seniorzy poczują się pewniej i przestaną bać się, że podczas codziennej toalety zrobią sobie krzywdę. Podobnie jest w przypadku jedzenia. Czasami wystarczą sztućce z ergonomicznymi uchwytami, aby chory znów mógł jeść samodzielnie, bez pomocy opiekuna.
Tego typu terapia może okazać się zbawienna dla osób starszych, które zmagają się z kilkoma schorzeniami naraz, np. chorobą Alzheimera, Parkinsona, zwyrodnieniami stawów. Ergoterapia pozwala im dłużej zachować aktywność ruchową i zdolności manualne, niezbędne do samodzielnego funkcjonowania. Terapia zajęciowa usprawnia również psychicznie, wzmacnia przynależność społeczną seniorów i sprawia, że czują się ważni oraz potrzebni.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255