Na to zwracaj uwagę! Kilka momentów, kiedy trzeba wezwać lekarza

Porady dla opiekunek

jak pomóc osobie starszej

Początki w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech bywają niekiedy trudne i wymagające, tym samym stresujących sytuacji z pewnością nie zabraknie. Proces aklimatyzacji w nowym miejscu może potrwać krócej bądź dłużej w zależności od kilku czynników i właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, z którego dowiecie się, w jakich sytuacjach należy wezwać lekarza. O czym pamiętać, pracując jako opiekunka do seniora i jakie momenty powinny was zaniepokoić?

Opieka nad starszymi – obowiązki i wymagania

Praca opiekunki w Niemczech to bez wątpienia spore wyzwanie. Każdy kolejny dzień niesie ze sobą inne zadania, którym nie każdy będzie w stanie podołać. Co za tym idzie? Opieka nad starszymi nie jest zajęciem dla wszystkich. Profesjonalna opiekunka osób starszych powinna nie tylko znać język niemiecki na poziomie przynajmniej komunikatywnym i posiadać doświadczenie w branży opiekuńczej, lecz także być osobą empatyczną, wyrozumiałą i cierpliwą. Współpraca z seniorem do najłatwiejszych nie należy, co więcej – zakres obowiązków opiekunki jest uwarunkowany charakterem zatrudnienia czy stanem zdrowia podopiecznego. Niemniej jednak do najczęstszych zadań należy m.in. dbałość o samopoczucie, pomoc przy wykonywaniu czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, przygotowywanie posiłków czy podawanie leków. Wróćmy jednak na moment do kwestii zdrowia i ogólnego samopoczucia. Podopieczni to najczęściej osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, a niekiedy nawet i stale unieruchomione. Dlaczego o tym wspominamy? Trudne sytuacje mogą zdarzyć się niespodziewanie i to od was zależy, jak sobie z nimi poradzicie. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego należy niezwłocznie wezwać lekarza i zawiadomić rodzinę. Na co w szczególności zwrócić zatem uwagę?

Praca opiekunki w Niemczech – kiedy wezwać lekarza?

Opieka nad osobami starszymi – choć niesie ze sobą sporo satysfakcji, jest bardzo wymagająca. Profesjonalna opiekunka powinna wiedzieć, kiedy reagować i jak zachować się w nagłych sytuacjach, które stanowią zagrożenie dla osoby starszej. Jest kilka momentów, które w szczególności wymagają nadmiernej uwagi, a jednocześnie warto im zapobiegać, by nie dopuścić do niebezpiecznego wypadku. Oto kilka z nich!

 • Zasłabnięcie i omdlenie – w sezonie letnim mają one najczęściej miejsce, a wszystko to za sprawą wysokich temperatur. Omdlenie może skutkować poważnymi obrażeniami lub w najgorszym wypadku niedotlenieniem.
 • Groźny upadek – seniorzy zmagający się z chorobami przewlekłymi nie zawsze są w stanie funkcjonować samodzielnie, przez co tak ważna jest nadmierna czujność. Warto zadbać o przestrzeń w mieszkaniu, by w razie upadku senior nie uderzył się o ostrą krawędź lub nie doszło do złamania.
 • Utrata przytomności – wymaga od opiekunów znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Należy niezwłocznie ułożyć seniora w pozycji bocznej bezpiecznej, udrożnić drogi oddechowego i wezwać pogotowie. Jeżeli podopieczny stracił oddech, rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową.
 • Zranienie – w przypadku drobnych ran wystarczy zdezynfekować miejsce i odpowiednio je zabezpieczyć. Problem może natomiast pojawić się, gdy mówimy o krwotoku. Wówczas opiekunka osób starszych powinna natychmiast zlokalizować miejsce wypływu krwi i zatamować krwotok, by nie doszło do poważnych dla zdrowia osoby starszej powikłań.

Wymienione powyżej sytuacje nie są jedynymi, które wymagają natychmiastowej reakcji. Praca z seniorem może wiązać się z różnorakimi sytuacjami i to na was spoczywa odpowiedzialność za samopoczucie i zdrowie seniora. Przede wszystkim nie należy kierować się emocjami, gdyż nikomu one nie pomogą. Panika również nie jest najlepszym doradcą. Senior powinien dostać profesjonalną pomoc, by jego stan zdrowia nie uległ pogorszeniu, a jednocześnie mógł czuć się przy was bezpiecznie. Do momentu przyjazdu lekarza należy bacznie obserwować podopiecznego. Wszelkie nietypowe dla niego objawy czy zachowania warto zanotować i przekazać specjaliście.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!