Podstawowa higiena seniora – o czym pamiętać?

Zdrowie podopiecznych

Osoby starsze z biegiem czasu zaczynają stopniowo tracić dotychczasową sprawność fizyczną, co skutkuje tym, iż mogą potrzebować pomocy w zakresie podstawowych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Higiena seniora to zatem kluczowy element codzienności każdej opiekunki. I choć dla obu stron bywa niekiedy krępująca, pozwala zadbać o samopoczucie i komfort życia podopiecznego. Brak dbałości o ten aspekt może natomiast prowadzić do występowania problemów na tle zdrowotnym. Wobec tego pragniemy przedstawić kilka cennych rad, które ułatwią pracę ze starszymi ludźmi. Wskazujemy, jak dbać o higienę osoby starszej!

Pielęgnacja osoby starszej, czyli dlaczego higiena seniora ma znaczenie?

Opieka nad starszymi w Niemczech to niewątpliwie duże wyzwanie. Każdy kolejny dzień niesie ze sobą liczne obowiązki, do których nie sposób przygotować się z wyprzedzeniem. W dzisiejszym wpisie pragniemy w szczególności skupić się na kwestii, jaką jest podstawowa higiena osoby starszej. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najprzyjemniejszy element pracy. Niemniej ma ona szczególne znaczenie dla komfortu seniora, jednocześnie wpływa na sferę fizyczną i psychiczną.

Podopieczny może początkowo czuć pewien niepokój z tym związany. Jest to całkowicie zrozumiałe. Pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać seniora do kąpieli tudzież obrażać go i wyśmiewać. Współpraca z seniorem powinna opierać się na obopólnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Zanim jeszcze podejmiesz jakiekolwiek kroki, porozmawiaj z podopiecznym, jak przebiegają czynności pielęgnacyjne.

Jak dbać o higienę osoby starszej?

Czynności higieniczno-pielęgnacyjne mogą przybrać różnoraki charakter w zależności od stanu zdrowia podopiecznego. W przypadku osoby stale unieruchomionej należy przede wszystkim zadbać o dostęp do akcesoriów, które mają za zadanie ułatwić codzienną higienę. Z pomocą przyjdzie pompowana myjka do mycia włosów i jednorazowe podkłady higieniczne. Jeśli natomiast podopieczny jest wciąż sprawny fizycznie, wówczas trzeba umożliwić mu wejście pod prysznic – przytrzymać go i poprosić o przyjęcie optymalnej pozycji.

Mycie ciała seniora rozpoczynamy od górnych partii. Najpierw myjemy twarz i okolice szyi z użyciem delikatnego płynu, by następnie przejść do klatki piersiowej, pach, brzucha i pleców. Najlepiej wykorzystać do tego specjalną gąbkę i włożyć rękawiczki ochronne. Pamiętaj, by nie trzeć skóry zbyt mocno i nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Ciało spłukujemy pod strumieniem letniej wody.

Jak zadbać o higienę intymną osoby starszej? Czynności zaczynamy od spojenia łonowego. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia groźnych bakterii do cewki moczowej. Okolice intymne myjemy dokładnie, zważając przy tym na godność podopiecznego. Nie może czuć się oceniany tudzież wyśmiewany.

Na zakończenie stosujemy kosmetyki pielęgnacyjne. Skóra seniora wymaga odpowiedniego podejścia. Odpowiednio dopasowany produkt poprawi natomiast jej kondycję i zniweluje dotąd występujące problemy skórne.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej seniora?

Higiena jamy ustnej może przysporzyć sporo trudności, zwłaszcza że z wiekiem wzrasta ryzyko występowania próchnicy bądź ubytków. Dobrze byłoby zatem zakupić pastę z fluorem i nić dentystyczną, a także regularnie odwiedzać zaufanego stomatologa. Mycie zębów powinno mieć miejsce przynajmniej dwa razy dziennie.

O czym pamiętać? Jeśli pracujesz jako opiekunka osoby starszej, która ze względu na stan zdrowia pozostaje w pozycji leżącej, wówczas trzeba ułożyć podopiecznego w pozycji siedzącej i z użyciem preparatu delikatnym ruchem ręki wyszczotkować uzębienie. Warto wcześniej przygotować miseczkę i kubek z wodą, które pozwolą przepłukać jamę ustną po skończonej czynności. Jeżeli natomiast senior jest sprawny, trzeba bezwzględnie pilnować codziennej higieny, by przypadkiem nie została ona zaniedbana.

Jak przystosować łazienkę do potrzeb seniora?

Łazienka osoby starszej powinna zostać przystosowana do aktualnych potrzeb podopiecznego. Niewątpliwie nie może w niej zabraknąć siedziska pod prysznic czy zamontowanych poręczy, które niwelują ryzyko groźnego upadku. Oczywiście tym zająć powinna się rodzina osoby starszej. Co jeszcze możesz zrobić, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo seniora? Warto zamówić specjalne maty antypoślizgowe i reagować na pogarszające się samopoczucie podopiecznego.

Pielęgnacja osoby starszej to nie lada wyzwanie. Pamiętaj jednak, że seniorom również przynosi to trudności, które wynikają z braku akceptacji aktualnego stanu rzeczy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!