Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób układu krążenia. Dotyka wielu seniorów po 65 roku życia, a po 85 roku życia dotyczy prawie każdego. W przypadku osób w podeszłym wieku zaniedbane schorzenie może mieć wyjątkowo groźne konsekwencje. Sprawdź, czym charakteryzuje się nadciśnienie tętnicze u seniorów, jakie ma objawy i jak zadbać o zdrowie podopiecznego.
Za normalne ciśnienie krwi uznawane jest skurczowe w granicach 120-129 mm Hg i rozkurczowe w przedziale 80-84 mm Hg. Zdarza się, że wspomniane wartości wzrastają, lecz nie powodują przy tym zagrożenia życia. Granicznymi wartościami pomiaru, od których można mówić o nadciśnieniu, jest 140-160/90-109. Wraz z wiekiem ciśnienie krwi może się podwyższać. Lekarze starają się obniżyć je do bezpiecznego poziomu, stosując odpowiednio dobrane leki.
Nadciśnienie osób w podeszłym wieku jest nadciśnieniem izolowanym skurczowym – trudnym do obniżenia i w przypadku nieprawidłowego postępowania prowadzącego wprost do udaru mózgu. Aby zapobiec groźnym konsekwencjom, lekarze obniżają ciśnienie skurczowe pacjentów do 80 roku życia do wartości 140-150 mm Hg. W przypadku seniorów o dobrym stanie ogólnym docelowa wartość to mniej niż 140 mm Hg. W grupie osób po 80 roku życia, jeżeli pozwala na to zdrowie pacjentów, ciśnienie obniża się poniżej 150 mm Hg. Z kolei przy osobach niedołężnych, unieruchomionych i z demencją utrzymuje się nieco wyższe wartości w granicach 160-150.
Chorujący na nadciśnienie są bardzo zróżnicowaną grupą. Objawy ich schorzenia mogą być bardzo różne, zdarza się, że u części osób nie występują wcale. Z tego powodu kardiolodzy radzą każdemu dorosłemu człowiekowi raz w roku zbadać ciśnienie. Chorobie może jednak towarzyszyć szereg symptomów, których rozpoznanie przyspiesza rozpoczęcie skutecznego leczenia.
Objawami nadciśnienia tętniczego są:
Leczenie farmakologiczne prowadzone przez lekarzy warto wspomagać, zapewniając swoim podopiecznym spokojny i regularny tryb życia. Należy pamiętać o kilku sprawach, pozwalających utrzymać ciśnienie seniora na odpowiednim poziomie. Poniżej wypisaliśmy najważniejsze zasady opieki nad osobami starszymi chorującymi na nadciśnienie.
Przede wszystkim jako opiekunka możesz zadbać o systematyczną aktywność fizyczną osoby starszej. Bezpieczny i kontrolowany wysiłek zwiększa wydolność serca i wpływa korzystnie na cały układ krążenia. Spacery i ćwiczenia wykonywane z seniorem mogą poprawić nie tylko jego kondycję, ale i ogólne samopoczucie. O ile nie ma przeciwwskazań, warto przekonać podopiecznego do wyjścia z domu.
Kolejnym sposobem na to, by wesprzeć leczenie nadciśnienia u seniora, jest stosowanie zdrowej diety niskotłuszczowej i ograniczanie soli w pokarmach. Bardzo często już sama zmiana nawyków żywieniowych osoby starszej wystarcza, by obniżyć ciśnienie. Wspomniana dieta niskotłuszczowa pozwala też utrzymać właściwą wagę. Prawidłowa masa ciała ma duże znaczenia dla unormowania ciśnienia. Ważne, by posiłki dostarczały wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, mikroelementy i witaminy. Możesz wzbogacić dietę podopiecznego rybami zawierającymi kwasy omega 3 i pełnoziarniste pieczywo. Osobom starszym z nadciśnieniem poleca się też picie soków porzeczkowych, aroniowych i grejpfrutowych. Przed ich podaniem trzeba jednak zapytać lekarza o zdanie, dlatego że niektóre leki mogą wchodzić w reakcję ze składnikami napojów i zbyt gwałtownie obniżyć ciśnienie.
Opiekując się seniorem chorującym na nadciśnienie tętnicze, pamiętaj również o tym, by zapewnić mu odpowiednią ilość snu i wypoczynku. Relaks poprawia nastrój i zmniejsza poziom stresu. Ten ostatni czynnik często powoduje niebezpieczne nagłe wzrosty ciśnienia, dlatego warto oszczędzić go podopiecznemu. Ponadto zdarza się, że seniorzy czują się przygnębieni i poirytowani spadkiem swojej kondycji fizycznej i słabnącą sprawnością umysłu. Może też dokuczać im samotność. Z tego powodu opiekunka starszych powinna wspierać swojego podopiecznego w codziennych zajęciach, towarzyszyć mu podczas spacerów, zachęcać do rozwijania zainteresowań i umilać mu czas rozmową.
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem powszechnym wśród osób starszych. Leczenie farmakologiczne prowadzone przez lekarzy warto wspomagać, zapewniając seniorom odpowiednią ilość wypoczynku, regularny ruch, spokojny tryb życia oraz zdrową dietę. Ważne jest również to, by zadbać o samopoczucie podopiecznych, dlatego że unikanie stresu i dobry nastrój bardzo korzystnie wpłyną na stan ich zdrowia.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255