Najpopularniejsze schorzenia kręgosłupa u seniorów

Zdrowie podopiecznych

Wybierasz się do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? W takim razie koniecznie zapoznaj się z najpopularniejszymi schorzeniami kręgosłupa u seniorów. Być może Twój podopieczny będzie uskarżał się na powracający ból pleców – warto wiedzieć, czym objawiają się te najczęściej występujące choroby.

Osteoporoza

Osteoporoza spowodowana jest w głównej mierze utratą wapnia, odpowiedzialnego za mocne kości. Najbardziej narażone na „złodzieja kości” są kręgi kręgosłupa, kość udowa i kości przedramion – czyli te najważniejsze, tworzące trzon naszego ciała. Stają się one łamliwe, kruche i osłabione. W efekcie senior jest bardziej narażony na złamania oraz problemy podczas późniejszego zrastania się kości. Osteoporoza jest pewnym nieodłącznym elementem procesu starzenia się, jednak warto jej przeciwdziałać – profilaktyka jest najważniejsza.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK to inaczej choroba Bechtewera. Atakuje ona najczęściej kręgosłup i powoduje jego sztywność oraz częsty ból o zmiennym nasileniu. Dokładnej przyczyny ZZSK nie da się określić, jednak na jej obecność mają wpływ czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, z naciskiem na zakażenia bakteryjne, np. dróg moczowych. W początkowym stadium objawem jest jedynie ból, jednak im bardziej zaawansowany poziom choroby, tym gorsze jej skutki. Cechą charakterystyczną w późniejszej fazie choroby będzie zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych. Pojawić się mogą zespolenia kostne w miejscu elastycznych połączeń kręgowych, co ograniczy ruchomość kręgosłupa i doprowadzi do hiper kifozy odcinka piersiowego, czyli pochylenia i zgarbienia sylwetki.

Lumbago

Nazwa ta pochodzi od łacińskiego określenia „lumbalis”, czyli lędźwiowy, i wyraża nagły, ostry ból w dolnej części pleców, czasem nazywany „postrzałem”. Powodem jest przeciążanie kręgosłupa i to właśnie przy wykonywaniu takich czynności pojawia się lumbago. Gdy nagle obciążamy nasze plecy, na przykład wyjmując ciężką walizkę z bagażnika, może dojść do pęknięcia krążka międzykręgowego, przez co część miąższu ze środka przesuwa się, uciskając na nerw.

Dyskopatia

Na dyskopatię uskarżają się obecnie osoby w każdym wieku. Jednak najczęściej nie została ona nawet stwierdzona przez lekarzy, a jedynie przez samych chorych. Nazywa się ją potocznie „wypadaniem dysków”, jednak z wypadaniem nie ma to nic wspólnego – kręgi się jedynie przemieszczają, zakłócając tym samym symetrię kręgosłupa i naciskając na nerwy – to właśnie ten nacisk powoduje ból. Zazwyczaj dyskopatia dotyka odcinka szyjnego i lędźwiowego, najczęściej krążka znajdującego się pomiędzy czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym. Nabawić można się jej przez nieprawidłową postawę ciała, zbyt słabe mięśnie okołokręgosłupowe, otyłość, ale też mechaniczne urazy kręgosłupa.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Dotyka ona zazwyczaj osób po 60 roku życia i powstaje na skutek pewnych błędów genetycznych. Jednak możemy ją na siebie sprowadzić sami przez nadmiernie obciążanie kręgosłupa czy brak ruchu. Może ona przyjmować różne formy, w zależności od tego, której części kręgosłupa dotyczy czy jaki jest stan dolegliwości bólowych. Początkowe objawy to ból pleców oraz ograniczenie ruchomości – podobnie jak w przypadku innych schorzeń. Dalsze symptomy to promieniujące do pośladków czy nóg bóle kręgosłupa, mrowienie i odrętwienie, osłabienie nóg, ostre bóle podczas przemieszczania się, a także przepukliny krążków międzykręgowych.

Stenoza kręgosłupa

Stenoza to inaczej zwężenie kanału kręgowego i może być zarówno wrodzona, choć jej objawy nie muszą pokazywać się przez całe życie, jak i nabyta. Do przyczyn zaliczyć można choroby zwyrodnieniowe, nowotwory w obszarze kości kręgosłupa lub w rdzeniu kręgowym, ale też dyskopatia, wszelkie urazy jako w wyniku powikłań po zabiegach operacyjnych. Gdy dochodzi do uciskania na któryś z elementów rdzenia kręgowego, pacjent odczuwa pierwsze objawy. Znacznie częściej obserwuje się stenozę odcinka szyjnego i lędźwiowego. Oprócz bólu również takiego promieniującego do pośladków czy stóp, mogą wystąpić trudności z chodzeniem, zawroty głowy, zaburzenia czucia kończyn górnych. Cechą charakterystyczną stenozy jest fakt, że wszelkie dolegliwości ustępują po przyjęciu zgiętej pozycji ciała.

Rwa kulszowa

Dotyka ona nie tylko seniorów, ale też osoby młodsze oraz, bardzo często, kobiety w ciąży. Powodem jest uciskanie nerwu kulszowego, który biegnie od rdzenia kręgowego w dół, przez tylne partie uda i łydki, kończąc na śródstopiu. Jeśli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawiła się przepuklina jądra miażdżystego i uciska ona na nerw kulszowy. Ucisk powoduje bardzo ostry ból, przenikający ciało od dołu pleców aż do stopy. Może mu towarzyszyć mrowienie lub nawet bezwładność kończyny. Nieleczona rwa kulszowa doprowadzić może w najgorszym wypadku do utraty sprawności.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!