Nietrzymanie moczu u seniorów – jak temu zaradzić

Zdrowie podopiecznych

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która z roku na rok dotyka coraz wyższy odsetek osób w podeszłym wieku. Dolegliwość ta może wiązać z poczuciem wstydu, a to zaś skutkuje tym, iż seniorzy bardzo często wycofują się z życia społecznego, rezygnując tym samym z jakiejkolwiek pomocy. Czym jest nietrzymanie moczu i co możesz zrobić jako opiekunka osób starszych w Niemczech, by ułatwić podopiecznemu funkcjonowanie? Podpowiadamy!

Nietrzymanie moczu – co to jest?

Problem nietrzymania moczu zwykle dotyczy osób starszych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niekontrolowane i mimowolne popuszczanie moczu jest bowiem powodowane wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. To powszechny problem, który w większości przypadków zostaje przemilczany. Niesłusznie! U osób starszych zmagających się z tą dolegliwością należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę i przeciwdziałać nieprzyjemnym skutkom ubocznym. Z racji tego, iż nietrzymanie moczu potrafi wzmagać poczucie wstydu, wielu seniorów po prostu nie przyznaje się do tego. To zaś prowadzi do pogorszenia jakości ich życia oraz częściowej bądź całkowitej rezygnacji z uwielbianych dotąd czynności. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu i jak można temu zaradzić?

Przyczyny nietrzymania moczu

Jednymi z głównych przyczyn nietrzymania moczu przez seniorów są m.in. zwiotczenie mięśni miednicy, osłabienie cewki moczowej, infekcje układu moczowo-płciowego, otyłość czy operacje urologiczne i ginekologiczne. To jednak nie wszystko. U pacjentów schorzenie to może objawiać się na różne sposoby, a co za tym idzie, wykonywanie codziennych czynności może sprawiać spory problem. Wówczas należy koniecznie zgłosić się do urologa lub ginekologa, który postawi prawidłową diagnozę i wdroży leczenie. Nietrzymanie moczu można oczywiście leczyć, a nawet śmiało możemy rzec, iż jest to wręcz zalecane. Badanie USG, posiew moczu czy cystoskopia są bowiem kluczowe.

Ćwiczenia miednicy

Nietrzymanie moczu zwykle zazwyczaj rozwija się stosunkowo powoli. Niemniej jednak potrafi być naprawdę uciążliwe dla pacjentów. W związku z tym zalecane jest wykonywanie codziennych ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz wspieranie nóg specjalnym podnóżkiem w trakcie oddawania moczu. Systematyczność pozwoli na zwiększenie ciśnienia w cewce moczowej oraz wzmocnienie mięśni.

Nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu to kwestia kluczowa w przypadku osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Należy regularnie dostarczać organizmowi płynów, by uniknąć odwodnienia czy wystąpienia infekcji układu moczowego. Zalecamy jednak całkowitą rezygnacją z napojów moczopędnych.

Majtki chłonne dla seniorów

Oprócz wdrożenia odpowiedniego leczenia konieczne jest bowiem zmienienie dotychczasowych nawyków higieniczno-pielęgnacyjnych. U osób zmagających się z nietrzymaniem moczu wskazane jest korzystanie z pieluchomajtek. Wybierając konkretny produkt, zwróćmy przede wszystkim uwagę na materiał wykonania. Majtki chłonne dla dorosłych powinny nie tylko pochłaniać mocz, a także niwelować nieprzyjemny zapach. Zapewnią one wysoki poziom komfortu, a senior bez obaw będzie mógł wykonywać codzienne czynności.

Wraz z zachowaniem środków higieny nie zapomnijmy również o ochronie łóżka. Z pomocą wówczas przyjdą podkłady o zwiększonej chłonności, które są miękkie i wytrzymałe. Nadają się bowiem świetnie do miejscowego zabezpieczenia łóżka czy kanapy.

Produkty pielęgnacyjne

Źle dopasowane pieluchomajtki lub zbyt długie ich noszenie może poskutkować wystąpieniem odparzeń. Wówczas należy również stosować specjalistyczne produkty przeciw odparzeniom oraz podrażnieniom o działaniu kojąco-łagodzącym. Niezbędne w higienie osób starszych są chusteczki nawilżane. W przypadku osób stale unieruchomionych pełnią one bardzo ważną funkcję! Pozwolą na zachowanie wysokiego poziomu higieny tuż po zmianie majtek chłonnych lub po wizycie w toalecie. Co więcej, warto też zaopatrzyć się w kremy ochronne z argininą, które wspomogą proces regeneracji skóry i złagodzą występujące podrażnienia.

Bez względu na to czy pracujesz jako opiekunka do osób w Niemczech, czy opiekujesz się bliską ci osobą, ważne jest zapewnienie seniorowi wsparcia i okazanie mu pełnego zrozumienia. Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, któremu można skutecznie przeciwdziałać.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!