Objawy alergii u seniora – co powinno zaniepokoić

Zdrowie podopiecznych

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wszystko budzi się do życia, a zwłaszcza kwiaty, które pylą. Dla opiekunek osób starszych powinien to być szczególny czas, w którym zwrócą uwagę na to, czy u podopiecznych nie pojawiają się objawy alergii. Jak je rozpoznać? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Objawy alergii

Na szczęście objawów alergii ciężko nie zauważyć, składają się na to zaczerwienione spojówki, łzawienie, kichanie, podrażnienie skóry oraz kaszel. W umiarkowanym stopniu objawy te nie są groźne dla życia seniora, jednak potrafią one skutecznie je utrudnić. Jednak w skrajnych przypadkach – wstrząsu anafilaktycznego – może dojść nawet do zgonu. Najczęściej osoby starsze wiedzą, na co są uczulone. Zazwyczaj ich alergia trwa od lat dziecięcych, jednak zdarza się tak, że dopiero w wieku starczym pojawia się u nich ta choroba.

Alergia u osoby starszej – co robić?

Jako opiekunki do osób starszych, powinniśmy przede wszystkim izolować seniora od konkretnego alergenu, o ile wiemy, co nim jest. Jeśli jest to jednak dla nas zagadka, powinniśmy zakomunikować to lekarzowi prowadzącemu naszego seniora, który uda się z naszym podopiecznym do specjalisty. Lekarz wykona odpowiednie badanie, zwane testem alergologicznym.

W innym wypadku ciężko będzie nam dowiedzieć się, na co senior jest uczulony. Możemy oczywiście próbować dowiedzieć się tego metodą prób i błędów, żeby w jak najszybszy sposób wyeliminować dany alergen. Najczęściej przyczyny alergii nie da się tak łatwo zniwelować, ponieważ są to różnego rodzaju pyłki.

Kalendarz pyleń

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości u naszych podopiecznych, warto znać okresy, w których rośliny pylą. Otóż najwcześniejsze pylenie zaczyna się już w okolicach lutego, wtedy zaczyna pylić olcha, cis i leszczyna. W marcu natomiast kontynuuje swoje pylenie olcha, a rozpoczyna topola i wierzba. W kwietniu powinniśmy uważać na brzozę, która jest bardzo popularnym alergenem uczulającym wielu z nas. Dodatkowo pyli również dąb, wierzba, jesion, grab i topola.

W maju i czerwcu natomiast wciąż pylą dęby, zaczynają buki i wszelkie trawy, na nieszczęście alergików. Lipiec, Sierpień i Wrzesień należy do traw takich jak babka lancetowata, szczaw, komosa, pokrzywa. W październiku natomiast wszyscy alergicy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ poziom alergenów znajdujących się w powietrzu gwałtownie spada.

Spacery z seniorem

Znając kalendarz pyleń i wiedząc, na co nasz podopieczny jest uczulony, musimy tak planować wyjścia z nim na świeże powietrze, aby nie przynosiły mu więcej bólu od przyjemności. Oczywiście wiosną każdy chce zaczerpnąć świeżego powietrza. Jednak biorąc pod uwagę przykre konsekwencje, musimy ograniczyć wyjścia na zewnątrz z osobą starszą. Jeśli jednak wyjście na zewnątrz będzie koniecznością, to musimy pamiętać o tym, aby po powrocie do domu, zmienić podopiecznemu ubranie i najlepiej udać się z seniorem pod prysznic, aby jak najskuteczniej pozbyć się alergenu. Jeżeli dany alergen unosi się w powietrzu mieszkania, w którym przebywa osoba starsza, musimy użyć odświeżacza powietrza.

Alergia u seniorów to powszechna choroba. Aby zapobiec jej objawom, powinniśmy przede wszystkim izolować podopiecznego od konkretnego alergenu. Dobrze jest również znać kalendarz pyleń, który dostarczy nam informacji, kiedy nie powinniśmy wybierać się na spacery z naszym seniorem.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!