Od czego rozpocząć naukę języka niemieckiego – szkoła językowa, native speaker czy prywatne lekcje?

Przygotowanie do wyjazdu

nauka języka niemieckiego

Decydując się na wyjazd do pracy do Niemiec, wielu z nas chce nauczyć się języka obcego. Jego znajomość skutkuje zwykle lepszymi ofertami pracy i wyższymi zarobkami. Jednak jak zacząć, żeby w krótkim czasie opanować niemiecki chociaż na podstawowym poziomie? Co wybrać: szkołę językową, native speakera czy prywatne lekcje? Sprawdź nasze porównanie poniżej.

Nauka w szkole językowej

Zajęcia w szkołach językowych zdecydowanie zapewniają regularność. Ucząc się samemu, często brakuje motywacji, aby usiąść do książki czy materiałów, a szkoła językowa zapewnia spotkania najczęściej 2-3 razy w tygodniu. Są to lekcje w grupach różnej wielkości, co też wpływa na zwiększoną rywalizację pomiędzy uczestnikami zajęć – chcemy być lepsi od innych z grupy, robić widoczne postępy szybciej. Plusem szkół językowych są również testy i sprawdziany, dzięki którym można ocenić i rzeczywistą wiedzę, i progres, jaki robimy. Zmuszają one też do nauki słówek czy gramatyki, co jest świetnym „kopem” dla osób z niewielką motywacją. Koszt zajęć grupowych w szkole językowej jest też mniejszy niż spotkań sam na sam z nauczycielem, jednak dla niektórych większa ilość osób bardziej rozprasza, niż pomaga w nauce.

Native speaker, czyli kto?

Native speaker to osoba, która jest rodzimym użytkownikiem danego języka, mówi płynnie i poprawnie, nie uczyła się go w szkole, a najczęściej wychowała się w jego kraju. Zajęcia z native speakerem są często wprowadzane w szkołach językowych jako np. jedne z dwóch zajęć w tygodniu. Bardzo popularne są też zajęcia online przez Skype lub inny komunikator oferujący wideorozmowy. Jest to bardzo dobry sposób na szybką naukę niemieckiego, ponieważ native speakerzy zwykle nie mówią po polsku lub mówią słabo – na wszelkie sposoby próbujemy się wtedy porozumieć, co przyspiesza naukę oraz zapamiętywanie słów i zwrotów. Daje nam to też okazję poznać prawdziwy akcent, który w wielu regionach wpływa na wymowę i utrudnia zrozumienie, szczególnie widoczne jest to w Bawarii. Jednak zajęcia z native speakerem nie są dla każdego – wymagana jest chociażby podstawowa znajomość języka niemieckiego.

Prywatne lekcje

Prywatne lekcje z nauczycielami lub tłumaczami mogą odbywać się w pojedynkę lub w małych, 2-3- osobowych grupach. Wiąże się to z wyższymi kosztami, jednak dla wielu osób jest to najszybszy sposób na naukę języka. Regularność spotkań, indywidualne podejście do każdego z osobna i różne metody nauczania – podręczniki, książki gramatyczne, ale też niemieckojęzyczne filmy lub gazety, które przybliżą kulturę kraju. Ogromnym plusem prywatnych zajęć jest też to, że gdy coś jest niejasne lub niezrozumiałe, nauczyciel dokładnie wyjaśni i omówi zagadnienie, nie zabierając tym samym czasu pozostałym uczestnikom zajęć, jak byłoby to w przypadku grupy w szkole językowej.

Oprócz podanych wyżej sposobów na naukę niemieckiego, można jeszcze uczyć się samemu, jednak wymaga to ogromnej motywacji i samozaparcia. Język niemiecki nie jest trudnym do opanowania, jednak jak na wszystko – trzeba poświęcić chociaż chwilę każdego dnia – wówczas na pewno nauka będzie nie tylko szybsza, ale i bardziej efektywna.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!