Opieka nad osobami starszymi – jakie obowiązki mnie czekają?

Przygotowanie do wyjazdu

Young woman reading a book elderly woman in the park.

To pytanie, które stawiają sobie zarówno opiekunki początkujące, jak i te, które mają długoletnie doświadczenie i zdążyły się już w swojej pracy zetknąć z wieloma sytuacjami. Skąd pytanie o obowiązki u opiekunów, którzy mają za sobą podobne wyjazdy? Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to odpowiedzialne zadanie, które jest pełne wyzwań! Nie ma dwóch takich samych seniorów, nie ma też dwóch identycznych rodzin – dlatego warto zawsze dokładnie poznać swoje obowiązki i stworzyć ich listę.

Czego możemy się spodziewać?

Opieka nad osobami starszymi wymaga wielu umiejętności. Mowa nie tylko o cierpliwości, empatii i wytrwałości, ale też o talentach bardziej przyziemnych, np. zdolnościach kulinarnych. Warto pamiętać o tym, że pełen zakres obowiązków jest zawsze ustalany przed wyjazdem. Opiekunka musi mieć zapewniony komfort, by jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Senior natomiast musi mieć pewność, że dostanie opiekuna, który w pełni będzie odpowiadał jego potrzebom. Na tym opiera się dobór rodziny do opiekuna.

Opiekun ma szereg stałych obowiązków, które powtarzają się w większości przypadków. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to:

 • zadbanie o utrzymanie codziennej higieny osobistej seniora,
 • podawanie seniorowi posiłków (śniadania, obiadu, kolacji),
 • przygotowywanie i podawanie podopiecznemu leków,
 • towarzyszenie podopiecznemu w codziennych czynnościach, np. wyjściach do sklepu,
 • samodzielne robienie zakupów, sprzątanie.

W wielu przypadkach opieka nad starszymi wiąże się także z czynnościami pielęgnacyjnymi. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie fizycznym jest senior.

Kursy, szkolenia – co potrzebne?

Niezależnie od tego, czy miejscem naszej pracy jest Polska, czy Niemcy, warto zadbać o właściwe wykształcenie, które będzie potwierdzało profesjonalne kwalifikacje do pracy jako opiekun seniorów. Trzeba pamiętać o tym, że certyfikaty i zaświadczenia zwiększają szansę na zdobycie satysfakcjonującej pracy oraz wyróżniają naszą osobę z grupy innych kandydatów na opiekunów. Kurs opiekuna osób starszych to m.in.:

 • rozumienie powodów zaburzeń psychosomatycznych u osób starszych,
 • umiejętności posługiwania się podstawowym sprzętem medycznym,
 • zdolność do motywowania seniora,
 • przygotowanie do pomocy w codziennych czynnościach higienicznych,
 • umiejętność udzielenia pierwszej pomocy,
 • podstawowa wiedza dotycząca rehabilitacji.

W pracy opiekuna liczy się zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczne umiejętności. Jeśli opiekun nie miał przed podjęciem pracy kontaktu z seniorami, wszystkie obowiązki będą dla niego trudniejsze i bardziej wymagające.

Kontakt z rodziną

Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie to podstawa. Dzięki temu nie tylko rodzina seniora, ale i sam opiekun odczuwają mniej stresu przed pierwszym spotkaniem. Warto pamiętać o szczerości – zadawać pytania, chętnie dzielić się swoimi dodatkowymi umiejętnościami i talentami. Dajmy się poznać seniorowi i jego rodzinie. Dzięki temu nawet najtrudniejsze obowiązki staną się łatwiejsze. Nawiązanie oraz utrzymanie dobrych kontaktów z najbliższą rodziną podopiecznego to gwarancja sukcesu.

Opieka na osobami w Niemczech

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, firma LAXO Care jest w stanie zagwarantować całkowicie bezpieczną oraz legalną pracę za granicą, opierającą się na jasnych zasadach. Opiekunki osób starszych, które nawiążą współpracę z naszą firmą mogą liczyć na ubezpieczenie, terminowe zarobki, a także pomoc ze strony koordynatorów wyjazdu. Oferujemy wyłącznie aktualne i sprawdzone oferty pracy, z którymi mogą Państwo zapoznać się za pośrednictwem strony http://laxocare.pl/oferty-pracy/. Wszystkie propozycje zatrudnienia zostały przez nas uprzednio skrupulatnie zweryfikowane.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!