Opieka nad osobami starszymi – obalamy mity

Przygotowanie do wyjazdu

Wokół zajęcia, jakim jest opieka nad starszymi w Niemczech, w ostatnim czasie narosło sporo mitów. Przyszłe opiekunki oraz opiekunowie często muszą zmierzyć się z istniejącymi stereotypami, które niekiedy prowadzą do całkowitej rezygnacji z podjęcia zatrudnienia. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć wam ten temat i obalić kilka kluczowych mitów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych. Koniecznie sprawdźcie!

Doświadczenie i znajomość języka są zawsze wymagane

I tak, i nie! Nie bez powodu tak wielu Polaków decyduje się na wyjazd w celach czysto zarobkowych do naszego zachodniego sąsiada. W zależności od charakteru waszej przyszłej pracy mogą na was czekać mniejsze bądź większe wymagania. To jednak nie oznacza, iż umiejętność posługiwania się językiem niemieckim czy posiadanie bogatego doświadczenia są zawsze wymagane. To tak naprawdę zależy od miejsca waszego zatrudnienia oraz oczekiwań pracodawcy. W co poniektórych placówkach wystarczy wam znajomość języka na poziomie komunikatywnym, w innym zaś może okazać się, że bez tego nie będziecie mogli starać się o konkretne stanowisko. Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli mowa tutaj o doświadczeniu. Nie w każdej sytuacji będzie ono wymagane! Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto bowiem dowiedzieć się, jakie wymogi należy spełnić. Pamiętajcie jednak, że język obcy i doświadczenie są zawsze mile widziane, co więcej – zapewnią wam lepszy start już na miejscu. 

Wykształcenie medyczne to absolutna konieczność

Skoro już mowa o doświadczeniu i znajomości języków obcych… nie moglibyśmy nie wspomnieć o tak ważnej kwestii, jaką jest posiadanie wykształcenia kierunkowego. Opiekun czy opiekunka osób starszych w Niemczech wbrew pozorom nie muszą posiadać wykształcenia. Wręcz przeciwnie! W tej branży liczą się przede wszystkim pewne cechy osobowości oraz specjalne predyspozycje, dzięki którym pracownicy będą mogli podejść do nowego wyzwania z pełnym profesjonalizmem. Spory odsetek pracowników nie może pochwalić się wykształceniem medycznym. To jednak nie sprawia, iż nie są oni w stanie pełnić swoich codziennych obowiązków! Jeżeli jednak posiadacie wykształcenie w zawodzie, tym lepiej dla was…  

Opieka nad starszymi nie jest dla mężczyzn

Na każdym kroku spotykamy się ze zwrotami „praca opiekunki osób starszych w Niemczech” czy „opiekunka osób starszych”… Czy to jednak oznacza, iż zawód ten jest tylko i wyłącznie dla kobiet? Nie i jeszcze raz nie! Całkiem niedawno postanowiliśmy poruszyć tę kwestię w jednym z naszych artykułów i nakreślić wam, dlaczego tak naprawdę mężczyźni również mogą starać się o zatrudnienie w branży. Choć z reguły to właśnie kobiety podejmują się pracy w opiece, mężczyźni są bardzo pożądani! Co ciekawe, często radzą sobie tak samo dobrze jak kobiety, a niekiedy nawet i lepiej. Opiekunowie osób starszych mogą bowiem pochwalić się doskonałą kondycją fizyczną oraz psychiczną, co ma niebagatelne znaczenie… 

Praca z seniorem jest dla osób dojrzałych

Nie bez przyczyny opieka nad osobami starszymi kojarzy się z dojrzałymi, a zarazem bardzo doświadczonymi w zawodzie pracownikami. Co mamy na myśli? Na wyjazd za granicę najczęściej decydują się osoby poszukujące lepszych perspektyw czy szans na poprawę bytu. Młodzi pracownicy zazwyczaj podejmują się pracy sezonowej, w tym właśnie pracy na magazynie czy przy zbiorze owoców. To jednak nie znaczy, iż nie mogą one starać się o podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych. Praca tego typu jest niezwykle wymagająca, tym samym pracownicy powinni posiadać specjalne predyspozycje. Wiek czy wygląd nie mają znaczenia, a zaś podejście do wykonywanych obowiązków oraz ogólna kondycja. Codzienne podnoszenie podopiecznego z łóżka, kąpanie go i zapewnianie rozrywki to wcale nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. 

O mitach dotyczących pracy w opiece moglibyśmy mówić i mówić, a lista mogłaby się nie kończyć… Jeżeli zatem rozważacie wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, dobrze przemyślcie tę decyzję!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!