Opieka nad seniorem – jak dbać o delikatną skórę twarzy osób starszych?

Zdrowie podopiecznych

Skóra naszej twarzy z biegiem lat staje się coraz delikatniejsza – jest cieńsza i brakuje jej włókien kolagenowych, przez co pojawiają się zmarszczki. Szczególnie jest to bolesne dla starszych kobiet, które chcą wciąż wyglądać młodo. Jak zatem zadbać o delikatną skórę twarzy seniorek? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Cera dojrzała

Warto na początku wyjaśnić, co się kryje pod definicją skóry dojrzałej. Nie jest to w zasadzie typ skóry, a etap w ciągu życia naszej skóry, który dotyka każdego z nas. Przeważnie okres ten zaczyna się po 45. roku życia, kiedy produkcja hormonów żeńskich w naszym organizmie ulega zmniejszeniu. Dodatkowo ścianki naszych naczyń krwionośnych są osłabione i często uszkodzone, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie ich ilości. Wszystko to sprawia, że skóra jest poszarzała, sucha, pomarszczona i przesuszona.

Ochrona przed promieniami UV

Jedną z podstaw dbania o skórę seniora to oczywiście ochrona przed słońcem. Promienie UV mają niekorzystny wpływ na już i tak przesuszoną skórę, dodatkowo ich konsekwencjami są liczne przebarwienia i dodatkowe zmarszczki. Innym powodem, dla którego nie warto w podeszłym wieku stawiać na brązową opaleniznę, to fakt, że podkreśla ona i w pewien sposób uwypukla naszą starość. Dlatego warto kupować kremy i inne kosmetyki, które posiadają wysoki filtr SPF.

Peeling skóry dojrzałej

Złuszczanie skóry w dojrzałym wieku jest o tyle ważne, że dzięki temu pozbywamy się martwego naskórka, który sprawia, że zmarszczki są bardziej widoczne, a dodatkowo wygładza skórę i korzystnie wpływa na jej ukrwienie. Bardzo dobrym rozwiązaniem, aby nie podrażnić delikatnej, dojrzałej skóry, jest użycie peelingu enzymatycznego, który nie ma drobinek, tak jak w przypadku peelingu mechanicznego, a mimo wszystko efektywnie złuszcza nam skórę. Możemy znaleźć taki na bazie naturalnych składników i dodać go do codziennej pielęgnacji. 

Częste masaże

Kolejnym sposobem na zadbanie o skórę seniorki, to masaże jej twarzy. Masaż oczywiście najlepiej robić samemu, najlepiej go wykonywać wieczorami, po oczyszczeniu skóry. Wystarczy, że będziemy robić niewielkie okręgi naszym palcem wskazującym po skórze twarzy, a to sprawi, że ją pobudzimy i będzie ona lepiej ukrwiona i uelastyczniona.

Kosmetyki odżywcze

Wszelkie kremy i serum przeznaczone do skóry dojrzałej będą strzałem w dziesiątkę. Kremów nawilżających i ujędrniających należy używać codziennie, a serum co kilka dni. Nie należy również zapominać o jeszcze delikatniejszej skórze pod oczami, która wymaga osobnego, specjalistycznego kosmetyku. Dodatkowo warto nakładać ujędrniające produkty również na skórę szyi, która wraz z wiekiem staje się mniej elastyczna i pomarszczona.

Odpowiednie nawodnienie

Nie możemy zapominać również o odpowiednim nawodnieniu osoby starszej. Musimy dbać o to, by kobieta, którą się opiekujemy piła wystarczającą ilość płynów. To właśnie woda jest najtańszym i bardzo skutecznym sposobem na wygładzenie zmarszczek oraz sposobem na nawilżenie skóry od środka. Odpowiednie nawodnienie jest ważne nie zależnie od płci, tak więc warto pamiętać o odpowiedniej ilości wody każdego dnia.

Opieka nad osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych, jeżeli mamy do czynienia z kobietami, mogą one również nie być zadowolone z tym, jak obszedł się z nimi czas, dlatego, aby je wesprzeć, powinniśmy zadbać o ich dojrzałą skórę.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!