Opieka nad seniorem z cukrzycą bardzo często jest traktowana jako wyzwanie. Opiekunki do osób starszych boją się jej podejmować z uwagi na wyobrażenie o wielkiej ilości podawanych leków. Do tego dochodzi restrykcyjna dieta oraz stałe monitorowanie poziomu cukru. Tymczasem nie jest to na tyle uciążliwe, aby rezygnować z podjęcia pracy. Wszystkiego można się nauczyć oraz szybko pozyskać wiedzę. Dlatego prezentujemy wstępny poradnik o tym, jak opiekować się seniorem z cukrzycą.
Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad osobami chorymi na cukrzycę jest odpowiednia dieta. Cukrzyca jest taką chorobą, która ma silną korelację z tym, co spożywamy. Przede wszystkim w sporządzaniu posiłków dla seniora z cukrzycą, należy sugerować się ściśle zalecaniami od lekarza. W zależności od skali choroby, odpowiednie będą inne posiłki. Czasami, nawet coś, co dla zdrowego człowieka jest zdrowym pożywieniem, cukrzykowi może nawet zaszkodzić. Oprócz spersonalizowanej diety warto zadbać o aktywność fizyczną seniora, która ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne podopiecznego.
W zależności od typu cukrzycy, różny jest sposób suplementacji lekowej. Cukrzyca typu 1 jest związana z koniecznością podawania insuliny w zastrzykach. Senior cierpiący na tę chorobę musi za każdym razem przed posiłkiem, wykonać zastrzyk z insuliną. W zależności od rodzaju posiłku oraz ilości insuliny w organizmie, czas zaaplikowania zastrzyku będzie inny. Niezbędne jest wykonanie odpowiedniego pomiaru i stałe kontrolowanie poziomu tego składnika. Stan zdrowia seniora może wymagać od Ciebie, abyś zaaplikowała ten zastrzyk. Należy dokładnie dopytać się rodziny oraz lekarza o sposób wykonania i elementy higieny, jednak proces nie jest trudny i nie wymaga przygotowania pielęgniarskiego.
Typ 2 cukrzycy nie jest uzależniony od podawania insuliny. Ten typ częściej występuje u osób starszych i jest związany z niezdrowym trybem życia oraz otyłością. Ten rodzaj choroby również może wymagać podawania lekarstw, jednak ich ilość i rodzaje będą uzależnione od stanu zdrowia seniora. W tej sytuacji należy zebrać wszelkie informacje o dawce oraz porach podawania poszczególnych lekarstw od lekarza bądź rodziny.
Wspomniany już kilkukrotnie w artykule lekarz, to bardzo istotna postać w życiu osoby cierpiącej na cukrzycę. Wykonując pracę opiekunki osoby starszej z cukrzycą, będziesz musiała stosunkowo często odwiedzać poradnie lekarskie. Na zdrowie i dobre samopoczucie cukrzyków wpływa bardzo wiele czynników, są oni bardziej narażeni na inne schorzenia. Należy stale kontrolować stan zdrowia podopiecznego poprzez zapytania o samopoczucie, diagnozowanie zachowań jako objawy chorób, a w przypadku cukrzycy typu 1, monitorowanie poziomu cukru we krwi.
Opieka nad seniorem z cukrzycą nie zawsze wymusza na opiekunce podawanie insuliny. Po pierwsze dlatego, że nie każdy cukrzyk jej potrzebuje, a po drugie bardzo często senior sam może wykonać ten prosty zabieg.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255