Opieka nad starszymi bez doświadczenia – czy to możliwe?

Przygotowanie do wyjazdu

opiekunka bez doświadczenia

Często kierujecie do nas pytanie, czy podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych w Niemczech bez doświadczenia jest możliwe. Jako że branża opiekuńcza to nasza specjalność, postanowiliśmy rozwiać wasze wątpliwości i podpowiedzieć, kto w rzeczywistości może ubiegać się o to stanowisko.

Praca opiekunki w Niemczech – dla kogo?

Praca w Niemczech nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Lepsze perspektywy, wysokie zarobki, atrakcyjne warunki zatrudnienia i nowe możliwości brzmią naprawdę dobrze. To fakt! Niemniej jednak praca pracy nierówna, a co za tym idzie, wymagania dla przyszłych kandydatów mogą różnić się w zależności od wybranego przez was wcześniej stanowiska. Decydując się na wyjazd do pracy sezonowej w Niemczech jako magazynier, będą obowiązywać was zupełnie inne formalności aniżeli w przypadku branży opiekuńczej. Otóż praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych jest bardzo wymagającym zajęciem.

Do waszych nowych obowiązków należeć będzie m.in. dbałość o higienę podopiecznego, podawanie leków, przygotowywanie posiłków czy pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności. To zaś sprawia, iż wielu przyszłych kandydatów często zastanawia się, czy zajęcie tego typu jest dla nich. Nie ukrywamy, iż nie wszyscy poradzą sobie w nowej rzeczywistości, co więcej – zatrudnienie w tym właśnie charakterze może poniekąd stanowić spore wyzwanie dla osób dopiero ubiegających się o stanowisko jako opiekunka dla seniora w Niemczech. Jakie wymagania należy zatem spełnić?

Praca w Niemczech bez doświadczenia – czy to możliwe?

I tak, i nie. Opieka nad starszymi bez wątpienia stanowi spore wyzwanie, tym samym nałożone na pracowników wymagania są uwarunkowane kilkoma czynnikami. Agencje zatrudnienia z reguły kładą nacisk na posiadanie doświadczenia czy kwalifikacji. To jednak nie oznacza, iż wyjazd bez doświadczenia jest niemożliwy. Wręcz przeciwnie! Branża opiekuńcza „cierpi” na niedostatek profesjonalistów, a to zaś skutkuje większymi możliwościami dla osób nie do końca zaznajomionych z tym tematem. Nie da się jednak ukryć, iż doświadczenie czy kwalifikacje na danym stanowisku są gwarancją lepszego startu. Praca opiekunki w Niemczech wymaga bowiem odpowiedniego podejścia oraz dużych pokładów cierpliwości. Początki bywają niekiedy trudne, a opiekunka osób starszych z doświadczeniem w branży z pewnością lepiej poradzi sobie na miejscu.

Opieka nad starszymi w Niemczech – wymagania

Jak już wiecie, opieka nad osobami starszymi w Niemczech stawia przed pracownikami multum różnorakich wyzwań i obowiązków. W zależności od charakteru zatrudnienia czy stanu zdrowia przyszłego mogą one jednak zdecydowanie się różnić. Co to tak naprawdę oznacza? Opiekunka osób starszych pracująca w wymiarze weekendowym będzie musiała spełnić inne wymogi aniżeli osoba trudniąca się opieką całodobową. Niemniej jednak opiekunka osób starszych powinna posiadać specjalne predyspozycje ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków.

Profesjonalna opiekunka do seniora powinna wykazywać się cierpliwością, empatią i zrozumieniem, tym samym być otwarta na potrzeby swojego podopiecznego. Wykształcenie kierunkowe czy zdobyte dotąd doświadczenie nie zawsze są natomiast wymagane. Jeżeli jednak możecie pochwalić się znajomością języka niemieckiego czy ukończonymi kursami, tym lepiej dla was. Wówczas będą czekać na was zupełnie inne możliwości, co więcej – bogate CV bardzo często przekłada się na oferowane w późniejszym czasie zarobki.

Jak zdobyć doświadczenie jako opiekunka dla seniora?

Decydując się na wyjazd jako opiekunka osób starszych w Niemczech, warto mieć świadomość, z czym tak naprawdę się to wiążę. Zdobyte wcześniej doświadczenie może okazać się naprawdę pomocne. Nie mamy jednak na myśli praktycznego obycia się w zawodzie w innej placówce, a także wiedzę zdobytą podczas opieki nad bliską osobą. Pracodawca z pewnością zapyta was, czy mieliście już okazję zajmować się osobą starszą. Takie małe detale mają niekiedy największe znaczenie! Wolontariat czy właśnie opieka nad chorą babcią podniosą wasze szanse na podjęcie zatrudnienia. Nie martwcie się jednak na zapas.

Pierwszy wyjazd jako opiekunka osób starszych wymaga dobrego podejścia i wyzbycia się wszelkich obaw. Gdy otrzymacie pracę za granicą, pewne czynności i zachowania wejdą wam w nawyk, a wy będziecie mogli rozwijać się na upragnionym stanowisku.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!