Osteoporoza – wszystko, co musisz wiedzieć

Zdrowie podopiecznych

Opiekując się osobami starszymi, musimy zmagać się nie tylko z ich charakterem, ale również wieloma chorobami, często spowodowanymi podeszłym wiekiem. Jedną z nich jest osteoporoza – w skrócie nazywana chorobą kości. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o osteoporozie.

Osteoporoza – jak to się zaczyna

Osteoporoza to choroba szkieletu, która polega na rozrzedzeniu tkanki kostnej. Powoduje to zmniejszeniu masy kostnej i osłabieniu struktury przestrzennej kości. W efekcie kości przypominają gąbkę i nawet lekkie potknięcie może doprowadzić do złamania. Do pierwszych objawów należeć mogą nagłe bóle, występujące przy codziennych czynnościach, a także przy kaszlu czy kichaniu. Ponadto bardzo ograniczone są ruchy kręgosłupa i zauważyć można postępującą deformację klatki piersiowej – przez złamania przednich części kręgów, pojawić się może garb.

Innym symptomem są złamania, np. w obrębie nadgarstka, występujące jako efekt podparcia się ręką przy teoretycznie niegroźnym upadku. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem, dopytać o przyczynę złamania, czy występowały one w przeszłości, a także dopytać o inne dolegliwości, wskazujące na osteoporozę.

Główne przyczyny osteoporozy

Osłabienie kości dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak częściej diagnozuje się ją u kobiet, szczególnie tych po menopauzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy wzrasta wraz z wiekiem, a pierwsze objawy zauważyć można zazwyczaj po 60. roku życia. Większe ryzyko choroby istnieje u osób o niskiej masie ciała, nie oznacza to jednak, że otyłość może uchronić przed osteoporozą. U osób z większą nadwagą bardzo często diagnozuje się zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca, które mają negatywny wpływ na masę kostną.

Do rozwoju tej choroby przyczynić się mogą również zaburzenia hormonalne, w tym zespół Cushinga. Również zaburzenia związane z tarczycą, choroby nerek, a także reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto, ogromny wpływ ma dieta. Nie tylko w podeszłym wieku, ale również ta prowadzona w młodości. Olbrzymie znaczenie ma dostarczanie wapnia i ułatwiającej jego wchłanianie witaminy D. Dieta powinna zawierać też odpowiednią ilość białka, niezbędnego do tworzenia tkanki kostnej i funkcjonowania mięśni. Zalecane spożycie białka u osoby dorosłej to 0,9g/1kg masy ciała, ale norma ta rośnie, jeśli mamy wysoką aktywność fizyczną.

Czy osteoporoza rzeczywiście jest nieuleczalna?

Bardzo często usłyszeć można, że osteoporoza jest nieuleczalna. Oczywiście wpływ na nią ma w większej części nasza przeszłość: dieta, aktywność fizyczna, zaburzenia hormonalne i metaboliczne, jednak istnieje szansa na zwalczenie choroby, dzięki środkom farmaceutycznym. Zaleca się je dopiero przy wysokim stadium zaawansowania i wymagają ciągłego kontaktu z lekarzem. Niektóre specyfiki przyjmować trzeba przez wiele lat, lecz właściwie dobrany sposób leczenia umożliwia całkowite zmniejszenie ryzyka złamań i pozwoli na utrzymanie zdrowego układu kostnego przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Niestety same leki mogą nie pomóc, jeśli nie zastosujemy profilaktyki. Zmiana diety na bogatszą w owoce, warzywa, dobre tłuszcze roślinne i białko. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu i odstawić papierosy, a codziennością powinna stać się aktywność fizyczna – seniorom poleca się: nordic walking, tai-chi, spacery, zumba gold czy zajęcia fitness przeznaczone osobom starszym.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!