Otyłość u seniorów – jak temu zapobiec

Zdrowie podopiecznych

otyłość u seniorów

Otyłość to częsty problem, z jakim mierzą się osoby starsze. Zmniejsza ona sprawność ruchową i wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie seniora. Jak możesz zapobiec wystąpieniu otyłości, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Jak leczyć otyłość, gdy twój podopieczny nie wykazuje chęci zmian i nie chce z tobą współpracować? Dowiesz się poniżej!

Przyczyny otyłości – co możesz zrobić?

Otyłość to groźny stan chorobowy, którego nie sposób nie zauważyć. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Nadprogramowe kilogramy zmniejszają sprawność fizyczną, obniżają wydolność organizmu, tym samym mogą skutkować wystąpieniem pewnych schorzeń. Co jest przyczyną otyłości? Nie podamy wam jednej, prawidłowej odpowiedzi. Otyłość jest często spowodowana brakiem aktywności fizycznej, słabo zbilansowaną dietą, złymi nawykami żywieniowymi, czynnikami genetycznymi czy metabolicznymi. W przypadku osób starszych otyłość może być również związana ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie. Jeśli zauważysz pierwsze symptomy otyłości u swojego podopiecznego, nie bagatelizuj tego! Otyłość jest odpowiedzialna za rozwój chorób przewlekłych oraz przedwczesną śmierć. Jak możesz pomóc podopiecznemu?

Aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu to podstawa! Opiekując się osobą starszą, masz duży wpływ na jej samopoczucie. Brak ruchu może w krótkim czasie poskutkować nadprogramowymi kilogramami. Jeśli twój podopieczny jest wciąż mobilny, zachęcenie go do aktywności nie powinno stanowić trudności. W przypadku osób, których stan zdrowia nie pozwala na wiele, warto bowiem stopniowo wdrażać nowe nawyki. Regularne spacery czy nordic walking są wręcz wskazane. Zajęcia grupowe mogą być natomiast doskonałym rozwiązaniem do nawiązania kontaktu z osobami w podobnym wieku.

Odpowiednia dieta

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych to klucz do sukcesu. W zdrowym ciele zdrowy duch! Odpowiednio zbilansowana dieta odpowiada za nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Osoby starsze często borykają się z nietypowymi dolegliwościami, tym samym mają bardzo delikatny układ trawienny. Zadbajmy bowiem, aby ich dieta była zdrowa, lekka i pełnowartościowa. Nieodpowiednie żywienie jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia otyłości. Co należy wyeliminować? Odrzućmy napoje słodzone, przetworzone produkty czy nadmiar soli, alkoholu i kofeiny. Niezwykle ważny jest także sposób przyrządzania posiłków. Smażone potrawy nie są najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy metabolizm pozostawia wiele do życzenia…

Zagrożenie dla stawów

Otyłość nie stanowi zagrożenia wyłącznie dla układu krwionośnego, lecz także dla naszych stawów. U osób otyłych mogą pojawić się pierwsze problemy z poruszeniem, uciążliwy ból oraz ograniczona zdolność ruchu. Nieleczona otyłość może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawów, których cofnięcie jest praktycznie niemożliwe. Lekceważenie pierwszych symptomów może poskutkować narastaniem tych dolegliwości.

Utrata kilogramów

Proces utraty kilogramów u osoby starszej powinien zostać wcześniej skonsultowany ze specjalistą. Wymaga to przecież czasu, a także wiedzy. Co istotne, szybka utrata masy ciała jest tak samo groźna, jak otyłość. Dzięki stopniowym działaniom skóra nie utraci jędrności, a nasz podopieczny nie odczuje drastycznych zmian…

Rozmawiaj

Co zrobić, gdy twój podopieczny nie widzi sensu wprowadzania zmian? Osoby w podeszłym wieku nie lubią zmian w ich dotychczasowym trybie życia! Z pewnością napotkasz się na opór i niechęć… Kluczem jest szczera, otwarta rozmowa. Porozmawiaj z podopiecznym na temat istniejącego ryzyka. Podpowiedz, czym może skutkować otyłość i jaki wpływ ma na nasze zdrowie. Otyłość jest poważną dolegliwością, której nie można bagatelizować. Warto również zachęcić podopiecznego do wizyty u dietetyka, który rozwinie temat i być może nakłoni seniora do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Możesz pójść także z nim. Najważniejsze, aby nie bagatelizować otyłości i nie traktować jej jako schorzenia typowego dla osób starszych.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!