Pasożyty w organizmie seniora – jak im przeciwdziałać?

Zdrowie podopiecznych

pasożyty w organizmie seniora

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, powinnaś zwracać szczególną uwagę na nawyki żywieniowe oraz higienę twojego podopiecznego. I choć z roku na rok odsetek osób zarażonych pasożytami układu pokarmowego maleje, ryzyko wystąpienia ich jest stosunkowo wysokie. Wcale nie tak trudno o zakażenie, co więcej – objawy wystąpienia glisty ludzkiej, owsików czy tasiemca są łudząco podobne do objawów zatrucia pokarmowego. Co możesz zatem zrobić, aby skutecznie zapobiegać wystąpieniu pasożytów ludzkich u seniora?

Pasożyty ludzkie – objawy

Tak jak zdążyliśmy już nieco napomknąć, występujące objawy pasożytów ludzkich są często mylone z problemami układu trawiennego. Nie bez powodu o tym wspominamy! Otóż pasożyty ludzkie mogą w początkowej fazie w ogóle nie dawać żadnych objawów, wyniszczając przy tym organizm od środka. U pacjentów zakażonych pasożytami zwykle występuje ból brzucha, kilkudniowa biegunka, zaparcia, wzdęcia, brak apetytu, nudności czy znacząca utrata masy ciała.

Objawy te mogą się oczywiście nasilać czy różnić w zależności od ogólnej kondycji pacjenta. Niemniej jednak do zakażenia zwykle dochodzi na skutek kontaktu z zarażoną osobą, spożywania nieumytych owoców i warzyw, surowego mięsa czy picia wody z nieznanego źródła. Jako opiekunka osób starszych powinnaś bowiem zwracać szczególną uwagę na nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne seniora. Niekiedy pasożyty nie dają o sobie znać… Wówczas postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniej diagnozy mogą nieść ze sobą sporo trudności.

Pasożyty – jak im zapobiegać?

Pierwszą, a zarazem najważniejszą zasadą, którą każdy z nas powinien stosować, jest wdrażanie zdrowych nawyków. Uwielbiasz owoce i warzywa? Regularnie włączasz je do diety twojego podopiecznego? Świetnie! Koniecznie pamiętaj, by przed ich podaniem dokładnie je umyć pod bieżącą wodą. Co więcej, dla bezpieczeństwa twojego i seniora upewnij się, iż podawane mięso czy ryby są dobrze przygotowane. Niby proste, a jednak! Tym sposobem wyeliminujesz ryzyko wystąpienia pasożytów, a także zadbasz o samopoczucie podopiecznego. Warto również włączyć do diety składniki, które zakwaszą organizm. Kiszona kapusta, sok z żurawiny czy ocet jabłkowy zdadzą świetnie egzamin.

Higiena to podstawa

Mamy świadomość, iż stan zdrowia niektórych podopiecznych pozostawia wiele do życzenia. Seniorzy niekiedy wymagają całodobowej opieki, co wiąże się z niesieniem im pomocy nawet przy wykonywaniu najprostszych czynności. Oprócz dbałości o spożywane produkty należy także kłaść szczególny nacisk na higienę osobistą seniorów! Co mamy na myśli? Częste mycie rąk to absolutna konieczność zwłaszcza po powrocie do domu z zewnątrz. Jeżeli twój podopieczny ma problemy z poruszaniem się, warto zaopatrzyć się w zapas mokrych chusteczek higienicznych. Nie mogą one oczywiście zastąpić całkowicie mycia rąk!

Odrobaczanie zwierząt domowych – czy to konieczne?

Tak i jeszcze raz tak! Wbrew pozorom zwierzęta domowe również mogą mieć pasożyty w organizmie, tym samym w wielu przypadkach są one odpowiedzialne za przenoszenie ich na człowieka. Regularne odrobaczanie zwierząt jest bowiem konieczne. Osoby starsze bardzo często posiadają kota czy psa, gdyż te wpływają pozytywnie na ich zdrowie psychiczne. Stąd też zwracamy szczególny nacisk na dbałość o nasze pupilki! Skonsultuj się z lekarzem weterynarii i zadbaj o wasze zdrowie!

Jak wykryć pasożyty ludzkie?

Jeśli zauważyłaś niepokojące objawy, a twój podopieczny od dłuższego czasu skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nie zwlekaj. Profilaktyka to absolutna konieczność zwłaszcza w przypadku osób starszych. Odpowiednio dobrana metoda diagnostyczna pozwoli potwierdzić lub też nie – wystąpienie pasożytów, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest wykonanie mikroskopowego badania kału lub testów immunoenzymatycznych. Pamiętaj, że jako opiekunka do osób starszych, odpowiadasz za zdrowie i ogólne samopoczucie twojego podopiecznego!

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!