Pielęgnacja skóry atopowej u seniora

Zdrowie podopiecznych

Skóra atopowa to dokuczliwy problem, z którym zmaga się wiele osób. Choć dokładamy wszelkich starań, by nadać skórze dawnego wyglądu, osiągnięcie pożądanego efektu stanowi spore wyzwanie. Atopowa skóra jest niezwykle wymagająca, a walka z uciążliwymi symptomami niekiedy może sprawiać wiele trudności zwłaszcza w przypadku seniorów, którzy zwykle nie są chętni na zmiany. Jak zachęcić podopiecznego do dbałości o skórę atopową, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech? O czym pamiętać i na co w szczególności zwrócić uwagę? Odpowiadamy!

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Wielu z was zapewne niejednokrotnie słyszało o atopowym zapaleniu skóry… Czy wiecie jednak, czym tak naprawdę jest i czym z reguły się objawia? No właśnie! Już spieszymy z wyjaśnieniami! Atopowe zapalenie skóry to jedno z coraz częściej występujących schorzeń wśród polskiego społeczeństwa, za które w głównej mierze odpowiadają geny. To jednak kontakt z różnego rodzaju alergenami uwidacznia typowe dla AZS objawy. Wówczas skóra robi się szorstka i zaczerwieniona. Niekiedy mogą pojawić się różnego rodzaju wypryski i podrażnienia, co sprawia, że osoba borykająca się ze skórą atopową zaczyna drapać drażliwe miejsca. Nie tędy jednak droga! Należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację i stosować się do zaleceń dermatologa. Jak zatem prawidłowo dbać o skórę atopową?

Emolienty

To podstawa! Kosmetyki pielęgnacyjne na bazie emolientów są zalecane i dzieciom, i dorosłym. Skóra osób w podeszłym wieku jest w szczególności narażona na działanie czynników zewnętrznych, tym samym nie tak trudno o wystąpienie pierwszych symptomów AZS. W pielęgnacji skóry atopowej natłuszczanie jest najważniejsze, a to zaś jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu emolientów. Bogate w starannie wyselekcjonowane składniki wnikają w głąb skóry, docierając przy tym do warstwy lipidowej naskórka i tworząc warstwę ochronną. Kosmetyki tego rodzaju powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb na podstawie wywiadu z lekarzem specjalistą. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków jest stanowczo odradzane, gdyż może poskutkować wystąpieniem silnego uczulenia.

Długie kąpiele? Niekoniecznie

Wbrew pozorom woda wysusza naszą skórę, a zwłaszcza długie i gorące kąpiele, które nie są zalecane u osób z atopowym zapaleniem skóry. Należy bowiem zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią higienę. Dobrze oczyszczona skóra znacznie lepiej reaguje na wszelkiego rodzaju leki i emolienty. Pomyśl również o dodaniu natłuszczającego kosmetyku do kąpieli. Co więcej, warto pomyśleć o montażu specjalnych filtrów na kranie, które oczyszczą wodę ze szkodliwego dla atopowej skóry chloru.

Po kąpieli

Nie pocieraj atopowej skóry szorstkim ręcznikiem! Wywołasz jedynie dodatkowe podrażnienia, a leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Delikatnie osusz skórę i nałóż preparat, jeszcze zanim skóra całkowicie wyschnie. Emolient wchłonie się w głąb skóry, a ty uzyskasz efekt nawilżenia.

Atopowe zapalenie skóry a dieta

Zmiana nawyków żywieniowych to wówczas konieczność. Część symptomów AZS objawia się zwykle tuż po spożyciu produktów tj. mleko, jajka, ryby, czekolada czy pieczywo. Wykluczając z codziennej diety składniki, zawierające alergeny, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż pewne objawy znikną. Unikaj również produktów bogatych w barwniki i sztuczne aromaty. Dlaczego? One również mogą wywoływać świąd.

Jak prać ubrania?

Podstawowym błędem, który popełniamy w trakcie leczenia atopowego zapalenia skóry, jest stosowanie silnych detergentów. Do prania wykorzystujmy proszki i płyny sprawdzone wcześniej przez nas. Należy także prać każde nowe ubranie, by pozbyć się chemikaliów i bakterii. Zwróć również uwagę na oznaczenia na metce. Stanowczo odradzamy wybór ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów.

Jak złagodzić świąd?

Świąd jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów atopowego zapalenia skóry. Niestety chorzy bardzo często popadają w błędne koło. Nieustanne drapanie jedynie pogorszy samopoczucie i wzmocni uczucie swędzenia. Pracując jako opiekunka osób starszych, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwe. Nie pozostaje bowiem nic innego, jak przeciwdziałać nieprzyjemnym objawom.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!