Jak pielęgnować skórę seniora zimą?

Zdrowie podopiecznych

Woman applying hand cream

Delikatna skóra osób starszych wymaga szczególnej troski, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne. Ważną rolą opiekunki osób starszych jest odpowiednia pielęgnacja i codzienna ochrona skóry podopiecznego.

Zimowe problemy ze skórą to nie dotyczą tylko osób, które spędzają długie godziny na świeżym powietrzu. Wystarczy kilkanaście minut w niekorzystnych warunkach, aby doszło do uszkodzenia warstwy lipidowej, która w naturalny sposób chroni skórę. Szczególnie podatni na uszkodzenia i podrażnienia skóry są seniorzy. To oni częściej skarżą się na nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia i swędzenie. Jak tego uniknąć? Opiekunki z LAXO Care radzą, jak odpowiednio pielęgnować i chronić skórę seniorów zimą.

Na zimowe warunki szczególnie narażone są odsłonięte części ciała tj. twarz i ręce. W mroźne i wietrzne dni należy je osłaniać odpowiednim ubraniem – ciepłe rękawiczki i szeroki szal to podstawa podczas wyjścia na dwór. Tym bardziej, że niskie temperatury nie są powodem do rezygnacji ze spacerów.

Dodatkową ochronę powinny stanowić kosmetyki. – Krem do twarzy, krem do rąk oraz balsam do ust, to według mnie zimą zestaw obowiązkowy nawet dla mężczyzn – wymienia pani Maria. – Ważne, aby sięgać po nie przed każdym wyjściem, regularnie, a nie dopiero wtedy, gdy na skórze pojawią się zaczerwienienia – radzi opiekunka współpracująca z LAXO Care.

Wybór odpowiednich preparatów dla osoby starszej to kluczowa sprawa. Dotyczy to także środków do codziennej higieny. Warto zwrócić uwagą, aby mydła, żele czy chusteczki nawilżające, które stosują opiekunki, nie podrażniały i nie wysuszały skóry seniora. Zimą należy sięgać po balsamy i kremy, które ochronią skórę przed mrozem, wiatrem i promieniami słonecznymi, ale jednocześnie nawilżą i odżywią. Preparaty do pielęgnacji ciała powinny zawierać naturalne oleje, witaminy E i A oraz składniki łagodzące podrażniania np. alantan i bepanthen. – Czasami wolę iść po dobry krem czy balsam do apteki. Przynajmniej mam pewność, że sprawdzi się w zimowych warunkach – przyznaje pani Zosia, opiekunka z LAXO Care.

Wbrew panującym do niedawna opiniom nawet zimą nie wskazane są bardzo tłuste kremy, ponieważ nadmiernie obciążają skórę, zatykają pory i przyczyniają się do zahamowania naturalnych mechanizmów parowania wody. Jeśli już zdecydujemy się je zastosować np. przy bardzo dużych mrozach, należy pamiętać, aby po powrocie do domu zmyć tłustą warstwę.

Niekorzystne warunki zewnętrzne to nie jedyna rzecz, która źle wpływa na kondycję skóry osób starszych. Równie nieprzyjemne w skutkach może być długotrwałe przebywanie w nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w powietrzu pomoże częste wietrzenie pomieszczeń oraz mokre ręcznik na kaloryferach. Warto pamiętać, że te sposoby wpłyną nie tylko na poprawę odporności i lepsze samopoczucie osoby starszej, ale również na ogólny wygląd i kondycję jego skóry.

Idealnym uzupełnieniem zimowej pielęgnacji skóry jest właściwa dieta. Zimą nie możemy zapominać o piciu dużej ilości wody. W zdrowym jadłospisie powinny znaleźć się także bogate w witaminy warzywa np. kiszonki, chude mięso i ryby oraz produkty bogate w błonnik.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!