Pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka – poradnik

Przygotowanie do wyjazdu

W momencie, gdy ostatecznie zdecydujemy się na  pracę, jako opiekunka do osób starszych, warto sobie wszystko zaplanować. A z racji tego, że każda z nas miała kiedyś swój pierwszy raz, to zebrałyśmy najważniejsze porady dla tych, które dopiero mają go przed sobą. Co będzie najważniejszym elementem bagażu? Jaką odzież spakować? I w jaki sposób się zabezpieczyć? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Dokumenty to podstawa

Najważniejszą częścią całego naszego bagażu będą dokumenty. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, wszelkie legitymacje, chociażby studencką, która uprawnia nas do korzystania z wielu zniżek na terenie całej UE, czy paszport, który oczywiście nie jest wymagany w Niemczech do legitymizowania się, jednak warto go mieć przy sobie w razie, gdybyśmy zgubiły dowód osobisty. Kolejnym elementem bagażu, którego nie może zabraknąć w naszej torbie, są lekarstwa, które zażywamy regularnie oraz zaświadczenie, jeśli chorujemy przewlekle.

W myśl zasady przezorny zawsze ubezpieczony warto zrobić sobie kopie wszelkich dokumentów i wziąć je ze sobą. Dodatkowo możemy je przetłumaczyć na język niemiecki, aby pomogły nam one w komunikacji z naszymi zachodnimi sąsiadami w sytuacjach nagłych.

Odzież do pracy opiekunki

Kolejną ważną kwestią jest charakter odzieży, którą zabieramy ze sobą do pracy. Pamiętajmy, że nie jest to wyjazd urlopowy. Jedziemy do Niemiec do pracy, podczas której będziemy pomagać osobie starszej w różnych czynnościach. Warto zatem spakować do walizki ubrania luźniejsze, wygodne, w których będziemy się czuły komfortowo, acz schludnie i które nie będą przeszkodą do wykonywania swoich obowiązków.

Jednak nie powinniśmy zapomnieć również o takich elementach garderoby, które będą się nadawały na oficjalne wyjścia. Nie jest wykluczone, że senior, którym będziemy się opiekować, będzie fanem spektakli teatralnych, także i na taką okoliczność powinnyśmy się przygotować.

Bezpieczna firma rekrutująca

Podstawą naszego bezpieczeństwa w domu seniora za granicą jest wybór odpowiedniej firmy rekrutującej, która jest w stanie nam zapewnić 100-procentowe bezpieczeństwo. Dzięki niej jesteśmy pewne, że nikt nas nie oszuka pod względem finansowym i że wypłatę dostaniemy na czas. Również takie firmy dofinansowują kursy językowe dla swoich opiekunek. Dzięki czemu nasz komunikacja zarówno z podopiecznym, jak i jego rodziną będzie zdecydowanie ułatwiona, a my same będziemy czuły się pewniej.

Sam długoterminowy wyjazd za granicę może wiązać się z niemałym lękiem. Jeśli dołożymy do niego niepokój związany z podjęciem się pracy, jako opiekunka do osób starszych, to możemy mieć gotowy przepis na depresję. Jednak pamiętajmy, że jeśli wszystko sobie dobrze zaplanujemy, to nie będzie powodów do zmartwień, a nasza przygoda może okazać się najlepszą w życiu.

Koniecznie spakujmy ze sobą wszystkie dokumenty i ich kopie. Zabierzmy ze sobą wygodne ubrania, niezbędne lekarstwa i przede wszystkim wybierzmy firmę rekrutującą, która zapewni nam bezpieczne warunki pracy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!