Pierwszy wyjazd – na co się przygotować w rodzinie?

Przygotowanie do wyjazdu

girl on sofa packing suitcase for holiday

ABC przygotowań do wyjazdu

Co powinno znaleźć się w walizce opiekunki wyjeżdżającej do Niemiec? Jakie formalności trzeba załatwić w Polsce? Gdzie i kiedy kupić bilet na podróż? Na co przygotować się, gdy jedziemy do nowej rodziny? Warto o wszystkim pomyśleć przed wyjazdem do pracy w Niemczech, dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.

Z jednej strony opieka nad osobami starszymi w Niemczech to szansa na legalne zatrudnienie i lepsze zarobki, z drugiej – wiele niewiadomych, które zwłaszcza przed pierwszym wyjazdem budzą obawy. Stresująca jest nie tylko sama praca z osobą chorą oraz opieka nad nią, ale także fakt, że czeka nas dłuższa rozłąką z bliskimi, będziemy musieli przejechać setki kilometrów i zamieszkać z obcymi ludźmi. Stresujące mogą być też sam kraj Niemcy – inna kultura, obyczaje, język. Do dłuższego wyjazdu trzeba się dobrze przygotować, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych zmartwień. Dla niedoświadczonych opiekunek morze formalności i spraw do załatwienia wydaje się sporym wyzwaniem. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że nie taki diabeł straszny, a w wielu kwestiach możemy liczyć na pomoc i doświadczenie prawników Laxo Care. Dzięki temu praca w Niemczech może zacząć się przyjemnie i przebiec w komfortowych warunkach.

Opieka nad opiekunką

Praca w Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej nie wymaga załatwiania tylu formalności co kiedyś. Także praca dla opiekunek jest łatwiejsza oraz bardziej dostępna. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich wcale. Osoby, które gubią się w natłoku przepisów i dokumentów, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Opiekunki starszych w Niemczech, które od lat współpracują z Laxo, cenią sobie fakt, że przed wyjazdem za granicę nie wszystko jest na ich głowie, a podczas pobytu czują się bezpieczne. To firma szuka dla nich oferty pracy w Niemczech, ustala wynagrodzenie i warunki współpracy np. przysługującą każdej opiekunce przerwę, zakres obowiązków. Również firma dba o odprowadzenie składek emerytalnych i zdrowotnych oraz o ubezpieczenie każdej z opiekunek. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala uniknąć dodatkowych kosztów w razie choroby.

Gdy ustalimy termin rozpoczęcia pracy w Niemczech, kolejnym ważnym krokiem będzie organizacja dojazdu. W tej kwestii również możemy liczyć na pomoc pracowników Laxo. Najczęściej firma korzysta z oferty sprawdzonych przewoźników, którzy zawożą opiekunkę bezpośrednio pod dom pacjenta. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Dom pod nadzorem

Jeśli mieszkamy sami lub do tej pory na naszej głowie były wszelkiego rodzaju sprawy związane z prowadzeniem domu, należy przekazać komuś nasze zadania. Opieka nad mieszkaniem nie powinna ograniczać się tylko do podlewania kwiatków czy nakarmienia rybki. Ważne, aby pod naszą nieobecność w trakcie wykonywania obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech ktoś regularnie odbierał korespondencje, wyrzucał zapychające skrzynkę pocztową ulotki i przede wszystkim płacił rachunki. Jeśli w tej ostatniej kwestii nie możemy poprosić kogoś zaufanego o pomoc, lepiej uregulować niektóre zobowiązania wcześniej. – Do przodu płacę gaz, prąd i telefon, żeby się nie okazało, że podczas mojej nieobecności zostaną odłączone – radzi pani Elżbieta. W przypadku stałych zobowiązań dobrym rozwiązaniem jest zrobienie w banku stałych zleceń.

Walizka na każdą okazję

Ostatni krok przed wyjazdem to spakowanie walizki. Praca w Niemczech wiąże się z różnymi obowiązkami, więc warto zastanowić się nad tym, czego będziemy potrzebowali. Co do niej włożymy zależy m. in. od pory roku i naszych indywidualnych potrzeb jako opiekunki starszych. Na pewno się w niej znaleźć:

 • wygodne ubrania i buty do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech (najlepiej 5-6 zestawów – w niektórych domach pranie robi się tylko raz w tygodniu), 1-2 stroje na specjalną okazję np. wyjście do restauracji,
 • kosmetyki np. szampon, żel pod prysznic, krem, balsam itd. (jeśli nie chcemy wydawać na miejscu pieniędzy warto wziąć większe opakowania),
 • podręczna apteczka: plastry, tabletki przeciwbólowe, witaminy, lek na przeziębienie i ból gardła (osoby, które stale przyjmują leki, powinny zabrać zapas tabletek),
 • mały słownik lub rozmówki dotyczące opieki nad osobami starszymi w Niemczech,
 • umilacze wolnego czasu np. książka, krzyżówki, mp3 z ulubiona muzyką.

Do podręcznej torby należy spakować prowiant na drogę, niezbędne dokumenty tj. ważny dowód osobisty, komórkę z włączonym roomingiem oraz trochę gotówki w polskiej i obcej walucie. Drobne przydadzą się podczas podróży np. gdy zechcemy skorzystać z toalety lub napić się kawy. Dzięki takiemu przygotowaniu każda opiekunka osób starszych będzie w pełni przygotowana na czekające ją doświadczenia.

Pierwsze wrażenie

Oferty pracy, załatwianie formalności, pakowanie walizki i sama podróż to jeszcze nie wszystko. Równie ważne jest przygotowanie na spotkanie z nowym podopiecznym i jego rodziną, przede wszystkim przygotowanie psychiczne. Praca w Niemczech, szczególnie dla opiekunek, może być na początku stresująca, dlatego warto nastawić się pozytywnie do pracy, do tego, co nas czeka i od samego początku spróbować nawiązać dobre relacje. – Gdy jadę do nowej rodziny zawsze biorę ze sobą pudełko polskich czekoladek. Taki drobny upominek pozwala przełamać pierwsze lody. Niemcy doceniają ten gest – mówi pani Ela, która pracuje w Niemczech jako opiekunka.

Otwartość opiekunki na ludzi, zrozumienie potrzeb i oczekiwań zdecydowanie ułatwią dalszą współpracę.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!