Podnoszenie kwalifikacji w pracy opiekunki osób starszych

Porady dla opiekunek

Podnoszenie kwalifikacji jest ważne w każdym zawodzie, w tym również opiekunki osób starszych. Zdobyte w pracy doświadczenie, w połączeniu z poszerzaną nieustannie wiedzą, czyni z nas coraz lepszych pracowników. Kwalifikacje można podnosić na wiele różnych sposobów, np. dzięki nauce stacjonarnej lub zdalnej. Przekłada się to na usprawnienie pracy opiekunki, szybsze i lepsze wykonywanie obowiązków oraz komfort własny i podopiecznego. Dodatkowo zwiększa możliwości w wyborze ofert pracy i wyższych zarobkach. W jaki sposób można podnieść swoje kwalifikacje w tym zawodzie? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Pracuj nad znajomością języka niemieckiego

Znajomość języka niemieckiego jest podstawą pracy każdej opiekunki, która przyjmuje zlecenie poza granicami swojego kraju. Znajomość języka kraju, w którym pracujemy, jest przecież niezbędna.  Przede wszystkim pozwala lepiej komunikować się z podopiecznym oraz jego rodziną. Ponadto daje dużo swobody w funkcjonowaniu poza domem seniora. Naukę języka obcego warto rozpocząć jeszcze przed wyjazdem, zwiększy to komfort pracy za granicą oraz sprawi, że opiekunka szybciej odnajdzie się w nowym środowisku, a praca będzie sprawiała jej większą satysfakcję. Poza tym uniknie niepotrzebnych nieporozumień, które mogą wynikać z trudności językowych.

Naukę języka obcego można rozpocząć od skorzystania z lekcji dostępnych w intrenecie, zapisać się na grupowy kurs stacjonarny, ściągnąć sobie jedną z wielu darmowych aplikacji do nauki języka niemieckiego (pisaliśmy o nich TUTAJ) lub zapisać się na prywatne lekcje. Wszystko zależy od naszych preferencji. Dobrą okazją do rozwija swoich kompetencji językowych jest obcowanie z językiem na żywo, będąc już na zleceniu. Słuchając podopiecznego i wszystkich tych, z którymi ma się kontakt np. przechodniów na ulicy, ekspedientki w sklepie itd. Dobrym pomysłem jest oglądanie niemieckiej TV, słuchanie radia czy choćby przeglądanie niemieckiej prasy. Grunt to pokonanie swojego strachu i podejmowanie prób mówienia po niemiecku, nawet jeśli będzie robić się wiele błędów.

Zapisz się na kursy lub szkolenia

Jest mnóstwo kursów, które w sposób bezpośredni lub pośredni związane są z opieką nad seniorem i pozwalają na lepsze wykonywanie obowiązków podczas pracy jako opiekunka osób starszych. Warto skończy kurs udzielania pierwszej pomocy lub zapisać się do szkoły, np. policealnej dla dorosłych (bardzo często są darmowe), która przyucza do zawodu opiekunki. Dostępne są kierunki takie jak np. opiekun medyczny, opieka osób starszych z aktywizacją seniora, opieka osoby starszej. Dobrym pomysłem jest też kurs pielęgniarki lub dotyczący  np. demencji – opieka nad chorym. Wiele z takich kursów organizowane jest przez różne urzędy np. urzędy pracy oraz stowarzyszenia. Z racji tego, że tego typu urzędy funkcjonują w każdym mieście powiatowym, kursy organizowane przez nie są łatwo dostępne i często dla osób np. zarejestrowanych jako bezrobotne, bezpłatne. Kurs, który warto również rozważyć to kurs prawa jazdy. Coraz częściej agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech oferują dodatkowe bonusy dla czynnych kierowców kategorii B.

Wiedza na wyciągnięcie ręki

W obecnym świecie dostęp do wiedzy jest praktycznie nieograniczony. Rozwój nowych technologii przyczynił się do tego, że każdy z nas może korzystać z internetu, który otwiera przed nami nowe możliwości. Internet umożliwia samodoskonalenie siebie i zdobywanie wiedzy. Na znaczeniu zyskuje kształcenie się na odległość (czyli e-learning). W internecie dostępne są m.in. kursy opiekunek, które można zrobić bez wychodzenia z domu. Po uiszczeniu opłaty, można otrzymać dostęp do wykładów, które odbywają się w czasie rzeczywistym z możliwością dyskusji – można zadawać pytania i uzyskać od razu na nie odpowiedzi. Warto wybierać te kursy, które posiadają dobre opinie od innych użytkowników oraz po ich ukończeniu otrzymuje się certyfikat. W sieci dostępne są również wszelkiego rodzaju materiały do nauki oraz służące usystematyzowaniu wiedzy jak np. e-booki, podcasty czy prezentacje multimedialne. Wiedzy dostarczają też wszelki blogi tematyczne prowadzone przez ekspertów w danej dziedzinie lub poradniki i magazyny tematyczne. W internecie znajdziemy pełno rekomendacji książek praktycznie w każdej tematyce, a do tego często można dokonać ich zakupu za pośrednictwem księgarni internetowych, w których występują te same pozycje w dużo niższych cenach niż stacjonarnie.

Zdobytej wiedzy nikt Ci nie odbierze

Podnoszenie swoich kwalifikacji jest kwestią indywidualną. Należy jednak pamiętać, że konkurencja pośród pracowników w branży opiekunek osób starszych w Niemczech jest naprawdę spora. Warto zatem zainwestować w siebie, aby móc podjąć pracę na lepszych warunkach, z wyższym wynagrodzeniem. A dodatkowo wykonywać zadania stawiane przed opiekunką osób starszych z łatwością i na wyższym poziomie.

W kwestii zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji, zawsze służymy naszym opiekunkom osób starszych pomocą. Właśnie w tym celu na bieżąco publikujemy wpisy na blogu oraz posty na facebooku, w których zamieszczamy najbardziej istotne informacje dotyczące pracy przy opiece nad osobą starszą. Jest to obszerna baza wiedzy, w której znaleźć można między innymi wiele cennych wskazówek dotyczących zapewnienia podopiecznemu bezpieczeństwa i komfortu, ale także szczegółowe informacje z zakresu konkretnych chorób. Z prezentowanych wpisów dowiedzieć się można nieco więcej o opiece nad osobami leżącymi lub poruszającymi się na wózku, a także poznać zalecenia dotyczące sprawowania opieki nad seniorami cierpiącymi na różne dolegliwości.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!