Popularne formy ćwiczeń dla seniorów

Zdrowie podopiecznych

codzienna aktywność seniora

Ćwiczenia pozwalają utrzymać organizm w dobrej formie, dlatego aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem życia. Codzienna dawka ruchu jest ważna również dla seniorów. Starsi ludzie narażeni są na wiele schorzeń i dolegliwości, przed którymi może uchronić zmiana stylu życia. Dlaczego „ruch to zdrowie” i jakie formy ćwiczeń wybrać dla seniora?

Dlaczego warto ćwiczyć?

Ruch wzmacnia odporność organizmu. Zmniejsza ryzyko takich chorób jak otyłość, cukrzyca, cholesterol, nadciśnienie. Ćwiczenia wspomagają pracę mózgu, przez co chronią przed rozwojem chorób demencyjnych. Aktywność fizyczna pozwala również zachować siłę mięśni i sprężystość ścięgien, które wraz z wiekiem ulegają pogorszeniu. Poza wymienionymi korzyściami dla organizmu ruch fizyczny wpływa na kondycję psychiki. Seniorzy są grupą wyjątkowo narażoną na depresję i samotność, dlatego sport i kontakt społeczny może mieć charakter profilaktyczny.

Przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń należy zasięgnąć opinii lekarza. Jest to szczególnie istotne w przypadku seniorów, którzy od dawna nie byli aktywni fizycznie. Osoby starsze mierzą się z różnymi problemami zdrowotnymi, dlatego nie każda forma ruchu będzie dla nich odpowiednia.

Ćwiczenia dla seniorów – zasady

Aktywność fizyczna powinna być dopasowana ogólnego stanu i towarzyszących chorób. Szczególną ostrożność zaleca się zachować przy osobie z nadciśnieniem tętniczym. Najlepiej wtedy stopniowo dozować umiarkowane ćwiczenia, początkowo około 15 minut 3-4 razy w tygodniu. Później stopniowo można zwiększać czas do około 30- 40 minut. Ćwiczenia powinny zarówno zwiększać wytrzymałość mięśni, jak i wpływać na koordynację ruchową. Do ogólnych zasad aktywności fizycznej seniorów zaliczamy:

 • Indywidualność – intensywność ruchu musi być dopasowana do seniora
 • Prostota – ćwiczenia osób starszych nie powinny być skomplikowane
 • Małe kroki – intensywność wysiłku powinna być umiarkowanie nasilana, wydłużanie czy zwiększanie ilości ćwiczeń odbywa się w sposób stopniowy
 • Opieka – powinniśmy obserwować samopoczucie uczestnika ćwiczeń, a podczas ćwiczeń w mieszkaniu zadbać o odpowiednią ilość miejsca

Formy ćwiczeń

 • Najlepszymi ćwiczeniami wytrzymałościowymi, będą popularne aktywności, takie jak jazda na rowerze, marszobieg, pływanie czy długie i regularne spacery są korzystne dla pracy serca i poprawiają nastrój.
 • Dla seniora szczególne istotne są ćwiczenia zwiększające siłę mięśni, która jest bardzo ważna w profilaktyce upadków i codziennym funkcjonowaniu.
 • Ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową i gibkość są szczególnie wskazane dla osób cierpiących z powodu ograniczeń ruchowych. Powinny być wykonywane codziennie przez 5 – 10 minut.
 • Ćwiczenia rozciągające zwiększają swobodę ruchów i pozwalają na bycie aktywniejszym.

Problemem w rozpoczęciu ćwiczeń może być opór osoby starszej. Szczególnie jeśli pozytywne rezultaty nie przychodzą od razu, a ważna jest motywacja i systematyczność. Do aktywności fizycznej mogą zachęcić ćwiczenia grupowe, takie jak wspólny aerobik, popularny ostatnio nordic walking, czy specjalne zajęcia prowadzone przez fizjoterapeutów dla seniorów. Przebywanie wśród innych ma pozytywny wpływ na psychikę, a uprawianie sportu powoduje wytwarzanie w ciele endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Sport poprawia siłę mięśni i daje możliwość nawiązania nowych znajomości. Odpowiedzialne i regularne ćwiczenia są kluczem do zachowania zdrowia, dlatego niezależnie od wieku, nie warto unikać ruchu.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!