Powikłania po grypie – co grozi seniorom?

Zdrowie podopiecznych

Okres jesienno-zimowy to nie tylko piękne, kolorowe krajobrazy, ale też mniej przyjemne aspekty, czyli choroby i alergie. Osoby młode bardzo szybko uporają się z grypą czy przeziębieniem. Nieco inaczej wygląda to u osób starszych, szczególnie gdy doznają powikłań. Co grozi seniorom i jak zapobiegać powikłaniom po grypie? Sprawdź poniżej.

Zwiększone ryzyko powikłań – poznaj czynniki

Grypa dopada nas zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Przenoszona jest drogą kropelkową, więc natrafić na nią możemy tak naprawdę wszędzie: w sklepie, gdy któryś z klientów kaszlnie, w komunikacji miejskiej, gdy najpierw dotkniemy uchwytu pełnego bakterii, a później ust, a nawet na spacerze, gdy mijający nas pieszy kichnie. Zdarza się jednak, że przebiega ona bez żadnych poważnych objawów i mija samoistnie po 3-5 dniach. Całkiem inaczej wygląda czas trwania choroby, po której występują powikłania, a to uzależnione jest od wielu czynników. Można tu zaliczyć m.in.:

 • Wiek chorego – powyżej 65. roku życia łatwiej o powikłania,
 • Otyłość,
 • Przewlekłe choroby takie jak astma czy niewydolność serca,
 • Cukrzyca i inne choroby metaboliczne,
 • Osłabiona odporność,
 • Dolegliwości układu krwiotwórczego.

Zazwyczaj u osób o podwyższonym ryzyku występowania powikłań, szczególnie gdy występują choroby przewlekłe, lekarz zaleca regularne przyjmowanie leków przeciwwirusowych i tym samym obniża zagrożenie zachorowań.

Powikłania po grypie – jakie najczęściej dotykają seniorów?

Do powikłań pogrypowych najczęściej występujących właśnie u seniorów można zaliczyć choroby układu oddechowego: zapalenie płuc, problemy z zatokami nosa, zapalenie krtani i oskrzeli, oraz choroby układu krążenia: zapalenie mięśnia sercowego czy pogorszenie objawy wieńcowej, która może doprowadzić nawet do nagłej śmierci. Grypa to również większe ryzyko występowania zawału serca, szczególnie w ciągu pierwszych 7 dniu od wystąpienia objawów. Bardzo wiele przypadków „zwykłej” grypy to u osób starszych – ze względu na ostry przebieg i zwiększone ryzyko powikłań – powód do hospitalizacji. Często można wtedy zaobserwować pogorszenie funkcjonowania w codziennych warunkach, a nawet pewne nowe niepełnosprawności. Seniorzy, którzy do tej pory świetnie radzili sobie sami, nawet mimo niezbyt podeszłego wieku mogą wymagać opieki lub pomocy, a to zazwyczaj wpływa na obniżenie poziomu własnej wartości.

Szczepienia przeciw grypie po 65 roku życia

Szczepionki to jeden ze sposobów na uniknięcie powikłań po grypie, a właściwie samej grypy. Dlatego powinniśmy przywiązać do nich większą wagę – zwłaszcza po 65. roku życia, gdy ryzyko powikłań znacznie wzrasta. Nawet gdy mimo zaszczepienia senior zachoruje, przejdzie chorobę dużo lżej i nie dosięgną go żadne komplikacje, a to już można uważać za sukces. Najlepiej zaszczepić się od razu w momencie pojawienia się szczepionek w aptekach, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu epidemiologicznego.

Musimy pamiętać, że choroba to też za każdym razem koszty: czasowe, ponieważ w kolejkach do lekarza spędza się obecnie coraz więcej czasu; oraz finansowe, bo należy kupić leki odpowiednio działające na nasze objawy. Szczepionka to jednorazowy wydatek rzędu 30-50 zł, dzięki któremu uda nam się zaoszczędzić na lekach, a czas przeznaczony na oczekiwanie na wizytę zadedykujemy najbliższym.

Jak widać, powikłania po grypie mogą okazać się naprawdę poważne, szczególnie dla seniorów. Najlepiej jest więc zapobiegać, a w razie zachorowania od razu udać się do lekarza i nie ignorować objawów.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!