Przewlekły ból u osób starszych – jak sobie z nim radzić?

Zdrowie podopiecznych

Ból, który towarzyszy w codziennym życiu, jest utożsamiany z procesem starzenia do tego stopnia, że bardzo często jest on bagatelizowany. Okazuje się, że ponad połowa seniorów powyżej 65 roku życia musi zmagać się z przewlekłym bólem. Dolegliwości bólowe w dużym stopniu wpływają na komfort osoby chorej, obniżając jego jakość życia. Nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych i wykluczyć seniora z życia społecznego, czy aktywności fizycznej. W tym artykule poruszymy temat przewlekłego bólu i przedstawimy sposoby na radzenie sobie z nim.

Jak zdiagnozować ból u seniora?

Zmiany związane z procesem starzenia utrudniają proces diagnozowania bólu u ludzi starszych. Problemy związane z pogorszonymi zmysłami, takimi jak wzrok czy słuch oraz problemy z pamięcią, czy koncentracją wpływają na wydłużenie procesu diagnozy. Czasem seniorzy ukrywają swoje objawy, z obawy przed usłyszeniem niekorzystnej diagnozy lub konieczności obarczenia opieką swoich bliskich.

Przeprowadzana diagnoza ma charakter wywiadu, podczas którego lekarz pyta o lokalizację bólu, jego intensywność, czas trwania, charakterystyczne dolegliwości oraz trudności, które wywołuje. Często wzbogaca się diagnozę o obserwacje – rolą rodziny oraz opiekunki dla osób starszych jest dostrzeżenie niepokojących sygnałów, takich jak odgłosy, grymasy czy podpieranie się podczas chodzenia. Do oceny poziomu bólu wykorzystuje się różnego rodzaju skale, takie jak np. skala numeryczna czy skala wzrokowo-analogowa.

Miejsca występowania bólu u seniorów

Wyróżnia się kilka miejsc, w których seniorzy najczęściej narzekają na ból. Najczęściej ból doskwiera osobom starszym w okolicy pleców, rąk, szyi, stóp czy kości. Przewlekłe dolegliwości bólowe mogą być następstwem chorób przewlekłych, takich jak np. reumatyzm, choroby nowotworowe, zwyrodnienie stawów czy osteoporoza.

Charakterystycznym zjawiskiem dla osób, które cierpią na długotrwały ból, jest problem z utrzymaniem jednej pozycji lub pocieranie bolących części ciała. Ważnym elementem jest, aby opiekunka dla osób starszych znała typowe dla seniorów schorzenia i potrafiła dostarczyć odpowiednią opiekę swoim podopiecznym.

Leczenie dolegliwości bólowych

Skuteczna diagnoza dolegliwości bólowych i zlokalizowanie ich występowania odgrywa dużą rolę w procesie leczenia. Priorytetem powinno być leczenie bólu ostrego, czyli stosunkowo krótkiego i intensywnego. Leczenie bólu przewlekłego bazuje na farmakoterapii i niefarmakologicznych metodach leczenia. W ich skład wchodzi edukacja, psychoterapia, masaże, techniki relaksacyjne czy fizjoterapia.

Niefarmakologiczne metody nie powinny być dyskredytowane w procesie leczenia, ponieważ ich skuteczność jest dowiedziona naukowo. Często zapomina się o fakcie, że senior powinien zmienić swój dotychczasowy styl życia. Odpowiednia dieta, zrzucenie zbędnych kilogramów czy odstawienie papierosów mogą okazać się pomocne w procesie leczenia przewlekłych dolegliwości bólowych.

Przewlekły ból to zjawisko, które dotyka ponad połowy seniorów. Wyniki badań informują, że skala problemu jest w rzeczywistości większa, ponieważ wiele starszych ludzi nie chce przyznać się do przewlekłego bólu. Odpowiednia opieka oraz terapia są w stanie zapewnić ulgę osobom chorym, oraz realnie wpłynąć na komfort ich życia.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!