Przydatne ćwiczenia na dobrą pamięć dla każdego seniora

Zdrowie podopiecznych

starsza pani

Obecnie treningi pamięci dla seniorów są stosowane jako standardowy element terapii u osób chorych, a także jako sposób na zachowanie sprawnego umysłu u osób zdrowych. Regularne wykonywanie prostych ćwiczeń, a także gier czy zabaw sprawia, że każdy senior może cieszyć się doskonałą pamięcią nawet 10 lat dłużej. Warto zainteresować się popularnymi technikami i wdrożyć je do życia bliskich nam osób.

Kto powinien ćwiczyć pamięć?

Według lekarzy i specjalistów ćwiczenia pamięci dla seniorów powinny stać się ważnym elementem każdego dnia u osób przekraczających 60 rok życia. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się regularne treningi umysłu, tym lepiej.

Ponadto ćwiczenia pamięci są stosowane u osób zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera. Obie te przypadłości prowadzą do stopniowego uszkadzania pamięci, co przejawia się nierozpoznawaniem osób, zapominaniem wydarzeń, rozmów. U każdej osoby choroby te będą miały inny przebieg czy stopień zaawansowania. Stosowanie ćwiczeń pamięć prowadzi do ustabilizowania stanu seniora bądź do częściowego przywrócenia zdolności poznawczych.

Ćwiczenia pamięci stosowane są również u seniorów po udarze, który często wiąże się z amnezją, problemami z przypominaniem. Co więcej, zjawisko spowolnienia myślenia, pogorszenia pamięci pojawia się również u osób cierpiących na chorobę Parkinsona.

Regularne treningi pamięci gwarantują, że każda osoba zmagająca się z problemami, odczuje już w krótkim czasie poprawę. U osób regularnie ćwiczących wzrasta również samoocena oraz poprawia się samopoczucie. Taka regularna aktywizacja umysłu pozytywnie wpływa na jakość życia.

Gry wspierające pamięć

Wśród ćwiczeń poprawiających pamięć znajdują się proste gry i zabawy, które stanowią jednocześnie doskonałą rozrywkę dla każdego seniora. Na sprawność myślenia i zapamiętywanie świetnie wpływają gry planszowe, karciane, które opierają się na liczeniu punktów, zapamiętywaniu kolorów czy symboli.

W ośrodkach oraz szpitalach chętnie prowadzi się gry towarzyskie, które angażują każdą osobę biorącą w nich udział. Często polegają one na zapamiętywaniu imion uczestników, opowiedzianych historii, ciągów liczb czy kolorów.

Popularnymi ćwiczeniami na poprawę pamięci, które mogą być wykonywane samodzielnie, są krzyżówki, labirynty, rebusy czy sudoku. Warto rozpoczynać od łatwych poziomów trudności, tak by senior nie zraził się na początku. Z upływem czasu należy proponować coraz bardziej rozbudowane ćwiczenia, które będą w większym stopniu angażowały daną osobę.

Ćwiczenia pamięci można wymyślić również samodzielnie. Istnieje wiele różnych sposobów na usprawnienie umysłu, które mogą posłużyć jako swego rodzaju inspiracja.

 • gra w skojarzenia – każdy po kolei wypowiada pierwszy wyraz, jaki został skojarzony z wyrazem powiedzianym przez poprzednią osobę,
 • gra w zapamiętywanie słów – każdy powtarza słowa powiedziane wcześniej, dodając kolejne.
 • kolejną efektywną zabawą dla seniorów jest zapamiętywanie układanki przedmiotów. Jedna osoba zapamiętuje układ, zamyka oczy, a następnie następuje zmiana kolejności układu. Po otwarciu oczu należy odgadnąć, które przedmioty zostały zamienione. Przy tym ćwiczeniu senior udoskonala również pamięć selektywną.

Mnemotechniki

Mnemotechniki są sposobami, dzięki którym łatwiej jest zapamiętać daty, hasła, imiona czy wszelkie inne dowolne informacje. Techniki szybkiego uczenia się są rodzajem treningu pamięć, który ułatwi koncentrację, skupienie i pozwoli na sprawniejsze uczenie się nowych rzeczy.

Wśród mnemotechnik można wyróżnić technikę lokalizacji, między innymi rzymski pokój lub pałac pamięci. Korzystając z tych sposobów, zapamiętujemy dane informacje, przypisując je do konkretnych przedmiotów. W ten sposób myśląc o danym elemencie, przypominamy sobie powiązane wiadomości.

Istnieją również różnorodne mnemotechniki opierające się na tworzeniu rymowanek czy limeryków, które ułatwiają zapamiętywanie dat, haseł czy ciągu cyfr.

Ćwiczenie pamięci – korzyści

Regularne trenowanie pamięci pozwala na poprawę komfortu życia każdego seniora. Dzięki ćwiczeniom umysłu każda starsza osoba jest w stanie pozostać aktywna, sprawna, samodzielna, a dodatkowo znacznie obniża się ryzyko wystąpienia depresji czy izolacji.

Treningi pamięć są bardzo ważne przede wszystkim u osób zmagających się z chorobami, jednak również sprawni i aktywni seniorzy powinni pamiętać, jak ogromne korzyści wiążą się z regularnym ćwiczeniem umysłu. Wprowadzając treningi jako obowiązkowy element codzienności, gwarantujemy zachowanie stabilnej sprawności myślenia na długi czas.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!