Rany przewlekłe u seniorów – jak ich unikać?

Zdrowie podopiecznych

Rany przewlekłe u seniorów – jak ich unikać?

Pielęgnacja delikatnej, a zarazem skłonnej do występowania ran przewlekłych skóry podopiecznego wymaga nie tylko odpowiedniego podejścia, ale również stosowania specjalistycznych preparatów, które wykazują działanie miejscowe. Wobec tego zdecydowaliśmy się poruszyć w dzisiejszym artykule kwestię, jaką jest leczenie ran przewlekłych u seniorów oraz podpowiedzieć wam, jak prawidłowo o nie dbać i jak zapobiegać ich występowaniu. Czym są rany przewlekłe u seniorów i kiedy najczęściej mogą się pojawiać? Sprawdźcie nasze wskazówki.

Rany przewlekłe u seniorów – czym są i kiedy występują?

Osoby starsze stale unieruchomione, a także te, które pomimo wielu schorzeń wciąż są w mniejszym bądź większym stopniu mobilne, bardzo często zmagają się z nawracającymi problemami skórnymi. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiegać, gdyż mogą dotknąć podopiecznego, nawet jeśli został on wcześniej objęty profesjonalną opieką oraz lekarz prowadzący zalecił wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, składającej się z kilku etapów. Rany przewlekłe u seniorów, bo to właśnie o nich mowa w niniejszym poradniku, charakteryzują się wydłużonym procesem gojenia. Uszkodzenie skóry może bowiem goić się od 4 do 6 tygodni. Po upływie procesu gojenia niestety często nawraca, a nawet niekiedy prowadzi do występowania infekcji w obrębie uszkodzonej tkanki. Tym, co różni je od ran głębokich tudzież ostrych, jest przyczyna występowania.

Najprościej mówiąc, rany przewlekłe u podopiecznego pojawiają się na skutek braku odpowiedniej profilaktyki, schorzeń przewlekłych, złych nawyków oraz problemów z mobilnością. Profesjonalna opiekunka osób starszych zajmująca się na co dzień seniorem na wózku lub cierpiącym na cukrzycę powinna zwrócić szczególną uwagę na dotychczasową pielęgnację, gdyż stanowi ona sprawdzony środek zapobiegawczy przeciw występowaniu ran przewlekłych.

Do najczęściej występujących ran przewlekłych należą:

 • odleżyny,
 • owrzodzenia,
 • stopa cukrzycowa.

Rany przewlekłe u podopiecznego – jak im zapobiegać?

Ryzyko wystąpienia ran przewlekłych wzrasta w szczególności u osób starszych, które zmagają się z problemami na tle zdrowotnym. I choć uniknięcie ich nie zawsze jest możliwe, pragniemy zwrócić uwagę na profilaktykę. Stanowi ona najważniejszy element codziennej pielęgnacji, który łagodzi przebieg gojenia rany przewlekłej, a także zapobiega jej nawracaniu. Opiekunka osób starszych powinna zatem zadbać o dostarczane w posiłkach wartości odżywcze. Dieta seniora musi zostać bezwzględnie wzbogacona o białko oraz odpowiednią ilość płynów. Radzimy natomiast unikać kawy, substancji słodzących bądź tłustych posiłków. Dodatkowo wskazane jest, aby podopieczny nosił odzież oraz buty wykonane z materiałów naturalnych, dzięki czemu nie będą one ocierały skłonnej do występowania ran przewlekłych skóry. Pościel powinna być wymieniana natomiast jak najczęściej.

Aby zapobiec wystąpieniu owrzodzeń, odleżyn czy stopy cukrzycowej, należy również zadbać o pozycję podopiecznego. Jeżeli jest to osoba starsza unieruchomiona, konieczna może okazać się zmiana pozycji przynajmniej co dwie godziny, a także stosowanie specjalistycznej maty odleżynowej. Siedzenie w jednej pozycji także nie powinno mieć miejsca. W przypadku seniorów, którzy zmagają się z cukrzycą, opiekunka powinna codziennie kontrolować stan skóry w okolicy stóp.

Pielęgnacja skóry podopiecznej wymaga też stosowania delikatnych środków myjących, które nie zaburzają bariery hydrolipidowej skóry i nie wywołują podrażnień. W aptece bez problemu znajdziecie specjalne żele do mycia oraz kremy ochronne.

Jak dbać o rany przewlekłe u seniora?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, profilaktyka – choć wskazana, nie zawsze będzie wystarczająca. Zdarza się czasami, że pomimo naszych starań, problemy skórne nawracają. Co w tej sytuacji zrobić? Wówczas opiekunka osób starszych powinna wraz z podopiecznym udać się na wizytę kontrolną w celu podjęcia dalszych działań. Specjalista podpowie, jak prawidłowo pielęgnować rany przewlekłe u seniora i zaleci stosowanie konkretnych preparatów. Pielęgnacja rany przewlekłej u osoby starszej polega najczęściej na dokładnym oczyszczeniu rany z użyciem delikatnych produktów oraz regularnej wymianie opatrunku na nowy. W przypadku ran przewlekłych zalecane są opatrunki ze srebrem.

Leczenie ran przewlekłych u seniora niewątpliwie nie należy do przyjemnych. Niemniej jednak pamiętajcie, aby zapewnić podopiecznemu komfort i bezpieczeństwo w trudnych dla niego momentach.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!