Reumatoidalne zapalenie stawów – czym się objawia i jak je leczyć?

Zdrowie podopiecznych

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka osoby starszej za granicą, spotykamy się z wieloma chorobami i dolegliwościami seniorów, z którymi wcześniej nie miałyśmy do czynienia. Korzystając z pomocy firm organizujących takie wyjazdy, w ofertach podane mamy informacje na temat chorób, dzięki czemu w pewnym stopniu da się przygotować do opieki. W poniższym wpisie przedstawiamy objawy i sposoby leczenia bardzo popularnej choroby, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Reumatyzm a reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatyzmem bardzo często potocznie nazywa się reumatoidalne zapalenie stawów. Jednak w rzeczywistości to pojęcia oznacza jedynie dolegliwości bólowe, nasilające się szczególnie jesienią, gdy doświadczamy drastycznych zmian pogody, które mogą charakteryzować wiele chorób, w tym właśnie RZS . RZS zaczyna się jeszcze wewnątrz stawów, a ból jest jedynie jednym z objawów. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba zapalna, autoimmunologiczna. W dolegliwości tej komórki układu odpornościowego niewłaściwie identyfikują inne komórki organizmu, widząc je jako „obce” i dlatego prowadzą do ich zniszczenia. Nieznany czynnik stymuluje maź międzystawową do odpowiedzi zapalnej, a później do niszczenia przylegających struktur: chrząstek, ścięgien, więzadeł, kości.

RZS objawy

Pierwszymi objawami, mogącymi oznaczać reumatoidalne zapalenie stawów, są ból i obrzęk, które w późniejszych etapach choroby przyczyniają się do sztywności i ograniczonej ruchomości stawów. Poranna sztywność może trwać nawet do godziny! Powraca później po długotrwałej bezczynności, np. leżeniu w jednej pozycji, czy siedzeniu przy stole, a ustępuje pod wpływem ćwiczeń fizycznych. Aktywna postać choroby, czyli moment, w którym objawy są zaostrzone i bardziej odczuwalne, charakteryzuje wysoka wrażliwość stawów na dotyk, ból przy poruszaniu się, spoczynku, a także obrzęk. Sposobem na odróżnienie RZS od zwykłego bólu stawów może być wygląd skóry. Część nad zajętymi chorobą stawami jest zaczerwieniona i cieplejsza.

Czy RZS da się leczyć?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą nieuleczalną. Jednak odpowiednio wczesne wykrycie pozwoli na zachowanie pełnej sprawności i eliminację ewentualnych niepełnosprawności, wynikających z nieleczonych objawów. Przyjmować można leki, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Jednak czasem to nie pomaga i potrzebna jest terapia lekami biologicznymi – niestety w niektórych przypadkach i to nie przynosi zadowalających efektów.

Jak pomóc swojemu podopiecznemu?

To, co może zrobić opiekunka, by objawy RZS u seniora nie były aż tak dokuczliwe, to z pewnością zadbanie o prawidłową dietę. Nadwaga przyczynia się do nadmiernego obciążania stawów, dlatego tak ważna jest kontrola masy ciała. Obniżenie jej o, chociażby 5 kg może zmniejszyć ryzyko postępowania choroby. Gdy zauważalne są już pierwsze objawy RZS, powinno się zadbać o odciążanie zajętych zapaleniem stawów. Ważne, aby ograniczyć wykonywanie takich czynności, jak dźwiganie czy podnoszenie ciężkich przedmiotów z ziemi. Nie bez powodu tak istotne były uwagi rodziców, dotyczące wyprostowanej pozycji. Bardzo często słyszeliśmy „wyprostuj plecy” czy też „nie garb się”. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała, również u seniora, może mieć korzystny wpływ na zatrzymanie rozwoju RZS, a sama opiekunka z łatwością tego dopilnuje.

Ostatnim aspektem jest aktywność fizyczna. Wprowadzenie do rutyny dnia spacerów czy krótkich ćwiczeń mobilizujących stawy do pracy przyniesie wiele korzyści – i dla seniora, i dla samej opiekunki, ponieważ ona w swojej pracy też narażona jest na obciążenia stawów.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!